بین الملل

افزایش امیدواری‌ها در عراق برای خروج از بن بست سیاسی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین دانا نیوز، مقتدی صدر، رهبر جناح صدر عراق سال ها بعد از نوری مالکی خواست تا بحران سیاسی خود را حل کند و نخست وزیر جدید را انتخاب کند. . وی همچنین با مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و کامیس الکنجار رهبر السعیده گفتگو کرد.

به گفته احزاب سیاسی عراق، تماس تلفنی مقتدی صدر با نوری مالکی نشانه مثبتی از تیره شدن روابط دو کشور برای سال هاست، اما اوضاع در عراق همچنان متشنج است.

پسر عموی مقتدی صدر، نخست وزیر منتخب

منابع عراقی به روسیا الیوم گفتند که مختار صدر در مصاحبه با نوری المالکی پسر عموی خود جعفر الصدر را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرده است. جعفر الصدر فرزند آیت الله العظمی محمدبکر صدر فقید است و در حال حاضر سفیر عراق در بریتانیا است.

نجاح محمدعلی، کارشناس عراقی در صفحه توئیتر خود با مقتدی صدر نوری مالکی صحبت کرد و به وی توصیه کرد جعفر الصدر را به عنوان نخست وزیر منصوب کند. المالکی در پاسخ گفت: موضوع باید به کمیته هماهنگی ارجاع شود. مقتدا صدر مالکی سپس نظر شخصی خود را جویا شد و جعفر صدر مرد محترمی بود اما نظر نهایی را نداد.

وب سایت المیادین همچنین اعلام کرده است که تماس تلفنی دو رهبر سیاسی عراق در گذشته شکاف بزرگی در دیوار بی اعتمادی دو طرف است. نوری المالکی یکی از رهبران کمیته هماهنگی شیعیان است و مقتدی صدر گفت که این اختلاف به دلیل حضور نوری مالکی در این کمیته بوده است.

تماس تلفنی مقتدی صدر با نوری مالکی نشانه مثبتی از وضعیت کنونی عراق است، هرچند روابط دو طرف سال هاست تیره شده است.

شیعیان نیروهای آمریکایی را به قتل 22 نفر در روز یکشنبه متهم کرده و در اعتراض به گفتگوهای سیاسی قطع کردند.


جعفر صدر و مقتدای صدر

وساطت علمای نجف

پایگاه اینترنتی العربی الجدید گزارش می دهد که وضعیت بغداد در چند ساعت گذشته به شدت تغییر کرده است و این کشور با یک بحران سیاسی چهار ماهه روبرو شده است. انتخابات پارلمانی عراق برای 20 اکتبر 2021 تعیین شده است، اما احزاب سیاسی هنوز در مورد نخست وزیر جدید به توافق نرسیده اند.

یک قانونگذار عراقی که نخواست نامش فاش شود، به العربی الجدید گفت که چندین روحانی نجف مداخله کرده و میانجیگری کرده اند. به گفته وی، وساطت علمای نجف گام خوبی است تا مدیران سیاسی پشت میز بنشینند و درباره حل مشکلات صحبت کنند.

علمای نجف اشرف به گروه های سیاسی نسبت به بی ثباتی سیاسی کنونی هشدار داده اند.

العربی الجدید همچنین گزارش داد که طی ساعات گذشته گزارش های مختلفی از مکالمات تلفنی نوری المالکی و مقتدی صدر منتشر شده است و مشخص نیست که آیا دو طرف درباره نامزدی صحبت کرده اند یا خیر. جایی برای نخست وزیر. این سایت گزارش می دهد که برخی باشگاه های عراقی از بازگشت سردار اسماعیل کعانی به رقه خبر می دهند.

علمای نجف اشرف به احزاب سیاسی هشدار دادند که بحران سیاسی کنونی طولانی شده است.

تاکنون هیچ یک از اعضای ائتلاف در مورد محتوای گفتگو اظهار نظر نکرده است.

هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. قوی هفته آینده شاهد یک نشست سیاسی بین گروه های مختلف خواهیم بود.

محمد الحسینی، یکی از اعضای ارشد جنبش ملی هنر عراق به رهبری عمار الحکیم، در توئیتی نوشت احزاب سیاسی عراق چاره ای جز حل بحران سیاسی کنونی ندارند و احزاب سیاسی در حال مذاکره برای یافتن راه حل هستند. راه حل نهایی..

وی تاکید کرد که اختلافات میان پارلمان عراق و حسین اسد، کمیته هماهنگی شیعیان و العطر التانسکی و جناح صدر تقریباً حل شده است.

وضعیت در حال بهبود است، به ویژه به این دلیل که نشانه های خوبی بین ائتلاف و جناح صدر وجود دارد. تنش های سیاسی کمتر از قبل شده است.»

نماینده مستقل: وضعیت در حال حرکت به سمت راه حل است. به خصوص که نشانه های خوبی بین چارچوب ائتلاف و جناح صدر وجود دارد.

پیش از این مقتدی صدر به دلیل امتناع از تشکیل کابینه با همه احزاب از جمله ائتلاف نوری مالکی، تهدید به تشکیل ائتلاف با کردها و سنی ها کرده بود. او می خواهد برخی از نیروهای داخل ائتلاف را به خاطر پیوستن به مخالفان منزوی کند.

در انتخابات اخیر، حزب صدر عراق 73 کرسی از 329 کرسی پارلمان را به دست آورد که ائتلاف سنی 37 کرسی و ائتلاف حاکم 33 کرسی، حزب دمکرات کردستان عراق 31 کرسی، کردستان و فتح پیشتاز هادی العامری با 17 کرسی شدند. .

درست است که حزب صدر در این انتخابات به مجلس اعلای پارلمان دست یافت، اما این کرسی ها برای تشکیل دولت کافی نیست و باید با دیگر احزاب سیاسی پیروز ائتلاف کنند.

انتهای پیام/
این را در صفحه اول نشان دهید

دکمه بازگشت به بالا