بین الملل

لاوروف: اظهارات لوکاشنکو هشدار به غرب بود/ به هر گام غیردوستانه و حمله احتمالی پاسخ می‌دهیم

ولادیمیر پوتین، وزیر خارجه روسیه به غرب هشدار داده است که زرادخانه هسته ای روسیه ممکن است در این کشور مستقر شود.

به گزارش دانا نیوز، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگو با اسپوتنیک گفت: الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس به مسکو پیشنهاد استقرار سلاح هسته ای در بلاروس را داده است که بسیار شبیه به استقرار سامانه های ناتو در لهستان خواهد بود.

وی گفت: به نظر من این اظهارات رئیس جمهور بلاروس هشداری جدی برای بی تفاوتی غرب است.

وزیر امور خارجه روسیه گفته است که قصد دارد روز پنجشنبه با همتای آمریکایی خود آنتونی بلینکن در شورای خارجی و امنیت اتحادیه اروپا گفتگو کند.

یک دیپلمات ارشد روسی افزود: روز پنجشنبه در چارچوب نشست وزرای خارجه این سازمان در استکهلم سوئد درباره بحران دونباس و همچنین اقدامات دولت اوکراین با همتایان غربی خود گفتگو خواهم کرد. و از آنها بخواهید که این وضعیت را بررسی کنند.

او گفت که روسیه به تشدید تلاش های خود برای ریشه کن کردن تروریسم در سوریه ادامه خواهد داد.

لاوروف به شورای فدراسیون روسیه گفت: روسیه در حل بحران‌های منطقه‌ای، ادامه تلاش‌های خود برای ریشه‌کن کردن تروریست‌ها در سوریه، حل و فصل اختلافات بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان و در افغانستان، لیبی و فلسطین مشارکت دارد.

وی تصریح کرد: واشنگتن با رد به رسمیت شناختن نظام چندقطبی جهان سعی دارد با دخالت در امور داخلی جهان فصل جدیدی را ایجاد کند.

غرب در تلاش است تا ساختار بین المللی را با اصول خاصی زیر پا بگذارد و نقش سازمان ملل را مخدوش کند. کشورهای عضو ناتو در تلاش هستند اوکراین را به مدار بیاورند و به رژیم کی یف تسلیحات نفرت انگیزی بدهند که شرایط را حتی دشوارتر خواهد کرد. لاوروف گفت.

وزیر امور خارجه روسیه گفته است که روسیه برای تضمین امنیت و ثبات مرزهای خود و پاسخ به هرگونه اقدام «غیر دوستانه» و حملات احتمالی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

وی گفت: بر اساس منشور سازمان ملل، چاره ای جز مذاکره با کشورها بر مبنای برابر، برای ارتقای ثبات و امنیت بین المللی، احترام متقابل، منافع متقابل و دموکراسی وجود ندارد. هیچ راهی برای مبارزه با تروریسم وجود ندارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا