بین الملل

علت بازگشت فلفل ایران از روسیه مشخص شد

وی ادامه داد: اخیراً کشورهای مختلف به ویژه کشورهای همسایه استانداردهای خود را در حوزه کشاورزی بالا برده اند و ما هم مجبوریم که با هم موافقت کنیم.

وی گفت: تمرکز ما روی محصولات صیفی است. 9 ماه پیش بود و اوضاع خوب بود و در این مدت تلاش شد تا مشکل حل شود.

وی گفت: مشکلاتی در وزارت کشاورزی وجود داشت و این موضوع به فراموشی سپرده شده است و اکنون این وزارتخانه متوجه این موضوع شده و به موضوع پرداخته است. کاری که باید انجام می شد جای خود را به مقامات مسئول داد. خدا را شکر کار او به سمت راه حل پیش می رود. یک هیئت ایرانی برای انجام تنظیمات لازم به آنجا می رود. در بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی نیز این اتفاق افتاده است و خوشبختانه توانسته ایم مشکلات را حل کنیم.

مهدی صفری در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما به تشریح موضوعات مطرح شده در این نشست که نمایندگانی از نهادهای مختلف در آن حضور داشتند، پرداخت.

وی وضعیت مالی ایران و ترکیه را یکی از موضوعات مطرح شده در این نشست عنوان کرد و گفت: مشکلات و چالش های موجود در حوزه مالی و چگونگی حل آنها و گسترش روابط تجاری دو کشور را مورد بررسی قرار دادیم.

صفری موضوعات دیگری از جمله مسائل کشاورزی، ارتقاء و نوسازی معاهده تهران – آنکارا و نکاتی را در این زمینه برشمرد.

وی گفت: در این نشست انرژی، برق و مسائل مالی و اختلاف نظر در این زمینه و همچنین پروژه های مشترک ایران و ترکیه تبادل نظر خواهد شد.

یکی از موضوعات مطرح شده در این نشست، ادامه صادرات گاز به ترکیه و توافق دو کشور بود. .

صفری گفت: موضوع مهم دیگر در این جلسه اعزام به ترکیه بود، زیرا وزارت بهداشت اعلام کرده است که در حال آماده سازی برای ارسال واکسن به ویژه به ترکیه است.

وی گفت: اخیراً وزارت بهداشت به ما مجوز صادر کرده است که تا 20 درصد واکسن را به شرط تامین نیاز کشور صادر کنیم.

وی گفت: در این جلسه پیشنهاد شد پارک فناوری مشترک در ترکیه راه اندازی شود که طرح بسیار مهمی است.

صفری خاطرنشان کرد: کشور ما در زمینه فناوری‌های نوین گام‌های بلندی برداشته است و صادرات این فناوری‌ها سود اقتصادی زیادی خواهد داشت، به‌ویژه که ترکیه بازار خوبی برای محصولات ما است.
به گفته معاون وزیر امور خارجه کشور در زمینه تولید تجهیزات پزشکی به ویژه محصولات نانو و زیستی به ویژه سوخت های زیستی پیشرفت خوبی داشته است. وی پیشنهاد داد که این محصولات را به ترکیه صادر کنیم.

311311

دکمه بازگشت به بالا