بین الملل

پاسخ اردوغان به انتقاد بغداد: عملیات ترکیه در عراق و سوریه ادامه دارد

با وجود مخالفت مقامات عراقی، ترکیه روز دوشنبه در اعتراض به محل استقرار این گروه تروریستی، عملیات نظامی فرامرزی را آغاز کرد. سی. K در شمال عراق گزارش می دهد. کولوسی آکار، وزیر دفاع ترکیه صبح دوشنبه اعلام کرد که عملیات نظامی فرامرزی این کشور در پی‌ک‌ک در شمال عراق آغاز شده است.

عملیات فرامرزی ترکیه در شمال عراق با اعتراض برهم صالح رئیس جمهور، فواد حسین وزیر امور خارجه، مقتدی صدر رهبر گروه صدر و سعید عمار حکیم رهبر گروه هنرهای ملی عراق مواجه شده است.

در بیانیه تیپ حزب الله عراق آمده است که حمله ترکیه به این کشور تلاشی برای کنترل منابع نفت و گاز عراق است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به نقل از آناتولی گفت: عملیات نظامی ترکیه در سوریه و عراق ادامه خواهد داشت و به امنیت این کشور کمک خواهد کرد.

به گفته وی، هدف ترکیه از عملیات عقاب، آزادسازی عراق از چنگ پ.ک.ک بود. سی. و برای تامین امنیت مرزهای دو کشور.

اردوغان گفت: ما در زمانی هستیم که تلاش می کنیم نفوذ سیاسی خود را در منطقه و عرصه بین المللی افزایش دهیم و در عین حال پتانسیل اقتصادی خود را تقویت کنیم.

به گفته رئیس جمهور ترکیه، سازمان های تروریستی دیگر نمی توانند در کشور ما فعالیت کنند زیرا ما از ورود و خروج آنها به مرزهای خود جلوگیری کرده ایم.

ترکیه و پ.ک.ک از دهه 1980 درگیر جنگ بوده اند و برخی گزارش ها ادعا می کنند که بیش از 40000 نفر در درگیری بین دو طرف کشته شده اند.

به ویژه، طی سه سال گذشته، ترکیه حملات زمینی و هوایی را در شمال عراق انجام داده است که با واکنش بسیاری از مقامات و سیاستمداران عراقی از جمله اتحادیه عرب مواجه شده است. حاکمیت و حملات هوایی، گلوله باران ترکیه در شمال را محکوم کرده و خواستار پایان دادن به آن و تخریب پایگاه های نظامی ترکیه در شمال عراق شده است.

ترکیه می گوید دو عضو گروه تروریستی داعش را در عملیاتی در سوریه دستگیر کرده است.

منابع امنیتی ترکیه می گویند اورهان موران و مصطفی کلیچلی از اعضای گروه تروریستی داعش که برای حمله به ارتش ترکیه آماده می شدند، در جریان عملیات سوریه در سوریه دستگیر شده اند.

دو تن از اعضای گروه تروریستی داعش در سوریه دستگیر و به فرماندهی ژاندارمری هاتا منتقل شدند.

تروریست های دستگیر شده در ابتدای تحقیقات اعتراف کردند که قصد حمله تروریستی به نیروهای ترکیه در سوریه را داشتند.

این دو تروریست در حملات تروریستی در منطقه حضور فعال داشتند.

دولت سوریه و متحدانش روز سه شنبه اعلام کردند که ارتش ترکیه و متحدانش برای دومین روز متوالی یک رشته حملات توپخانه ای سنگین را به شهر ابوراسین در شمال الحسکه انجام دادند.

این بمب در مقابل یک مرکز استخدام پلیس سوریه منفجر شد.

منابع محلی گفتند در چند ساعت گذشته ده ها خانواده با شلیک موشک سنگین خانه های خود را ترک کرده اند و بسیاری از آنها از ترس موشک و توپ بیرون از خانه خوابیده اند.

منابع تاکید کردند که شهروندان ابوروسین به دلیل حمله به ترکیه و فشارهای غیرانسانی و رفتار غیرانسانی نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا همواره در ترس و اضطراب زندگی کرده اند.

نظامیان ترکیه روز یکشنبه به شش روستا در حومه الحسکه در شرق سوریه در نزدیکی یک پایگاه نظامی روسیه تیراندازی کردند.

آگهی. پس از شکست ارتش آمریکا بر داعش در دسامبر 2017، نیروهای آمریکایی مستقیماً جایگزین این گروه تروریستی شدند و به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه کردند.

نیروهای سوری در الحسکه و سایر مناطق شمال سوریه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (QSD) مخالفت خود را با تروریسم ابراز کرده اند. مهاجمان و ستیزه جویان علیه ساکنان این مناطق.

دولت سوریه بارها اعلام کرده است که این شبه نظامیان و آمریکایی ها قصد غارت نفت در شرق و شمال شرق سوریه را ندارند و حضور آنها غیرقانونی است.

311311

دکمه بازگشت به بالا