بین الملل

سوریه سازمان ملل را به تعلل در تحقیق پیرامون حملات شیمیایی متهم کرد

دیده بان حقوق بشر سوریه (OPCW) سازمان ملل متحد را به “سوگیری شدید” در تحقیقات خود در مورد حمله شیمیایی داعش متهم کرده است.

به گزارش دانا نیوز، بسام صباغ، فرستاده سازمان ملل به سوریه، به دلیل جنایات سازمان های تروریستی و حامیان آن، از سوی ارتش سوریه و متحدانش به شدت مورد چالش قرار گرفته است. او از هیچ یک از این سلاح های ممنوعه استفاده نمی کند و از مواد شیمیایی سمی استفاده نمی کند.

سوریه در سال 2013، معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (NPT) را تصویب کرد و با همکاری سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی، انبارها و تأسیسات تولید آن را نابود کرد. گفته می شود که در اواسط سال 2014 رخ داده است.

وی گفت: سوریه با دروغ گفتن به غرب، راه اندازی کمپین ها، فشار برای تصمیم گیری های نادرست و با گشودن غیرقانونی مجاری غیرقانونی و تغییر مسیر فعالیت های خود، به تعهدات خود بر اساس کنوانسیون عمل می کند.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات دبیرخانه فنی و گزارش این گروه عامل مهمی در درگیری‌های جاری در سوریه بود که به اعتبار سازمان و کارکنان آن و حرفه‌ای بودن کارکنان آن لطمه وارد کرد. سال هاست که مدیرکل سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) موضع خود را در قبال گزارش ها و اطلاعات نادرست این دفتر به سوریه اعلام کرده است که منجر به ادعاهای نادرست علیه سوریه در نهاد تصمیم گیری این سازمان شده است. سوریه علیرغم ناامیدی از متولیان سازمان، همچنان به همکاری مثبت و سازنده با دبیرخانه فنی و تیم های آن ادامه می دهد. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با ارسال نامه ای به اعضای شورای امنیت ابراز نگرانی کرده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا