بین الملل

زلنسکی به ناتو: فقط یک درصد از زرادخانه خود را به ما بدهید

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور اوکراین از ناتو خواسته است که تنها یک درصد از تسلیحات خود به ویژه تانک ها و هواپیماها را در اختیار روسیه قرار دهد.

ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین در پیامی ویدئویی از اعضای ناتو و کشورهای غربی خواست تانک و تسلیحات را در اختیار اوکراین قرار دهند.

یووری موسوینی، رئیس‌جمهور اوکراین از کشورهای غربی خواسته است تا به تقاضای فزاینده سلاح‌های سنگین در انبارهای این کشور پاسخ دهند و گفت که مقامات غربی نمی‌توانند از مسکو بترسند.

زلینسکی گفت: «کیف به تانک، هواپیما و سیستم های ضد کشتی نیاز دارد. اوکراین نمی تواند موشک های روسیه را با توپخانه سنگین منهدم کند بدون تعداد کافی تانک، سایر خودروهای زرهی و البته هواپیما، محاصره ماریپل شکسته نمی شود.

او گفت: «همه مدافعان اوکراینی این را می دانند. همه مدافعان ماریپول این را می دانند. هزاران غیرنظامی خوش نیت این را می دانند. ایالات متحده و همه سیاستمداران اروپایی به خوبی از این موضوع آگاه هستند. ما این را به همه گفته‌ایم و هر چه بیشتر مردم دنیا باید هرچه زودتر به همه اطلاع دهند که چه کسی و چرا از جلوگیری از این فاجعه اکراه دارند.

او همچنین گفت که اگر اوکراین سقوط کند، روسیه نفوذ خود را در اروپا گسترش خواهد داد.

ناتو هنوز از درخواست یووری موسوینی، رئیس جمهور اوکراین برای تعلیق پروازها به این کشور حمایت نکرده است.

اوایل ماه جاری، واشنگتن درخواست لهستان برای بردن جنگنده‌های میگ 29 به پایگاه نظامی آمریکا در آلمان را رد کرد. این جنگنده ها باید برای تکمیل نیروی هوایی اوکراین استفاده شوند.

4949

دکمه بازگشت به بالا