بین الملل

گروسی درباره سایت کرج: اطلاعات دوربین‌ها بعد از رفع تحریم‌ها در اختیار آژانس قرار می‌گیرد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین دانا نیوز، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه به تشریح دوربین های مورد استفاده در تاسیسات کرج پرداخت.

گروسی در بیانیه‌ای گفت: در مسیر امارات و مصر، ما با ایران صحبت می‌کردیم و بهبودهایی در دوربین‌های برچسب قیمت ایجاد شده است.

او گفت: فکر کردم بهتر است این دوربین ها را به شما نشان دهیم.

گرسی با در دست داشتن یک دوربین گفت: «این آژانس دوربینی است که همه کشورها از آن استفاده می کنند. از این تعداد حدود 2000 دوربین در کشورهای مختلف داریم. این دوربینی است که باید داشته باشید. [در کرج] “بیا جایگزینش کنیم”

گریسی گفت: همانطور که می بینید، این دوربین ها مانند هر دوربین دیگری نصب می شوند، اما نکته شگفت انگیز این است که یک محفظه حافظه با اطلاعات روی کارت حافظه وجود دارد.

وی گفت: این دوربین ها غیرقابل کار و بسته بندی هستند و در صورت باز شدن جعبه دوربین خود را نشان می دهد بنابراین هیچکس نمی تواند از آنها استفاده کند.

گریسی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌تواند این فیلم را دریافت کند، گفت: «اگر به خاطر داشته باشید، در سفر به فوریه، در آن زمان موافقت کردم که اگر بارگذاری دوربین و سایر دفاع‌ها توافق شود، مسیرهای دیگری به ایران وجود دارد. “ما آن را نظارت و بررسی خواهیم کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: ثبت اطلاعات روی دوربین‌ها بخشی از مذاکرات بود و موضع ما این بود که اطلاعات می‌تواند در ایران باقی بماند، اما دوربین‌ها همچنان در حال پلمپ بودند. آژانس بین المللی انرژی اتمی.” یعنی دوربین ها مال ماست ولی ما نمی توانیم. [فیلم] “بیا آنها را ببینیم.”

«در حالت ایده آل دوربین ها را باز می کنیم و برجام را بیدار می کنیم. [به اطلاعات آن دست پیدا می‌کنیم]».

در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر محتوای دوربین‌ها و اظهارات خبرنگار مبنی بر نارضایتی آمریکا از توافق ایران و آژانس، گفت: زمانی که به توافق رسیدیم اطلاعات با ما در میان گذاشته می‌شود. [احیای برجام] احزاب دیگر این کار را انجام خواهند داد.

گراسی گفت: «من هرگز نشنیده ام کسی بگوید که آمریکایی ها خوشحال نیستند. من هرگز نشنیده ام که آمریکا از توافق ایران و آژانس آزرده خاطر شود».

وی با اشاره به فاصله زمانی بین دوربین ها گفت: در تمام گزارش هایم گفته ام که خیلی نگران این موضوع هستم. به همین دلیل از شهریور ماه سفرم را شروع کردم [به ایران] زمانی که قرار شد همه تجهیزات را تعویض کنیم و این اتفاق به قیمت تمام نشد، از این بابت ابراز نگرانی کردم. نگرانی من این است که ممکن است خطر از دست دادن حجم زیادی از داده های دوربین وجود داشته باشد و این تهدید هنوز وجود دارد.

دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: اما اولین گام، معکوس کردن مشکل است. موضوع دوم تاخیر زمانی است. فراموش نکنید که این یک ابزار شناخته شده است و ما نوع دستگاه را می شناسیم و می توانیم نحوه عملکرد و عملکرد عادی این خط تولید را مشاهده کنیم.

گریسی افزود: ما رویکردها و رویکردهای مختلفی برای تأیید و محافظت در این زمینه داریم که برخی از آنها شامل فیلمبرداری دوربین و برخی از آنها شامل تجزیه و تحلیل و مدل سازی برای کمک به بازگویی داستان است.

توضیح دهید چرا ایران و آژانس بیانیه مشترکی درباره توافق اخیر صادر نکردند. اما همانطور که در آن زمان گفتم گفتگوی ما بی نتیجه بود. این کلمه ای است که من انتخاب کرده ام. از آن زمان تا کنون همکاری، گفتگو و ارتباط ما ادامه دارد و بیانیه مشترکی صادر نکرده ایم زیرا می خواهم همه چیز سریع انجام شود و دوربین ها به سرعت برگردند.»

گریسی گفت: «ما به قوه قضاییه ایران اجازه داده ایم دوربین ها را اجرا کند. این چیز جدیدی نیست، قبلاً اتفاق افتاده است. این حق قانونی آنهاست که برای نظارت بر فعالیت های آنها به کشوری بروند و دستگاه شما را آزاد کنند و این طبیعی است. ممکن است اینطور باشد، اما ما باید برای انجام این کار مجوز بگیریم، و بستگی به چیزی دارد که آنها می خواهند ببینند، اما به طور کلی این غیرعادی نیست.»

با این حال وی در پاسخ به درخواست همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی حادثه کراچی گفت: نه، این موضوع دیگری است، در گذشته در حال بررسی هستند و من چیزی برای گفتن ندارم و به آنها اجازه می‌دهیم تا اطلاعات دوربین در آینده و مطمئن شوید که هیچ چیز به خطر نمی افتد.

گریس در پاسخ به سوال رویترز که آیا با ایران برای پر کردن شکاف داده‌های دوربین در وب‌سایت کراچی به توافق رسیده است، پاسخ داد: «نه، ما هنوز در مورد نحوه گم شدن دوربین‌ها شک داریم. در این مورد پرسیدند.

به پایان رساندن …این را در صفحه اول نشان دهید

دکمه بازگشت به بالا