اجتماعی

انتقاد عضو انجمن مددکاری از برگزاری دورهای آموزشی چند روزه مددکاری توسط خیریه ها و سازمانها

یکی از اعضای هیات مدیره انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران از برگزاری چند دوره آموزشی با کمک برخی ارگان های دولتی و خیریه انتقاد کرد. بنابراین افراد شرکت کننده در این دوره ها نمی توانند مددکار اجتماعی محسوب شوند.

به گزارش دانا نیوز، دکتر معصومه مروند افزود: حضور برخی مددکاران اجتماعی برای برگزاری دوره های آموزشی شش روزه مددکاران، امکان این اقدام غیرکارشناسی را در اختیار مجریان این برنامه ها قرار می دهد و در نهایت همه مددجویان در دسترس خواهند بود. خطر تداخل بی کیفیت و مضر.

وی در ادامه سخنان خود در وبینار ولادت امام علی (ع) در انجمن علمی مددکاری اجتماعی، علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ایران و دانشگاه علامه طباطبایی، شایستگی هایی شامل دانش، مهارت ها و نگرش های کسب شده از طریق تحصیل، کار و اجتماع را ادامه داد. تنظیمات.
به گفته وی، تصمیمات اتخاذ شده توسط مددکار اجتماعی واجد شرایط، اخلاقی و اخلاقی است که بر اساس شخصیت و ظاهر، زبان، نوشتار و ارتباط و ایمیل است. از نظارت و مشاوره برای اطمینان از تصمیمات و تصمیمات واضح و حرفه ای استفاده می کند.

به گفته وی مددکار اجتماعی حرفه ای که به تفاوت ها و تفاوت های فرهنگی توجه و احترام می گذارد. دانش را به روز نگه می دارد و از مداخلات مبتنی بر شواهد برای ارائه خدمات استفاده می کند. یک مددکار اجتماعی ماهر می تواند اقدامات خود را ارزیابی کند و از تفکر انتقادی برای ارزیابی مستمر اقدامات خود و بهبود مهارت ها، دانش و نگرش حرفه ای خود استفاده کند.
مددکاری اجتماعی یک رشته دانشگاهی است و مددکاران اجتماعی برای کسب مهارت باید فارغ التحصیل شده و تجربه کاری و تمرین را به پایان برسانند. بنابراین افرادی که در ماه های اخیر در دوره های چند روزه توسط برخی ارگان های دولتی و خیریه شرکت می کنند نمی توانند مددکار اجتماعی محسوب شوند.

دکتر حمیده عادلیان عضو هیئت مدیره انجمن علمی تامین اجتماعی ایران و مدیر گروه تامین اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی است.
موضع خود را در مورد مددکاری اجتماعی در عرصه بین المللی توضیح می دهد.

وجود دارد؛ چالش هایی برای مددکاران اجتماعی در کشورهای دیگر در رابطه با فعالیت متخصصان غیر ماهر در زمینه مددکاری اجتماعی به وجود می آید.

با استناد به استفاده از رویکردهای جبرانی و توسعه اجتماعی، مداخلات جبرانی (به ویژه در کشورهای در حال توسعه) جایگاه آنها را متزلزل کرده است. افزایش تعداد منابع محدود و گروه های هدف باعث کاهش کارایی و تضعیف جایگاه مددکاران اجتماعی شده است. در عین حال، مددکاران اجتماعی می توانند نقش مهمی در روند توسعه ایفا کنند. اگرچه در مددکاری اجتماعی هر دو رویکرد جبران خسارت و توسعه مورد نیاز است، اما در کشورهایی مانند ایران، مددکاران اجتماعی باید برای تقویت نقش خود در فرآیند توسعه بیشتر تلاش کنند. تجربه سایر کشورها نشان می دهد که رویکرد توسعه، اثربخشی این حرفه را افزایش می دهد.

محمدجواد رببهانی، مددکار اجتماعی و عضو هیئت مدیره انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران بر نقش سازمان های مردم نهاد در صیانت از حرفه مددکاری تاکید کرد.

وی به برخی تجربیات موفق سازمان های مردم نهاد در ارائه خدمات تخصصی مددکاری اجتماعی اشاره کرد و تصریح کرد: سازمان های مردم نهاد وارد فرآیند مداخله اجتماعی شده اند و مؤلفه مهم مداخلات مددکاری اجتماعی آتی را در این سازمان ها ارائه خواهند کرد. در عین حال، سازمان‌های غیردولتی که برای توسعه دانش و مهارت‌های مددکاران اجتماعی و تقویت نقش حرفه‌ای آن‌ها ایجاد می‌شوند، برای مراقبت و حفاظت از این حرفه حیاتی خواهند بود. با نظارت منظم بر پیشرفت حرفه و موانع و پاسخ های مناسب در این مسیر می توانید از تفاوت ها و چالش ها در مداخله حرفه ای مددکاری اجتماعی جلوگیری کنید.

دکتر رهاب مدیر حمایت اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با اشاره به تلاش فعالان اجتماعی برای شروع و ادامه مددکاری اجتماعی در ایران دانشجو می پذیرد و این امر با حمایت اساتید مددکاری اجتماعی و حمایت از مددکاری اجتماعی صورت می گیرد. دانشگاه علوم توانبخشی و بهداشت اجتماعی و دکتر. بختیاری، دبیر شورای علوم پایه پزشکی.
وی افزود که مددکاران اجتماعی باید روش ها و رویکردهای علمی جدیدی ارائه دهند.

در این وبینار دکتر ایگلیما رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران بر حمایت از مددکاری اجتماعی علمی، حرفه ای و اخلاقی تاکید دارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا