حوادث

افزایش نرخ ارتکاب به جرائم سایبری در ایام منتهی به تعطیلات

وی گفت: با بررسی پرونده های سایبری گزارش شده به پلیس فتا مشخص می شود که به تعداد حملات سایبری در تعطیلات آخر هفته یا روزها و مناسبت ها چند روز مرخصی داده می شود.

به گزارش دانا نیوز به گفته سرهنگ رامین پاشایی دلیل اصلی این حادثه ممنوعیت حضور بانک یا دادگاه و نیروی انتظامی است. مردم ما توجه داشته باشند که خدمات رسان بانکی 24 ساعته می توانند در ایام تعطیلات جرایم سایبری با شماره تلفن 096380 شماره تلفن امداد سایبری پلیس فتا و قوه قضائیه را به خاطر بسپارند. در محل کار، قوه قضاییه نیز به سوالات پاسخ می دهد.

به گفته سرهنگ پاشایی، اصلی ترین مجرمان سایبری که در حال حاضر توسط مجرمان مورد استفاده قرار می گیرند ارسال پیام های دروغین به نام و اعتبار قوه قضائیه ایران، وزارت صمت و سایر دستگاه های دولتی است. کلاهبرداری از تلفن های همراه و حساب های مالی با ارسال پیامک های جعلی با لینک های مخدوش یا ترغیب یا ارعاب کاربران برای دانلود لینک یا نرم افزار آلوده در تلفن همراه فرد مجاز نمی باشد.

این مقام انتظامی افزود: پلیس فتا در تمامی موضوعات از جمله تهیه و توزیع مستندهای نمایشی، صوتی و تصویری، گزارش و هشدارهای خبری (رادیویی و تلویزیونی) از رسانه ملی و صدا و سیما در تمامی سایت ها و فضای مجازی، آموزش عمومی و اطلاع رسانی می کند. علیرغم تاثیر مثبت این کمپین آگاه سازی، وقوع این گونه جرائم در کشور به شدت در حال کاهش است.بزرگترین بخش پیشگیری از جرم احترام به کاربران و آموزش است. توصیه ها و هشدارهای پلیس فتا به راحتی می تواند از جرایم سایبری جلوگیری کند.

سرهنگ پاشایی گفت: در تحلیل فنی و آسیب شناسی مالباختگان علت اصلی جرایم سایبری پاسخ سریع به سوالات مجرمان سایبری با بی توجهی به هشدارهای اینترنتی و طمع ورزی است و بدون آن می توان به فریبکار اشاره کرد، فکر و تعقل کنید.

بر اساس اطلاعات پلیس فتا، این افسر پلیس به تبهکاران توصیه کرد: با بی توجهی به ایمیل عاملان، لینک را باز کرده و یا نرم افزاری به صورت پیامک نصب کنند و اکیداً خودداری کنند. دسترسی غیرمجاز به تلفن همراه خود را با مراجعه فوری به تنظیمات تلفن همراه و بازگرداندن تنظیمات کارخانه به تنظیمات پیش فرض کارخانه در زمانی که آنها ناآگاهانه بدافزار را روی تلفن همراه خود نصب می کنند، متوقف کنید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا