بین الملل

ارمنستان بدون پیش‌شرط آماده عادی‌سازی با ترکیه است

به گزارش خبرگزاري بين الملل فارس، واهان هونيانيان، سخنگوي وزارت خارجه ارمنستان درباره آمادگي «بدون قيد و شرط» اين كشور براي عادي كردن روابط با تركيه اظهار نظر كرد.

به گزارش رسانه های ارمنستان، سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان به خبرگزاری تاس روسیه گفت که ارمنستان آماده آغاز روند عادی سازی روابط با ترکیه است.

واهان هونیانیان به نوسیا گفت: بسیاری از شرکای بین المللی از جمله دوست ما روسیه آماده حمایت از روند عادی سازی روابط بین ارمنستان و ترکیه هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان گفت: ما آماده از سرگیری روابط عادی با همتایان روسی خود هستیم.


واهان هونیانیان، سخنگوی وزارت خارجه ارمنستان:

وی گفت: زمانی که این روند (عادی سازی روابط ارمنستان و ترکیه) آغاز و آغاز شود، پیشرفت آن را به اطلاع عموم خواهیم رساند.

به گفته مقامات ارمنستان، جریکو همیشه آماده است تا روابط با ترکیه را به طور رسمی تصرف کند. هونان گفت: مایلم تاکید کنم که در حال حاضر هیچ مذاکره ای با ترکیه وجود ندارد.

آرارات میرزویان، سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان هفته گذشته گفت که “پیش شرط های ترکیه” برای عادی سازی روابط بین دو کشور است.

میرزویان در مصاحبه با روزنامه فرانسوی موند گفت: علیرغم حمایت قاطع ترکیه از جمهوری آذربایجان در طول جنگ (44 روز در قره باغ)، ما آماده هستیم بدون قید و شرط روابط خود را با تامین تجهیزات سیاسی و سیاسی از سر بگیریم. اسلحه و استقرار هزاران سرباز خارجی.” سیگنال های مثبتی از ترکیه برای بازگشایی مذاکرات دریافت کرده ایم، اما شرایط پیچیده است. آنکارا در حال ایجاد شرایط جدید است. از جمله کریدور ارتباط جمهوری آذربایجان و نخیوان».

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در اوایل ماه اکتبر اعلام کرد که ترکیه می خواهد پس از پایان جنگ جمهوری آذربایجان و ارمنستان روابط خود را با ارمنستان عادی کند.

کالین افزود: اساساً ما خواهان عادی سازی روابط با ارمنستان هستیم. در سال 1992، حمله به قره باغ دلیل اصلی قطع روابط دیپلماتیک ما با ارمنستان و بسته شدن مرزهای ما بود. این مشکل حل شده است و هیچ مانعی برای عادی شدن با ارمنستان وجود ندارد. “اما هنوز مسائلی وجود دارد که باید در مورد قره باغ کوهستانی مورد توجه قرار گیرد” (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/صفحهاین را به صفحه اول پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا