اجتماعی

در ماجرای پلنک قائمشهر چه کسی مقصر بود؟

حیوان بیچاره از یک طرف دوید و طرف دیگر جیغ زد. با این حال موبایل آنها فرار نمی کند و باید این لحظات را هم ثبت کنند! ساعاتی بعد چندین گلوله شلیک شد و زندگی یک ببر زرافه به پایان غم انگیزی رسید.

هیچ کس برای مقابله با حیوان گم شده آموزش ندیده است. نه آتشی، نه ماه سرخی، نه کسی، نه حتی محیط زیست. بالاخره پلیس چاره ای جز شلیک ندارد!

اما این داستان در یک روز به پایان نمی رسد. در آن سوی ایران، عده ای قصد داشتند خرسی را بگیرند که کمرش شکسته و در حیوان وحشی ناپدید می شود.

در حالی که در کشورمان ویدئوهایی از گونه های در حال انقراض فیلمبرداری می شود، مردم در سراسر جهان منتظر عبور مادر و فرزندانشان از جاده هستند. خرس جلوی آنها در رودخانه پرید و با خوشحالی تصویر را در دست گرفت.

به نظر می رسد تفاوت زیادی بین ما و آنها وجود دارد. آنها برای مقابله با چنین صحنه هایی آموزش دیده اند و ما نه. اما چه کسی مسئول آموزش مردم است؟ سازمان محیط زیستی که حتی بیهوشی هم ندارد؟

البته نمی توان گفت که در این زمینه فرهنگ سازی نشده است. نقش یوزپلنگ ایرانی در لباس تیم ملی نقش بزرگی است و به دنیا نشان داده که چنین حیواناتی داریم اما حفاظت از آنها کمی سخت است. اما از نظر برنامه های آموزشی در این زمینه می توان به سریال «پایتخت» اشاره کرد. فریبا پس از گفتگو با یک ببر مهمان بهبود می یابد و یک شکارچی حیوانات است، اما خودش ناتوان است.

اگرچه بسیاری از کشورها از جمله آلمان شبکه هایی مبتنی بر آموزش انسان و حیوان دارند و فرزندان خود را با حیوانات تربیت می کنند، اما نه تنها برنامه ای در این زمینه نداریم، بلکه گاهی از پشت بام می افتیم و از حیوانات به عنوان عروسک استفاده می کنیم. ما آب را در قلب خود برای فرزندانمان نگه می داریم. حالا آن حیوان می خواهد مرغ یا خرگوش، سگ یا همستر باشد.

اگرچه اجداد ما با حیوانات با مهربانی رفتار می کردند و حتی آنها را به آنها می دادند، اما وقتی صحبت از “زبان مرده” می شود، این کلمه و ظلم و باور عمومی سگ آشکار می شود. ریزش موی گربه به زودی در راه است. عکس های ناصرالدین شاه با شکار ببر نیز یکی از مهم ترین اسناد حیوان دوستی ماست! اما کمتر کسی می داند که یکی از هیجان انگیزترین هدایای شهر مقدس، هدیه سگ ها است. این هدایا در لانه ها و حیوانات همراه زائران عتبات عالیات و حرمت امام رضا (علیه السلام) جایز نبود. وارد معبد شوید. صاحبان این سگ ها به سراغ هدایایی که برای این منظور ساخته شده بودند رفتند و آنها را رها کردند تا بمانند و به سگ ها غذا بدهند.

“متاسفانه حتی در کتاب های درسی، آموزش نحوه رفتار با حیوانات وجود ندارد. هیچ بحثی در مورد ارزش حیوانات در طبیعت وجود ندارد.”

هوشنگ شیا، کارشناس حیات وحش و مدرس دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار انا گفت: باید به مردم به ویژه کودکان آموزش های لازم در این زمینه داده شود، زیرا انسان ها تا زمانی که آسیب نبینند آسیبی نمی بینند.

وی ادامه داد: با کاهش اخیر طعمه پلنگ، ببرها، به ویژه آنهایی که به دلایلی نتوانسته اند شکار کنند، به ویژه در جستجوی غذا، به ویژه سگ، جذب شهر و روستاهای آن شده اند. او گفت. یکی از دوستان کردستانی زنگ زد و گفت حیوانی یکی از سگ ها را گرفته است. همانطور که جستجو کردم متوجه علائم ببر شدم. در بسیاری از نقاط ایران از جمله ویرجینیا، ببرها در اطراف شهر دیده می شوند و بسیاری برای شکار سگ می آیند. این طبیعی است و حتی در هند ببرها آزادانه در شهرها پرسه می زنند و نگران مردم نیستند. گاهی اوقات ببرها مسافت زیادی را طی می کنند تا به طعمه خود برسند. به عنوان مثال، دوربینی که اخیراً در جزیره اشک دریاچه ارومیه نصب شده بود، ابتدا تصاویر پلنگ را ثبت کرد که غیرعادی بود زیرا خانه پلنگ در کوه سهند 10 کیلومتر با جزیره فاصله دارد. او باید برود.”

او گفت: «مردم ما تقریباً از حیوانات دور هستند. در بسیاری از کشورها باغ وحش های محلی، منطقه ای و ملی وجود دارد که در آن کودکان با حیوانات این محله ها آشنا می شوند و در بیشتر کشورها باغ وحش هایی وجود دارد که به کودکان اجازه می دهد با حیوانات آشنا شوند و آنها را لمس کنند. حیوانات .. این امر باعث ایجاد ارتباط عاطفی بین حیوانات و کودکان می شود اما در کشور ما اینگونه نیست و علاوه بر آن داستان های ناآشنا برای کودکان تعریف می شود. حتی در اشعار او نیز نمونه هایی از آن دیده می شود: شعر سعدی:

ضیایی گفت: به طور کلی خانواده ها تصویر خوبی از حیوانات ندارند و همیشه ترس از قرار گرفتن در این شرایط وجود دارد. رسانه های خارجی برنامه های آموزشی زیادی در مورد حیوانات تولید می کنند، اما در کشور ما این برنامه در مورد ارزش های حیات وحش و نحوه برخورد با حیوانات است؟ در بسیاری از کشورها گردشگری طبیعی برای کودکان و نوجوانان ساماندهی شده است که هنوز در کشور ما شروع نشده اما به درستی اجرا نشده است. متأسفانه بسیاری از دانش آموزان محلی شهر را ترک نکرده اند، پنجاه درصد کارشان در طبیعت است».

پارک پردیسان قرار بود بزرگترین پارک طبیعی خاورمیانه باشد و گونه های متنوعی در اقلیم ایران از زیستگاه هیرکانیا گرفته تا بندرانزلی، غرب سرزمین و کویر ایران ایجاد شده است، اما متأسفانه تلاش می کنیم جلوی آن را بگیریم. وجود چنین مکان هایی می تواند تاثیر مثبتی بر تفکر حتی کودکان و دانش آموزان داشته باشد.

ضیایی معتقد است: اتفاقی که برای ببر در قمشهر افتاد نمونه ای غیرعادی بود و امیدوارم دیگر شاهد چنین صحنه هایی نباشیم، اما نباید فراموش کرد که افراد زیادی ببر را دنبال کردند، ابتدا خیلی آرام بود، ترسیده بودند، با این حال. محیط بانان آموزش کافی در زمینه بیهوشی ندارند، چه رسد به نیروی انتظامی، زیرا سلاح و تجهیزات کافی در اختیار ندارند. «من قصد ندارم این حادثه را به حداقل برسانم، اما اگر ببر و ببر عصبانی به فردی آسیب برساند، عملکرد نیروی پلیس در رسانه ها و در ملاء عام مورد سوال قرار خواهد گرفت.”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا