اجتماعی

تالاب میانکاله در سایه بی تدبیری‌ها

به گزارش شفاف، دکتر همایون کوشروان گفت: کانال هایی که 1500 سال به باتلاق میانکاله منتهی می شد در دریای خزر و باتلاق ها نقش داشته است. در سال 1374 دریای خزر 140 سانتی متر ارتفاع داشت و این کانال ها خشک شدند.

رویداد طوفان مد

به گفته رئیس سابق مرکز ملی تحقیقات خزر، کانال آشوراده و چپکلی در عمق کم عمق دریای خزر قرار دارد که رویدادهای مد در دریا در آنجا برگزار می شود. دریای خزر با سرعت زیاد وارد کانال آشوراده و چپگلی شده و بسته است.

دریای خزر در حال عقب نشینی است.

عضو هیئت مدیره انجمن مهندسی نیروی دریایی و سازه: «حفاری یک عمل جهانی است و کشتی‌هایی مانند هلند، ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه بر روی کانال‌های بین دریاچه‌ها و اقیانوس‌ها خم می‌شوند. در دهه 60 شمسی شرکت کانال آشوراده را در دریا و ایران خشک کرد، اما این کاوش بین 2 تا 2 متر در سطح آب دریای خزر انجام شد و این تراز به افزایش آن کمک کرد اما اکنون در آب دریای خزر. میانگین آن 5 سانتی متر در سال است که طی 10 سال آینده 50 سانتی متر کاهش می یابد.

500 میلیارد گوجه بیهوده

آگهی. در سال 94 هزینه آبیاری این کانال ها 100 تا 200 میلیارد تن برآورد می شد که اکنون این رقم به 400 تا 500 میلیارد تن رسیده است. انجام این ریکاوری ساده و کم هزینه بی فایده و پرهزینه است. مواد و روش ها.

در دسترس ترین راه برای نوسازی خلیج گرگان است.

به گفته خوشروان، نیروگاه نکا مازندران روزانه 10 متر مکعب آب دریا را خنک می کند و توربین ها را خنک می کند و آب را به دریا باز می گرداند. و با ازدحام آب، لایه های کاپوت را از بین می برد.

میانکاله شبه جزیره ای است که در انتهای جنوب شرقی دریای خزر و در 12 مایلی شمال باشا واقع شده است.

جزیره آشوراده در 10 کیلومتری بندر ترکمن و 40 کیلومتری گرگان قرار دارد. این جزیره از شمال به دریای خزر، از شرق به چپگلی و تنگه گلی، از غرب به کانال طبیعی کاسینی و شبه جزیره میانکاله و از جنوب به خلیج گرگان امتداد دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا