بین الملل

لاوروف: از آمریکا ضمانت کتبی گرفته‌ایم/ تحریم‌های مسکو مانع همکاری با ایران نمی‌شوند

به گزارش رویترز، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با حسنی مبارک عبدالله، وزیر امور خارجه روسیه در مسکو، در یک کنفرانس خبری مشترک گفت: «ایالات متحده مانع تلاش‌ها برای تمدید توافق نمی‌شود».

به گفته لاوروف، روسیه تاییدیه کتبی از واشنگتن دریافت کرده است که تحریم ها علیه مسکو همکاری ها را پس از حمله روسیه به اوکراین با مشکل مواجه خواهد کرد.[با ایران] شما با چارچوب موافق نیستید.

اظهارات لاوروف در زمانی بیان شد که هشتمین دور مذاکرات در وین برای تمدید توافق هسته ای به دلیل تغییرات در روابط سیاسی بین المللی پس از حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های اقتصادی علیه مسکو، پیچیده شد. این مذاکرات چند روز پیش به دنبال تحولات اخیر بین دو طرف متوقف شد.

بخشی از این تحول، درگیری بین واشنگتن و مسکو است که در آن روسیه از ایالات متحده درخواست تحریم کتبی برای محافظت از روابط اقتصادی خود با ایران کرده است. دولت آمریکا تاکنون هرگونه تخلفی را رد کرده و گفته است که تحریم‌های روسیه علیه اوکراین پس از حمله به اوکراین هیچ ارتباطی با مذاکرات وین ندارد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در یک کنفرانس خبری گفت که مخالفت روسیه با تصمیم آمریکا برای حصول توافق کتبی برای حفاظت از روابط اقتصادی و تجاری خود با ایران تغییر کرده است. و او گفت که ایالات متحده مایل است این موضوع را بررسی کند و احتمالاً با روسیه مذاکره کند. ما به صراحت اعلام کرده ایم که تحریم های جدید روسیه هیچ ارتباطی با برجام ندارد و تاثیری بر اجرای آن نخواهد داشت. ما قصد نداریم در مورد این تحریم ها چیز جدیدی یا خاصی به روسیه بدهیم و برای رسیدن به موفقیت کامل بر اجرای کامل برجام نیازی به چیز جدیدی نداریم.

311311

دکمه بازگشت به بالا