بین الملل

سفر غیرمنتظره لاوروف به الجزایر

به گزارش تلویزیون الجزایر، سرگئی لاروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه برای یک سفر اضطراری وارد الجزایر شد و در آنجا با راماتان لامارا وزیر امور خارجه الجزایر و عبدالمجید تبت رئیس جمهور الجزایر دیدار خواهد کرد.

شبکه رسمی الجزایر اعلام کرد که این سفر به مناسبت شصتمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین الجزایر و روسیه انجام شد، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

سفر وزیر امور خارجه روسیه به الجزایر در حالی صورت می گیرد که وزارت خارجه روسیه و وزارت امور خارجه الجزایر از قبل از سفر خود خبر نداده اند.

آخرین سفر وزیر خارجه روسیه به الجزایر در ژانویه 2019 دو ماه قبل از برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور سابق این کشور انجام شد.

رئیس جمهور الجزایر ماه گذشته با همتای روس خود ولادیمیر پوتین تلفنی گفت و گو کرد و در جریان آن دو طرف در مورد لزوم گفت وگوهای سطح بالا بین مقامات دو کشور و نشست آتی کمیته همکاری اقتصادی مشترک گفتگو کردند. دوره ریاست جمهوری الجزایر تمدید شد

عبدالمجید تبو، رئیس‌جمهور الجزایر در آخرین سفر خود به الجزایر قبل از آغاز به کار در دسامبر 2019 گفت که الجزایر و مسکو هر دو دارای روابط اقتصادی تاریخی و تجارت به ارزش 4.5 میلیارد دلار هستند.

الجزایر همچنین در چارچوب “کنفرانس صادرکنندگان GEC” و مجمع صادرکنندگان نفت اوپک پلاس با روسیه هماهنگی می کند.

الجزایر یکی از خریداران عمده تسلیحات روسیه است و پیش از این قراردادهای مهمی با روسیه امضا کرده است.

سفر اخیر لاوروف به دنبال دیدار رهبران و مقامات غربی از جمله ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده و ژان ایو وزیر امور خارجه فرانسه از دریان الجزایر صورت می گیرد.

الجزایر به مقصد مقامات غربی در تلاش برای یافتن جایگزینی برای گاز روسیه بر اساس خط لوله گاز الجزایر از طریق تونس و دریای مدیترانه به ایتالیا تبدیل شده است.

الجزایر که از محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین در 24 فوریه امتناع ورزیده و تصمیم به رای گیری در شورای امنیت گرفته است، به نظر می رسد از درگیری غرب و روسیه سوء استفاده می کند.

بزرگترین شرکت نفت و گاز الجزایر، Sonattrak، ماه گذشته اعلام کرد که در حال آماده شدن برای تامین گاز بیشتر به اروپا از طریق خط لوله اتصال الجزایر به ایتالیا است.

اما روسیه در تلاش است تا از روابط تاریخی خود با الجزایر محافظت کند و سرکوب مسکو را به ویژه در بخش انرژی کاهش دهد.

311311

دکمه بازگشت به بالا