بین الملل

ممانعت صدر از تشکیل هرگونه دولت توافقی طی مرحله آتی

یک منبع نزدیک به رهبر جنبش صدر عراق گفت: این اقدام اجازه تشکیل هیچ دولتی در چارچوب ائتلاف شیعی را نمی دهد.

به گفته منابع نزدیک به جنبش صدر عراق که به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند، صدام حسین گفت که به هیچ دولتی اجازه تشکیل چنین دولتی را نخواهد داد.

منبع مذکور همچنین به خوبی می‌داند که اعضای چارچوب هماهنگی اجازه تشکیل دولت معاهده‌ای را که تمام کرسی‌های وزارت شیعیان را در اختیار خواهد گرفت، نمی‌دهند. بنابراین، چارچوب ائتلاف در روند تشکیل دولت جدید به کندی و با احتیاط پیش می رود و چارچوب ائتلافی آگاه است که اعضای جنبش صدر پس از دستیابی به هرگونه اقدام ملموس به خیابان ها خواهند آمد.

پیش از این ائتلاف شیعیان عراق اعلام کرده بود که به جز جنبش صدام، جنبش صدام که شامل گروه های سیاسی شیعی عراق می شود، در دولت عراق پایدار خواهد ماند و در جریان تشکیل آن آسیبی نخواهد دید. دولت فدرال عراق

پیشتر حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی در بیانیه ای ارسال پیام به رهبران شیعه عراق را تکذیب کرده بود.

در پی این بیانیه به اطلاع عموم و تمامی طرفین می‌رسانیم که این خبر غیرواقعی و بی‌اساس است و باید بر اساس اصول تعادل و توافق باشد.

مقتدی صدر، رهبر سابق الصدر عراق به نمایندگان فراکسیون صدر در پارلمان دستور استعفا داد. محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق با استعفای خود موافقت کرد.

پس از برکناری دولت جدید عراق، چارچوب ائتلاف شیعی مذاکراتی را در پارلمان برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق و تشکیل دولت آغاز کرده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا