اجتماعی

تغییرات اقلیمی عامل تشدید حوادث آب و هوایی در سال ۲۰۲۱

تغییرات اقلیمی تا سال 2021 تغییرات آب و هوایی را تشدید خواهد کرد.

به گزارش دانا نیوز، حوادث آب و هوایی شدید و جهانی در سال 2021 رکوردهای قبلی را شکست. صدها نفر در طوفان و موج گرما جان خود را از دست دادند. کشاورزان با خشکسالی و در برخی موارد هجوم ملخ دست و پنجه نرم کرده اند. آتش‌سوزی جنگل‌ها رکوردهای جدیدی در انتشار کربن ایجاد کرد و جنگل‌ها، شهرها و خانه‌ها را ویران کرد.

بسیاری از این رویدادها با تغییرات آب و هوایی تشدید می شوند. محققان می گویند در دهه های آینده با افزایش دما، حوادث جدی تری را تجربه خواهیم کرد.

رویترز برخی از این رویدادهای آب و هوایی را گزارش می دهد.

فوریه – سرما در تگزاس جان 125 نفر را گرفت و باعث قطعی گسترده برق شد. محققان هنوز مشخص نکرده اند که آیا تغییرات آب و هوایی باعث رخدادهای آب و هوایی شدید شده است یا خیر، اما گرم شدن قطب شمال گرم شدن کره زمین را غیرقابل پیش بینی تر کرده است.

کنیا و سایر بخش‌های شرق آفریقا نیز بدترین هجوم ملخ در دهه‌های اخیر را تجربه کرده‌اند که حشرات و مراتع را از بین برده است. به گفته محققان، سطوح شدید تغییرات آب و هوایی که با تغییرات آب و هوایی تشدید می شود، شرایط مطلوبی را برای رشد حشرات ایجاد کرده است.

تغییرات آب و هوایی تا سال 2021 تشدید می شود.

ماه مارس پکن نارنجی خواهد بود و پروازها در پایتخت چین طی یک دهه توسط طوفان نابود شده است.

پاییز ژوئن: تقریباً تمام بخش های غرب ایالات متحده در اوایل سال 2020 تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفتند. کشاورزان محصولات خود را رها کرده اند، وضعیت اضطراری اعلام شده و مخازن هاور در پایین ترین حد خود قرار دارد.

به گفته محققان، صدها نفر در امواج گرمای بی سابقه در ایالات متحده و کانادا جان خود را از دست داده اند که در غیر این صورت بدون تغییرات آب و هوایی غیرممکن است.

جولای – خطر سیل شدید در استان هنان در مرکز چین اعلام شد که تنها در سه روز حداقل 300 کشته و سه زخمی برجای گذاشت.

باران های شدید در اروپا، آلمان، بلژیک و هلند دست کم 200 کشته بر جای گذاشته است. محققان می گویند تغییرات آب و هوایی خطر سیل را تا 20 درصد افزایش داده است.

آگوست – تابستان بسیار گرم در دریای مدیترانه، هزاران نفر را مجبور به ترک خانه های خود در الجزایر، یونان و ترکیه کرد.

به دلیل گرم شدن زمین، تقریباً تمام یخچال های طبیعی کوهستانی جهان در حال آب شدن هستند. به عنوان مثال، سوئیس در حال حاضر 500 یخچال طبیعی را از دست داده است و اگر انتشار گازهای گلخانه ای جهانی همچنان به افزایش خود ادامه دهد، می تواند تا پایان قرن 90 درصد کاهش یابد.

آگوست / سپتامبر – طبق گزارش مرکز ملی محیط زیست سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) طوفان آیدا در لوئیزیانا نزدیک به 100 نفر را کشته و نزدیک به 64 میلیارد دلار خسارت وارد کرده است.

تغییرات اقلیمی شدت طوفان ها را افزایش داده و طوفان ها را طولانی تر کرده و باعث بارندگی بیشتر در منطقه شده است.

سپتامبر: زیرساخت‌ها و ساختمان‌های مسکونی در روسیه با ذوب شدن آب‌های زیرزمینی و تغییر آب‌های زیرزمینی رو به وخامت هستند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) می گوید که بدترین سیل در 60 سال اخیر در سودان جنوبی دست کم 780 هزار کشته برجای گذاشته است. باران های سیل آسای دو روزه در کانادا، بریتیش کلمبیا، باعث جاری شدن سیل و رانش زمین و تخریب جاده ها، راه آهن و پل ها شد.

تغییرات آب و هوایی تا سال 2021 تشدید می شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا