استان ها

مریوان و توسعه گردشگری سلامت در کردستان

به گزارش خبرگزاری دانا نیوز از مریوان، اقلیم کردستان به دلیل اشتراکات قومی و زبانی مشترک و همچنین مرز مشترک با اقلیم کردستان یکی از مقاصد گردشگری سلامت است. هر ساله تعداد زیادی از گردشگران سلامت کردستان عراق برای دریافت خدمات پزشکی، پزشکی و زیبایی در ایران از مرز عبور می کنند. بر اساس آمار، بیش از یک میلیون عراقی در سه ماهه نخست امسال وارد کشور شده اند که بیش از 75 درصد گردشگران و مسافران عراقی ورودی به جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می دهند. افزایش قدرت خرید عراقی ها، افزایش ارزش ریال ایران به ارزهای خارجی و بالاتر از همه امنیت خانواده های ایرانی در شهرهای ایران به ویژه مریوان و بانه رشد خواهد کرد.

این در حالی است که بر اساس آمارهای غیررسمی بیش از 20 درصد از این گردشگران برای خدمات پزشکی، پزشکی و زیبایی وارد ایران شده اند. هزینه پایین خدمات پزشکی در ایران مانند ترکیه یا کشورهای اروپایی، نزدیکی به اقلیم کردستان و شهر مریوان و وجود امکانات، ارتباطات فرهنگی و نسبی و وجود کادر و متخصصان مجرب در کشور. این امر را به یک پیشرفت قابل توجه تبدیل کرده اند.

در این میان شهر مریوان به دلیل نزدیکی به اقلیم کردستان و ورودی جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. توسعه مراکز درمانی در مریوان می تواند تحول بزرگی در اقتصاد منطقه ایجاد کند و با ایجاد مشاغل متنوع در حوزه گردشگری سلامت، مشاغل کاذب از جمله قاچاق و گذرگاه های مرزی را کاهش دهد.

ساخت کلینیک تخصصی و مرکز جراحی مریوان توسط بخش خصوصی شهرستان در مقاطع مختلف به پایان رسید و توسط ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی افتتاح گردید.

با این حال گزارش شده است که شرکت توزیع برق کردستان سنگسار شده است.

در صورت تکمیل این طرح می تواند بستری برای رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل کرده مریوانی باشد. با توجه به محدودیت‌های مالی، ظرفیت‌سازی بخش خصوصی و اجرای پروژه‌های مشابه در صورتی که توسط نهادهای مختلف آزمایش شود و نیاز به مشارکت برخی مدیران باشد، مؤثر نخواهد بود.

48

دکمه بازگشت به بالا