اجتماعی

پیامد تولید مواد مخدر صنعتی در افغانستان متوجه کشورهای زیادی است

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، با ورود کشورهای غربی به افغانستان، شاهد افزایش تولید مواد مخدر صنعتی در آن کشور بوده ایم.

به گزارش دانا نیوز، اسکندر مؤمنی وی در دیدار با کارکنان ستاد گفت: امسال سال تولید، دانش بنیان و ایجاد اشتغال نامگذاری شده است و شکی نیست که همه دستگاه ها می توانند نقش آفرینی کنند. در این زمینه. “

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص رشد جهانی مواد مخدر اظهار داشت: مواد مخدری مانند حشیش یکی از بزرگترین چالش ها در جهان است و برخی از آنها این کار را انجام داده اند و مصرف ماری جوانا را متوقف کرده اند.

وی گفت: سازمان ملل در گزارش خود به صراحت اعلام کرده است که این نه تنها کمکی نمی کند، بلکه باعث افزایش تولید، قاچاق و مصرف مواد مخدر شده است.

مومنی خاطرنشان کرد: این کشورها در چند سال گذشته همچنان در تلاش برای مشروعیت بخشیدن به این امر و جلب موافقت مجامع بین المللی مانند سازمان ملل هستند و ما از تمام ظرفیت های دیپلماتیک خود برای جلوگیری از این امر استفاده می کنیم. اینها چالش های جهانی است که ما با آن روبرو هستیم.

وی گفت: موضوع بسیار خطرناک دیگر تولید مواد مخدر صنعتی در سراسر جهان است. تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا رو به افزایش است و بخش‌های ویژه ستادی باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

وی گفت: ما به عنوان آمریکایی پس از 20 سال فرار از منطقه و افغانستان شاهد رشد در منطقه بوده ایم. یکی اینکه تولید و تولید مواد افیونی افزایش چشمگیری داشته است و در 20 سال گذشته به دلیل حضور آمریکایی ها بیش از 200 تن به 9000 تن رسیده است و دیگری تولید مواد مخدر صنعتی است که باعث تولید بهتر شده است. زیرساخت ها و تجهیزات در افغانستان فراهم و توسعه می یابد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: من در نشست وین هشدار دادم که مواد اولیه تولید مواد مخدر صنعتی وارد اروپا و اروپا شده است.

وی افزود: اگر به این تغییرات توجه نکنیم قطعا به سیاست های کلان اقتصادی کشور و مبارزه واقعی با مواد مخدر لطمه می زند. مواد مخدر صنعتی دودی نه تنها به ایران می رود، بلکه به تمام کشورهای اروپایی، غرب آسیا، کشورهای شرق آسیا و… می رود.

مومنی گفت: در یک سال گذشته گام های بلندی در زمینه مبارزه با مواد مخدر برداشته ایم. ریشه‌های قاچاق انسان، توسعه دیپلماسی منطقه‌ای، افزایش اختراعات خودرو، کاهش شهدا و تشدید درگیری‌ها، تغییر در درمان‌های پزشکی و ایجاد روش‌های نوین از اقدامات اساسی در سال گذشته است.

وی همچنین بر گسترش تولید داروهای جدید در درمان اعتیاد و نوسازی و آموزش دانش معتادان تاکید کرد. در نظر گرفتن میزان اعتیاد نیز مهم است و باید با جدیت آن را رصد کرد، باید در این زمینه خودمان را به روز کنیم، این حوزه به تحرک زیادی نیاز دارد و این آرزوی قوی من است.

وی افزود: در مصاحبه ای با مدیر ملی مرکز بهداشت بلغارستان توضیح دادم که سیستم ترک اعتیاد این کشور مبتنی بر متادون است و از آنها پرسیدم که آیا بوپرنورفین به دلیل گرانی و عدم تولید نمی تواند استفاده شود؟ گفتم: در آن کشور.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به طرح کمک به زندگی گفت: عقب ماندگی باید جبران شود.» نکته اصلی پیشگیری از اعتیاد و اولویت بندی برنامه های مبارزه با مواد مخدر است که راهبرد بلندمدت ستاد است. هدف از طرح حمایت از زندگی پیشگیری از اعتیاد و درمان افراد معتاد و غیر معتاد است.

مومنی افزود: ورود خیرین یکی دیگر از دستاوردهای مهم است و سال گذشته شاهد حضور خیرین در کانون شهدای زیاده بودیم. او همچنین در ساخت یک مرکز ترک اعتیاد 300 نفری مشارکت داشت. با گسترش این کار خیر، خیران در ساخت مدرسه و مساجد برای پیشگیری از اعتیاد مشارکت داشته باشند.

وی افزود: باید در حوزه تبیین تلاش بیشتری صورت گیرد و مردم بدانند که در مبارزه با مواد مخدر گام برداشته شده و امیدوارند در این زمینه کمک شود. این کار تنها از عهده ستاد و دولت بر نمی آید. ساماندهی در این حوزه بدون مشارکت مردم، خانواده و سازمان های مردم نهاد بسیار دشوار است و باید تلاش شود تا فعالیت ها به طور دقیق به مردم منعکس شود.

مومینی به عنوان رئیس روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر ابراز امیدواری کرد که در سال آینده رهبری بزرگی باشد و اصول و سیاست های دولت انقلابی و مردم سالار محقق شود. مرکز فرماندهی.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا