اجتماعی

چه اقداماتی به حفاظت از «خاک» کشور منجر می‌شود؟

معاونت مدیریت حوضه جنگلی، امور منطقه ای و بیابانی

به گزارش دانا نیوز، پرویس گرشاسبی در آستانه 14 آذر روز جهانی خاک گفت: «خاک بستری برای نگهداری از گیاهان است.

به گفته معاون جنگلداری، مدیریت حوضه، امور اراضی و بیابان وی از سال 2012 بر نیازهای خاک تمرکز کرده و 5 نوامبر را روز جهانی خاک اعلام کرده است. از سال 2017 روز جهانی خاک در ایران گرامی داشته می شود.

به گفته گرشاسبی، فائو و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نگران فرسایش، حاصلخیزی و تنوع زیستی، آلودگی خاک و شوری هستند که باعث ترویج و آموزش استفاده کنندگان خاک مانند کشاورزان می شود. بر پرورش دهندگان در جنگلداری، جنگلداری و خاک و در مؤسسات آموزشی و تحقیقاتی مرتبط با مسائل خاک تأکید دارد.

معاون مدیر کل اداره حوضه، مراتع و بیابان های فائو افزود:

گاریسا گفت: “بالاترین اولویت فائو در اعطای پرونده، تمرکز بر شاخص های مشارکتی و نقش مردم و دانش آموزان است.” کشورهای میزبان این رویداد چندان مورد توجه قرار نخواهند گرفت، زیرا فائو معتقد است که این رویداد باید صمیمانه باشد.

هیل هارود یکی از مشارکت کنندگان اصلی پروژه بین المللی هابل هارود بوده است. این طرح با اجرای آهنگ و سرود در بین دانش آموزان تصویر ذهنی خوبی ایجاد کرد.

کارشاسبی از انجمن تعاون روستایی زنان رامه در گرمسار و آرادا به عنوان یک مشارکت موفق یاد کرد و به عنوان نمونه از زمین خواری و حفظ خاک نام برد.

در پایان سال 1378 بیش از 30 میلیون هکتار حوضه داری و 8 میلیون هکتار اقدام بیابانی توسط معاونت جنگلداری، امور مناطق و بیابان ها انجام شد.

با توجه به اینکه فرسایش بادی و گرد و غبار یکی از مهمترین وظایف سازمان جنگلداری است، سازمان جنگلبانی در تلاش است تا یافته های خود را در زمینه توسعه منابع طبیعی و تجربیات بین المللی خلاصه کند.

وی تاکید کرد: از آنجایی که منابع طبیعی چند وجهی است، طرح های منابع طبیعی در جنگل ها، اراضی حاصلخیز، بیابان ها و حوضه های مختلف باید با مشارکت مردم، جوامع محلی، ذی نفعان و سازمان های مردم نهاد و جنگل ها، مراتع و حوضه ها اجرا شود. مدیریت امروزه دانش بومی و مردم محلی در اجرای کلیه پروژه های منابع طبیعی مشارکت دارند.

به گزارش سرویس جنگل ها، روز جهانی حفاظت از خاک یکشنبه 14 آذرماه 1389 با حضور دانشجویان، اساتید دانشگاه، نمایندگان سازمان های مردم نهاد، اندیشمندان، پژوهشگران و پژوهشگران در خاک برگزار شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا