اجتماعی

چگونگی عضویت در مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز «محک»

مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز یکی از مراکزی است که در آن اطلاعات ژنتیکی از نمونه ها گرفته شده و در صورت همخوانی اطلاعات با اطلاعات ژنتیکی بیمار درمان می شود.

به گزارش دانا نیوز، شاید واژه سلول های بنیادی را شنیده باشید. پیوند سلول های بنیادی خون ساز یکی از مهم ترین و رایج ترین روش های درمان بیماری هایی مانند سرطان است. درمانی که می تواند بیمار را تحریک کند. در این فرآیند سلول های اهدایی یک فرد سالم به فرد بیمار پیوند می شود. مهم ترین و مهم ترین مرحله برای انجام این درمان، یافتن سلول های سازگار با سلول های بیمار است. یافتن نمونه مناسب برای بیمار آسان نیست. از آنجایی که سلول های والد یا خواهر و برادر تنها 25 درصد شانس تطابق با بیمار را دارند، باید سلول مناسبی را در این گروه خارج از این دایره پیدا کنیم.

به گزارش روابط عمومی محک، مرکز ثبت سلول های بنیادی خون ساز محک یکی از مراکزی است که اطلاعات ژنتیکی نمونه ها در آن ذخیره می شود که در صورت ارتباط با اطلاعات ژنتیکی بیمار باید تحت درمان قرار گیرد. نزدیک به.

رئیس این مرکز دکتر منصور حقیقتی گفت: MAC به اولین مرکز غیردولتی پذیرش سلول های بنیادی خونساز در کشور تبدیل شده و در چهار سال گذشته به عنوان سومین مرکز پذیرش بین المللی سلول های خونی در کشور تبدیل شده است. و ثبت بیش از 9000 نمونه. این مرکز یکی از مراکزی است که شبکه ملی پیوند سلول های بنیادی خونساز را ایجاد می کند. قبل از تأسیس مراکز داخلی، والدین یا بستگان بیمار مجبور بودند برای پیوند فرزند بیمار خود از مراکز خارج از ایران نمونه برداری کنند. علاوه بر این فرآیند زمان بر می تواند برای خانواده بیمار بسیار پرهزینه باشد، در هنگام استفاده از مراکز داخلی نوت بوک هیچ یک از مشکلات فوق پیش نمی آید. تاکنون 545 داوطلب از مرکز معرفی محک با بیماران نیازمند در ایران – و همچنین سایر کشورها – صحبت کرده اند.

وی گفت: قبل از شیوع ویروس کرونا، اطلاعات ژنتیکی مورد نیاز برای پیوند از بزاق اهداکنندگان استخراج می‌شد، اما امروز یک آزمایش خون ساده برای جلوگیری از انتشار ویروس توسط سلول‌های بنیادی در مرکز پذیرش انجام شد. انجام شد. اطلاعات ژنتیکی مرتبط با پیوند از این نمونه استخراج شده و در پایگاه داده معیار ذخیره می شود تا با اطلاعات پیوند مورد نیاز مطابقت داشته باشد. بنابراین اهداکنندگان می توانند اطلاعات ژنتیکی خود را بدون ترس از عفونت در بانک معیار ثبت کنند.

رئیس مرکز معرفی محک گفت: تمامی داوطلبان 18 تا 60 سال دارای سابقه تصلب شرایین، بیماری قلبی یا فشار خون ناشی از دارو، دیابت وابسته به انسولین و بیماری های جدی هستند. اگر نه، ممکن است شما یکی از اهداکنندگان سلول به مرکز معیار معیار باشید. با شماره 23501132-23501236-23501291 تماس بگیرید یا برای نمونه خون به بیمارستان مک مراجعه کنید. اگر دوستان، خانواده و یا همکاران سازمان بخواهند با هم در این کار خیریه شرکت کنند، کارکنان ما در مرکز پس از مشارکت به محل سکونت یا محل کار این عزیزان می روند تا نمونه برداری کنند.

حقای از آماده سازی محک برای داوطلبان خارج از تهران می گوید – پس از دیدار با این عزیزان فرم ارسال خواهد شد. پس از تکمیل این فرم، داوطلبان می توانند با مراجعه به نزدیک ترین سازمان همکار، محل سکونت خود را به متقاضی اطلاع داده و نمونه آن را ارائه دهند. اگر اعضای جامعه ما بخواهند با هم به مرکز پذیرش بپیوندند، نمونه برداری توسط تکنسین های آزمایشگاه محک در همان محل انجام می شود.

رئیس مرکز ثبت سلول های بنیادی خون ساز محک در جمع بندی از امیدواری های خود مبنی بر اینکه بسیاری از علاقمندان برای پیوند منتظر نمانند و او درمان لازم را از دست ندهد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا