بین الملل

روسیه خطاب به ترکیه: از آب گل‌آلود در قزاقستان ماهی نگیرید!

زاکارووا در یک کنفرانس خبری هفتگی گفت که “ما از مقامات ترکیه انتظار داریم که از بیان بی رویه خودداری کنند.”

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «وضعیت ناخوشایند، پیچیده و غیرعادی قزاقستان نیازمند تلاش هماهنگ است [برای حل مشکلات] البته نباید فرصتی برای جراحت یا صید ماهی در آب گل آلود تلقی شود.»

یک مقام پاکستانی گفت: «قزاقستان ابتدا خود را از سرکوب شوروی آزاد کرد و اکنون برخی نیروها ابراز نگرانی می کنند که زیر یوغ بیهوده خود بیفتد.

ترکیه از یک سو خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا به عنوان عضوی از ائتلاف نظامی غربی ناتو است و از سوی دیگر می خواهد با خرید سامانه های دفاع موشکی اس-400 از روسیه روابط بین مسکو و آنکارا را تقویت کند. .

ادعای ترکیه در قزاقستان بغداد لی، رهبر جنبش ملی ترکیه (BNM) طرحی برای «دنیای ترکیه» در نوامبر سال جاری به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ارائه کرده است.

این اقدام باغشلی بازتاب گسترده رسانه ای را برانگیخت و رسانه های یونانی (BHMA) گزارش دادند، نقشه ایدئولوژی نئو عثمانی اردوغان و مداخله خارجی، فهرست بلندبالایی از بخش هایی از چین در بالکان و کشورهای آسیای مرکزی و روسیه با “ترکیه” مقایسه شده است. ایالت ها” با اقلیت مسلمان اویغور. و این باغ لی به عنوان هدیه ای به اردوغان بود.

در همین حال، روزنامه ینی آکیت ترکیه گزارش داد که بااچلی در جریان گفتگو با اردوغان طرحی برای «دنیای ترکیه» به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ارائه کرده است. نقشه ای که دنیا را تکان داد.

این نقشه که از دریای آدریاتیک تا چین امتداد دارد، در تیتر روزنامه های روسی قرار گرفت و رسانه های روسی گزارش دادند که “هدیه حاوی پیامی بود.”

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پس از دو هفته ناآرامی در قزاقستان، پایان ماموریت مشترک صلحبانان در قزاقستان را اعلام کرد.

پوتین به سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه گفت: اکنون زمان بازگشت به خانه است. ما کارمان را انجام دادیم.

رئیس‌جمهور روسیه از تلاش‌های وزیر دفاع، نخست‌وزیر و سایر مقامات در این مأموریت قدردانی کرد و گفت: امیدوارم این استفاده از زور بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

آگهی. در اوایل سال 2022، تظاهرات در زانائوزن و آکتاو، دو شهر در استان مانیگیستاو در غرب قزاقستان آغاز شد و برخی اعتراض کردند. سلاح ها

پس از تشدید اعتراضات، رئیس جمهور قزاقستان، روسیه و اعضای شورای امنیت درخواست کردند که علاوه بر بازرسی های جاری آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران، بر پایبندی ایران به “اقدامات مورد نیاز برجام” نظارت داشته باشد. آنها با اعزام نیرو به قزاقستان و متهم کردن روسیه به مداخله در قزاقستان سعی در تثبیت وضعیت دارند.

مقامات مختلف از جمله روسای جمهور روسیه، بلاروس و چین مداخله خارجی در قزاقستان را محکوم کرده و نسبت به وقوع یک انقلاب رنگی هشدار داده اند.

311311

دکمه بازگشت به بالا