حوادث

توضیحات مدیریت بحران درباره ریزش ناگهانی زمین در نسیم شهر

در پی انتشار ویدئویی در فضای مجازی که به تشریح رانش زمین در نسیم شهر پرداخته است، مدیریت بحران استان تهران اعلام کرده است که این حادثه رانش زمین نبوده است.

به گزارش دانا نیوز ویدئویی رانش زمین که روز پنجشنبه توسط نسیم شهر تهران منتشر شد. مدیر نسیم شهر گفت این ویدئو مربوط به یک حادثه اصلی در یکی از محله های نشیم شهر در روز پنجشنبه حوالی ساعت 3 بامداد است.

اما عنوان انتخاب شده برای این رویداد نادرست بود زیرا اساساً یارانه ای در این زمینه وجود نداشت و اتفاقی که افتاد با رویداد یارانه یکسان نبود. منصور درگاتی مدیرکل بحران تهران در گفت و گو با دانا نیوز. وی با تایید همین موضوع در پایان گفت: آنچه در نسیم شهر اتفاق افتاده فقر نیست. منشأ این پدیده ساخته دست بشر است، نه یک فاجعه یا رویداد طبیعی.

در پی این حادثه یک آپارتمان چهار اتاقه به دنبال سوراخی در خیابان و حیاط به طور موقت تخلیه شد و وی گفت: این اقدام برای بررسی بیشتر این حادثه انجام شد. همچنین در بررسی های اولیه مشخص شد که هیچ یارانه ای گرفته نشده و مداخله انسانی باعث شکسته شدن لوله آب یا عوامل دیگری در نهایت منجر به رانش زمین شده است.

مدیرکل بحران استان تهران با اشاره به اقدامات انجام شده برای ایمن سازی این منطقه، بازگردید.

وی همچنین درباره علت این حادثه صحبت کرد. بدیهی است که هیچ یارانه ای وجود ندارد و علت آن دخالت انسان است، حالا انفجار لوله یا حفر کانال و… باید توسط کارشناسان بررسی شود.

وی با انتقاد از این خبر گفت: این اقدامات می تواند آسیب های روحی زیادی به شهروندان وارد کند و انواع استرس ها را به آنها وارد کند. چنین اقداماتی را نباید ساده اندیشید.

تفاوت بین فرسایش و زمین لغزش چیست؟

این رویداد به نظر می رسد رانش زمین به گواه تصاویر منتشر شده است. پیش از این، مردادماه امسال، دانا نیوز در گفت و گو با رضا کرمی محمود، رئیس وقت سازمان پیشگیری و مدیریت بحران استان تهران و پژوهشگر عمران و زلزله، فاصله بین یارانه ها و ریزش ها را ردیابی کرده بود. وی ادامه داد: ما نباید رویداد یارانه را با سقوط اشتباه بگیریم، برخی فکر می کنند رانش زمین ناشی از رانش زمین است و ناگهان با سقوط زمین ظاهر می شود، همانطور که سال ها پیش در منطقه تهران تهران اتفاق افتاد.

کرمی محمد تاکید کرد که شهروندان نباید مرعوب یارانه زمین شوند. این امر باعث ایجاد مشکلاتی در ساخت و سازهای بزرگ، پل ها، لوله های آب و غیره می شود.»

علی بیت اللهی، دبیر کارگروه ملی بلایای طبیعی، پیش از این به ESNN درباره تفاوت یارانه و رانش زمین گفته بود. یکی رویداد یارانه و دیگری شکست است و باید بین آنها تمایز قائل شویم. رانش زمین در تهران رایج است که از این جمله می توان به رانش زمین، ریزش میدان شاران، ریزش خیابان پامبر، ریزش خیابان مولوی و … اشاره کرد. زمانی که این حادثه رخ می دهد، سوراخ هایی به قطر 10 تا 20 متر در زمین ایجاد می شود که به طور تصادفی تشخیص داده می شود و باعث ریزش ساختمان ها، سقوط خودروها به داخل گودال، آسیب رساندن به خط لوله و … می شود. او انجام داد. “

دبیر کارگروه ملی بحران با اشاره به اینکه پاییز امسال در سطح وسیعی در تهران مشاهده شد، گفت: این پدیده در فروچاله های عمیق مانند فامنین و کبودراهنگ همدان و سایر نقاط کشور مشاهده می شود. این ریسک با یارانه زمین بسیار متفاوت است».

هر چند اتفاقی که صبح پنج شنبه در نسیم شهر رخ داد، شکست خورده به نظر می رسد، اما مهم ترین مسئله امنیت و امنیت کسانی است که در معرض این حوادث هستند و مدیران مسئول باید با جدیت وارد عمل شوند. برای یافتن او و در واقع اجرای این استراتژی.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا