اجتماعی

استقرار انجمن اهدا عضو در ایستگاه متروی مدافعان سلامت 

تفاهم نامه همکاری بین شرکت بهره برداری مترو تهران و انجمن اهدای عضو ایران برای استفاده از توانمندی های سخت افزاری، نرم افزاری، اطلاعاتی و ارتباطی منعقد شد. فرهنگ معنوی اهدای اعضای بدن

به گفته مهدی شایسته عسل، مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه، در حال حاضر روزانه یک میلیون و 500 هزار مسافر از متروی تهران استفاده می کنند و برآورد ما این است. این تعداد تا پایان سال به دو نفر افزایش می یابد و به یک میلیون مسافر می رسد. همین پتانسیل با اهدای اعضای بدن به فرهنگ سازی کمک می کند تا خانواده ها با اهدای بدنی که دوست دارند در دوران طلایی موافقت کنند.

وی به ویژه گفت: ایستگاه مترو برای توسعه فرهنگی در این منطقه انتخاب شده است. اصولاً به طور مداوم انجام می شود.

به گفته مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، راه اندازی انجمن اهدای عضو توسط مدافعان مرکز بهداشت به معنای عدم فعالیت سایر سایت ها در این زمینه نیست بلکه این انجمن می تواند در زمینه های آموزش شهروندی مشارکت داشته باشد. این شهر با کمک معاونت فرهنگی و اجتماعی ریاست جمهوری زیرزمینی است.

امیدواریم در زمینه اهدای ارگان برای توسعه فرهنگی عملکرد بهتری داشته باشیم.

علاوه بر این، توزیع اهدای اعضای بدن به ناظران قطار و ایستگاه ها و تامین فضای ایستگاه مترو نیز بخشی دیگر از همکاری های شرکت بهره برداری مترو برای توسعه فرهنگی است.

پیرهادی عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این نشست گفت: امام کامنی در سال 68 و دو هفته قبل از رحلت امام خمینی اعلام کرد که فتوا داده شده است. راه حل های مهم زیرا اهدای عضو جان هزاران نفر را نجات داده است.

پیرهادی گفت: ما اعضای شورای اسلامی شهر تهران تمام تلاش خود را برای کمک به سازمان اهدای عضو انجام می دهیم و شهرداری تهران را مجبور به اقدام خواهیم کرد.

وی بر لزوم پیوند تاکید کرد و گفت: این تصمیم می تواند جان هشت نفر را در کمتر از 24 ساعت نجات دهد. در حال حاضر 25000 نفر در لیست انتظار برای اهدا هستند که 23000 نفر از آنها نیاز به پیوند کلیه دارند.

این عضو شورای شهر تهران مجموعه های مختلف شهرداری تهران را کمک به رفع مشکلات کاشت نهال دانست و گفت: اگر شهرداری تهران در مسیر درست حرکت کند می تواند در اهدای اعضا نقش آفرینی کند.

دکتر کتایون نجفی زاده – مدیر عامل انجمن اهدای بدن ایران – نیز خاطرنشان کرد: سالانه بین 2500 تا 4000 مرگ مغزی در ایران رخ می دهد. از این تعداد تنها 1000 نفر در حال اهدای عضو هستند.

نجفی زاده تصریح کرد: هر بیمار روانی می تواند هشت عضو اهدا کند، خانواده متوفی کمی تأخیر دارند اما سه عضو هنوز قابل انتقال است اما طبق آمار سالانه 6 هزار عضو حیاتی اهدا نمی شود. ، و در مقایسه با هفت نفر، روزانه 10 نفر بر اثر ناتوانی جان خود را از دست می دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 25 هزار نفر در لیست انتظار دریافت اعضای مختلف بدن هستند، گفت: در صورت بهبود روند اهدای اعضای بدن، می توان با اهدای نیمی از اعضای بدن، مشکلات مرگ روانی را ریشه کن کرد.

وی خاطرنشان کرد: مرگ بر اثر ایست قلبی برای انسان شناخته شده است و مرگ مغزی برای انسان ناشناخته است زیرا سینه انسان حرکتی شبیه به تنفس با ساز و قلب دارد. ضربات می زند و حتی برخی حرکات پاسخگو دارد. بیماری های روانی هنوز به طور کامل در جامعه پذیرفته نشده است، بنابراین خانواده ها به راحتی رضایت نمی دهند.

نجفی زاده گفت: بنابراین ما اعضای بدن سالم و جوانی داریم. متاسفانه بسیاری از بیماران به دلیل ناآگاهی خانواده و عدم تمایل به اهدا در لیست انتظار هستند.

بر اساس گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل بهره برداری مترو تهران و هوم، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران می تواند گام های بلندی برای ایجاد مخاطبان زیادی مانند مترو هر روز بردارد. فرهنگ در این حوزه است. قبل از این یادداشت با شرکت بهره برداری مترو تهران ارتباط کاری خوبی برای انجام یک بررسی تنفسی داشتیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا