اجتماعی

تنها یک زمین – دانا نیوز

دانا نیوز/ خراسان رضوی برنامه روز جهانی محیط زیست هر ساله توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) در 5 ژوئن اجرا می شود و از سال 1973، میلیون ها نفر در سراسر جهان آن را جشن می گیرند.

روز جهانی محیط زیست 2022 به میزبانی سوئد و موضوع آن “تنها یک زمین” است و بر پایداری در هماهنگی با طبیعت تمرکز دارد.

آگهی. موضوع اولین برنامه محیط زیست سازمان ملل در استکهلم در سال 1972 این بود: این امر توسعه پایدار را در دستور کار جهانی قرار می دهد و روز جهانی محیط زیست را گرامی می دارد. روز جهانی محیط زیست یک انجمن جهانی برای تغییرات مثبت است و مشارکت بین المللی بیش از 150 کشور از جمله سازمان ملل متحد، دولت ها، مشاغل، مدارس، افراد مشهور، شهرها و جوامع را جشن می گیرد.

روز جهانی محیط زیست در سال 2022 فرصتی برای نمایش برخی از اقدامات زیست محیطی پیشگام سوئد در 50 سال گذشته است. هر ساله برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) رویدادهایی را برای ارتقای آگاهی و اقدام در روز جهانی محیط زیست سازماندهی می کند.

طراحی پایدار یک رویکرد اکولوژیکی است که بدن انسان را در خانه و در سطح بین‌المللی، نه تنها در طبیعت، بلکه در تلاش برای ایجاد مناطق پایدار برای جوامع بزرگ و سیستم‌های شهری می‌بیند.

راهنماهای طراحی پایدار ابزاری مؤثر برای نشان دادن مفهوم، کیفیت و کاربرد طراحی پایدار در جامعه شهری و همچنین در سطوح مختلف تفسیر جامعه و ادغام منابع طبیعی در محیط، جامعه و بافت مسکن است.

سیاره ما تحت تأثیر فاجعه سه حالته قرار گرفته است که شامل گرمای شدید، انقراض و انقراض یک میلیون گونه است و آلودگی همچنان بر هوا، زمین و آب تأثیر می گذارد. کلید غلبه بر این موانع این است که اقتصاد و جوامع ما را فراگیرتر، عادلانه تر و طبیعی تر کنیم. ما باید از مرحله آسیب به سیاره به سمت درمان حرکت کنیم.

زمان رو به اتمام است و طبیعت در شرایط اضطراری است. برای کاهش گرمایش زمین به زیر 1.5 درجه سانتیگراد در قرن حاضر، باید انتشار گازهای گلخانه ای سالانه خود را تا سال 2030 به نصف کاهش دهیم. اگر اقداماتی برای کاهش آلودگی هوا فراتر از دستورالعمل های ایمن انجام نشود، طی ده سال آلودگی 50 درصد افزایش می یابد و زباله های پلاستیکی که به اکوسیستم آبی سرازیر می شوند سه برابر می شود. تا سال 2040، ما نیاز به اقدام فوری برای رسیدگی به این مسائل داریم.

افراد می‌توانند با حمایت از کسب‌وکارها و دولت‌ها، تغییر ایجاد کنند. فعالیت های این مشارکت بزرگ می تواند تأثیری دگرگون کننده داشته باشد و ویژگی های مصرف کننده و محصول پایدار را برای دهه های آینده حفظ کند.

تغییر گزینه های پایدار باید در دسترس، مقرون به صرفه و جذاب باشد تا مردم بتوانند تصمیمات روزانه بهتری بگیرند. حوزه‌های کلیدی تغییر شامل نحوه ساخت و زندگی در خانه‌ها، شهرها و محل‌های کار، نحوه و مکان سرمایه‌گذاری، و فعالیت‌ها در منطقه تفریحی و سرگرمی است.

فقط یک زمین

با توجه به بحران مالی جهانی و اثرات مخرب رکود بزرگ، دورنمای یک دوره جدید سؤالات جدی در مورد سلامت و دوام شهرهای آینده ایجاد می کند. شهرها در طول قرن گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده اند و این روند بر زیستگاه طبیعی ما تأثیر منفی گذاشته و زندگی مناطق شهری سنتی را از بین برده است.

اکثر شهرها و روش های ساخت و ساز سنتی مهم تر از ایدئولوژی عرضه محور تکامل یافته اند. در طول قرن گذشته، روش های مدرن ساخت و ساز محدودیت های انسان را نادیده گرفته و شروع به استفاده از فناوری برای حل مشکلات کرده اند.

امروزه بلندترین ساختمان مظهر شهرها و شگفتی های ساخته دست بشر است که با رسیدن به ابرها به جاذبه می رسند و جلوه ای از میل بی وقفه بشر برای ساختن در ارتفاعات است. ساختمان های بلند به دلیل اندازه بزرگشان توجه بسیاری از سهامداران از جمله مالکان، توسعه دهندگان، برنامه ریزان، معماران و مهندسان را به خود جلب می کنند. زیرساخت ها و سیستم های حمل و نقل تقاضای زیادی دارند که چهره شهر را تغییر داده و بافت تاریخی آن را تحت تأثیر قرار می دهد. آنها با ایجاد سایه و مسدود کردن مناظر و نور خورشید به محیط زیست آسیب می رسانند.

ساختمان های بلند مقدار زیادی انرژی مصرف می کنند و نیاز به هزینه های عملیاتی بالایی دارند. به همین دلایل، برخی از منتقدان ساختمان‌های بلند را به‌عنوان نمایانگر جهش‌های ناخواسته فناوری، و بنابراین «شیطان شهری» می‌دانند که کیفیت و سبک زندگی شهر را تضعیف می‌کند. آگهی. پس از سقوط WTC در سپتامبر 2001 در نیویورک، برخی از مردم ناامید آسمان‌خراش‌ها را «تله‌های مرگ» توصیف کردند و با عجله و ناعادلانه ویرانی را پیش‌بینی کردند.

با این حال، پس از فاجعه، علاقه به ساختمان های بلند در جامعه افزایش یافت و نتیجه برعکس شد. در طول دهه گذشته، این نماها یک دفاع عالی بوده است، زیرا شاهد رشد بی سابقه ای در ساخت ساختمان های بلند در سراسر جهان بوده ایم.

بسیاری از منتقدان از دست دادن روش قدیمی زندگی ابراز تاسف می کنند. بلندمرتبه ها نشان از ظلم و ستم و نفوذ بی مورد در شهر دارند و کیفیت زندگی ساکنان شهر را کاهش می دهند. آنها ممکن است به این نکته اشاره کنند که ساختمان های بلندمرتبه عاری از برخی مشکلات اساسی نیستند، اما به آنها نیاز است و برای نجات زمین های کشاورزی در آینده، کاهش انتشار کربن و کاهش وابستگی به وسایل نقلیه و صرفه جویی در انرژی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

منابع

witpress.com

un.org

sdg.iisd.org

روز جهانی محیط زیست

unep.org

mdpi.com

un.org

selfstudymantra.com

planeta.com

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا