بین الملل

علاوی: انتخابات را باطل اعلام کنید

ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد العلوی در دادگاه فدرال عراق علیه انتخابات عراق شکایت کرده است.

به گزارش ناس نیوز، ائتلاف در بیانیه ای اعلام کرد که ائتلاف «چهارده تخلف فنی و اداری را در انتخابات گذشته به دادگاه فدرال گزارش کرده است که این امر برخلاف کمیسیون مستقل انتخابات است».

ائتلاف ایاد علوی افزود که شواهد و مدارک قطعی در رابطه با این شکایت به دادگاه فدرال ارائه شده است.

در این بیانیه آمده است: «پس از بررسی چند صندوق رأی در مورد نتایج نهایی، این تغییر نشانه روشنی از استفاده از نتایج انتخابات است».

در نهایت ائتلاف الوطنیه خواستار لغو کامل روند انتخابات بر اساس مفاد قانون اساسی عراق و قوانین و مقررات این کشور شد.

در همین حال، الفتح به رهبری هادی العامری اخیرا شواهدی مبنی بر تقلب در انتخابات ارائه کرده است.

هادی العامری در یک کنفرانس خبری گفت: «تهدید تقلب در انتخابات ناگهانی نبود، اما ما از ابتدا به این خدمات بدبین بودیم. وی گفت: «هر بار که با کمیسیون انتخابات ملاقات می کنیم، نتیجه انتخابات با تقلب الکترونیکی به ما یادآوری می شود.

وی گفت: پس از اعتراضات، تمرکز ما بر برگزاری هر چه سریعتر انتخابات بود. ما معتقدیم این یک گام به جلو است. اما ما انتظارش را نداشتیم. کمیسیون مستقل انتخابات برای انتخابات آماده نیست. وی در مورد نهادهای انتخاباتی هیچ گزارشی به مجلس ارائه نکرده است و این اولین تخلف است.

انتخابات پارلمانی عراق در 9 اکتبر برگزار شد و پس از اعلام نتایج، بسیاری از احزاب سیاسی معتقد به تقلب گسترده از جمله نشستن در ورودی های منطقه سبز و درگیری بودند. کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «العطار التانسیکی» شامل احزاب و گروه های شیعه، ائتلاف الفتح، حکومت قانون، «اسب الحق» و همچنین کتاب های حزب الله و دیگر جریان های شیعه است. آنها نسبت به نتایج بسیار انتقاد دارند.

رای گیری در انتخابات عراق الکترونیکی بود. با این حال، کمیسیون مستقل انتخابات و مرزها در روز انتخابات اعلام کرد که نتایج سرشماری الکترونیکی را با مقایسه آرای برخی از مراکز رای گیری با آرای الکترونیکی محاسبه خواهد کرد. پس از شمارش آرا در این شعب، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد رعایت کامل شمارش دستی و الکترونیکی را اعلام کرد. این موضوع بار دیگر از سوی احزاب سیاسی و حامیان آنها به چالش کشیده شده است.

برخی از سیاستمداران عراقی نیز در مورد استفاده از این احزاب خارجی در انتخابات پارلمانی اخیر گمانه زنی کرده اند و امارات متحده عربی، انگلیس و آمریکا نیز تأثیر خود را در انتخابات آتی تایید کرده اند.

هادی العامری، رهبر ائتلاف فتح عراق، گفت: «ما به هیچ قیمتی این نتایج تقلبی را نخواهیم پذیرفت و تمام تلاش خود را برای حفاظت از آرای نامزدها و رأی دهندگان خود انجام خواهیم داد. .

پس از اعلام نتایج اولیه، کمیسیون انتخابات عراق شمارش 2000 رای در حوزه انتخابیه را با حدود 1400 درخواست از نامزدها و جناح های سیاسی آغاز کرده است. مطابق با نتایج الکترونیکی، به عبارت دیگر تقلب در انتخابات صورت نگرفت.

311311

دکمه بازگشت به بالا