بین الملل

سفر زرداری به ایران در صدر اخبار رسانه‌های پاکستان

رسانه های دولتی پاکستان و تعدادی از رسانه های خصوصی، خبرگزاری ها، سایت ها و روزنامه ها صفحه اول سفر وی به ایران و گفتگو با آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیر عبدالله وزیر امور خارجه را پوشش دادند.

تلویزیون ملی پاکستان ویدئویی از دیدار وزیر امور خارجه ایران با همتای پاکستانی خود، کنفرانس مطبوعاتی مشترک و دیدار با بلو بوتو زرداری رئیس جمهور کشورمان پخش کرد.ایران پاکستان را امن می داند.

خبرگزاری رسمی پاکستان (APP) با استناد به بیانیه مشترک با بالاول زرداری وزیر امور خارجه ایران گزارش داد تهران و اسلام آباد به دنبال راه های جدیدی برای توسعه اقتصادی از جمله تقویت تجارت آزاد و روابط فرامرزی هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری حزب الله، وزیر امور خارجه پاکستان از رئیس جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از نخست وزیر این کشور برای سفر به پاکستان دعوت کرد.

به گزارش رادیو دولتی پاکستان، بلوتو شیردون که در اولین سفر رسمی خود به ایران پس از انتخاب به عنوان وزیر امور خارجه به سر می برد، در دیدار با همتای خود و آیت الله رئیسی حمایت خود را از جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد. مردم کشمیر شگفت زده شدند.

وزارت امور خارجه ترکیه عکسی از دیدار وزیر امور خارجه پاکستان با رئیس جمهور ایران و آلبوم عکس هاید بی نظیر بوتو نخست وزیر پاکستان و سفر مادرش به اسلام را منتشر کرد.

زرداری در خصوص حل بحران انرژی در بلوچستان پاکستان و افزایش تجارت بین دو کشور با مقامات ایرانی گفتگو می کند.

بر اساس گزارشی که انگلیس منتشر کرده، اسلام آباد در دیدار با آیت الله رئیسی وزیر امور خارجه پاکستان متعهد به تقویت روابط با تهران در همه زمینه ها به ویژه اقتصاد و انرژی است.

به گزارش اسلام آباد، وزیر امور خارجه پاکستان که در راس یک هیئت سیاسی و اقتصادی به تهران سفر کرده است، در خصوص روابط دوجانبه به ویژه در بخش تجارت و انرژی گفتگو کرد.

وزرای امور خارجه ایران و پاکستان در خصوص روابط دوجانبه و توسعه مبتنی بر همکاری های فرهنگی، آموزشی، مدیریت مرزی، تجاری و انرژی دو کشور گفتگو کردند.

روزنامه انگلیسی زبان ناهیت در گفت و گو با بلوارد زرداری نوشت: زمان این دیدار بسیار خوب است و می تواند شروع خوبی برای همکاری های بیشتر دو همسایه به ویژه بین دو همسایه باشد. تجارت و کار.»

ملت نوشت: در واقع سفر جمهوری اسلامی ایران آزمونی برای وزیر خارجه جدید پاکستان است و قدرت مشورتی و سیاست خارجی وی را محک خواهد زد.

روزنامه پاکستانی اهمیت سفر زرداری به ایران را از جمله تغییرات منطقه و جهان از جمله تشدید اسلام هراسی، بحران اوکراین و بحران جهانی انرژی دید و این پروژه خط لوله گاز از ایران به پاکستان بذر افشانی خواهد کرد. در این پروژه بزرگ و مهم برای پاکستان.

دیگر روزنامه های مطرح پاکستانی مانند اکسپرس تریبون، نیوز، جنگ و دنیا به بررسی دیدار با مقامات ارشد تهران، دعوت از آیت الله رئیسی نخست وزیر پاکستان به اسلام آباد و ادامه سفر زرداری به ایران پرداختند.

احمد داوودلو وزیر امور خارجه پاکستان نیز به ایران سفر کرده و با عبدالله بن عبدالعزیز آل نهیان وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرده است.

بلاو بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان روز سه شنبه وارد تهران شد تا با مقامات جمهوری اسلامی ایران گفتگو کند.

«امروز در تهران مورد استقبال گرم وزیر امور خارجه پاکستان قرار گرفتم.

وی گفت: روابط ریشه‌دار ما بین ایران و پاکستان همیشه امیدوارکننده و رو به جلو است.

زرداری به منظور ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور امروز (چهارشنبه) با وزیر راه و شهرسازی دیدار و سپس برای زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) راهی شهر مقدس خواهد شد. .

این سفر رسمی بلال بوتو زرداری به جمهوری اسلامی ایران از زمان انتخابش به عنوان وزیر خارجه پاکستان است.

311311

دکمه بازگشت به بالا