استان ها

قلعه لشتان، میراثی کهن با قدمتی 2 هزار ساله در بندر لنگه

قلعه لشتان، بنای تاریخی 2000 ساله در بندر لینگه

بندر لینگه یکی از شهرستان های استان هرمزگان، مرکز شهرستان بندرلنگه و یکی از بنادر مهم جنوب کشور است.

آنطور که این خبرگزاری گزارش داده است دانا نیوز از هرمزگاندولت هرمزگان در جنوب واقع شده است ایران ساحل دریا خلیج فارس این یکی از ولسوالی‌هایی است که دارای تاریخچه طولانی پرفراز و نشیب، مکان‌های جالب برای کاوش و تاریخچه بسیار جالب است. جاذبه های گردشگری از بروک لنج یکی از شهرهای استان هرمزگان با جاذبه های تاریخی فراوان دیدن می کنیم.

بندرلگه یکی از شهرستان های استان هرمزگان، مرکز شهرستان بندرلگه و یکی از بنادر مهم جنوب کشور است.

IMG_20220401_172638

برج لشتان نام برجی است در بالای کوه شاهینکوه در مرکز بندرلنگه.

تاریخچه ساخت این کاخ به قرن نهم هجری قمری برمی گردد. جنگ میراث محلی نقش مهمی داشته است، بقایای این قلعه همچنان در نزدیکی دریا و شهر کنگ قرار دارد و توسط مردم محلی به این واژه معروف است.

برخی بر این باورند که این کاخ در زمان هخامنشیان ساخته شده و قدمت آن به بیش از 2000 سال می رسد و بعداً توسط پرتغالی ها بازسازی شده و مقبره های سنگی، غارها و بسیاری از بناهای دیگر در این کاخ وجود دارد. مردم هم معتقدند

برخی بر این باورند که ساخت این بنا مربوط به اشغال خلیج فارس توسط پرتغالی ها و دوران حکومت آن به ویژه در زمان جنگ بوده که به کاخ لشتان رفته اند. شورش هرج و مرج، بدین ترتیب، آذوقه، مهمات و غذا را برای مردمی که به لاستا پناه برده بودند، فراهم می کرد.

امروزه به جز دیوارها و ویرانه ها، اثری از قلعه باقی نمانده است. ارتفاعات شمالی بندر طاهری (سر اف).

موقعیت استراتژیک بسیار خوبی دارد و علاوه بر تسلط کامل بر منطقه، راه برون رفت سختی دارد، شکست دادن دشمنان بسیار سخت است زیرا انتخاب مکان بسیار درست است.

وجود گورستان های فراوان در اطراف کاخ و در کاخ نیز نشان از قدمت و سکونت مردم در زمان های مختلف تاریخی دارد. از دیرباز در این کاخ ها بوده است اما برج لاشتن مانند شهری مستحکم بیش از سیصد آب انبار دارد که با وجود اهمیت تاریخی آن هنوز ناشناخته مانده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا