بین الملل

نیروهای روسیه در چند کیلومتری کی‌یف

به گزارش رویترز، ارتش روسیه در چند کیلومتری کیف پایتخت اوکراین واقع شده است.

به گفته وزارت دفاع بریتانیا، بیشتر نیروهای روسی که به کیف سفر می کنند در 30 کیلومتری شهر قرار دارند. بر اساس این اطلاعات، به دلیل مخالفت سرسختانه اوکراین، انهدام و ازدحام تجهیزات نظامی روسیه، پیشروی نیروهای روسی کند است.

به گفته وزارت دفاع بریتانیا، این کاروان طی سه روز بهبود چندانی پیدا نکرد و با وجود تبادل آتش شدید با نیروهای روسی، کنترل شهرهای خارکف، چرنیف و ماریوپول در اوکراین باقی ماند.

در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، واکنش غرب به اقدامات روسیه را «موقتی» توصیف کرد. وی افزود که انتظار دارد دور دوم مذاکرات صلح با هیئت اوکراینی روز پنجشنبه برگزار شود.

فیلیپی گرانده، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مورد هجوم پناهجویان از اوکراین گفت: «یک میلیون نفر ظرف هفت روز از اوکراین گریخته اند. وی افزود: در ۴۰ سالی که به عنوان پناهنده در شرایط اضطراری کار کرده ام، هرگز این همه مهاجرت ندیده ام.

کارسون با جمعیتی در حدود 250000 نفر اولین پایتختی بود که به دست روس ها افتاد. شهردار این شهر اواخر روز چهارشنبه گفت که نیروهای روسی در جاده هستند و وارد ساختمان شورا شده اند.

روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی در جهان است و در کنار اوکراین، مواد غذایی صادر می کند. گزارش ها حاکی از آن است که افزایش قیمت نفت و کالاها نشانه تورم جهانی است.

311311

دکمه بازگشت به بالا