حوادث

زلزله به ۲۷۵۰ خانه هرمزگان خسارت زد/مقاوم‌ها آسیب ندیدند

معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: 2050 خانه در زلزله هرمزگان آسیب دیده است. جودی به نوبه خود گفت که بیشترین خسارت وارده به خانه های بی کیفیت بوده است و او گفت که خانه های بازسازی شده قبلی آسیبی ندیده اند.

مجید جودی در گفت وگو با خبرنگار دانا نیوز، اظهار کرد: حدود 30 روستا در زلزله 6.4 ریشتری استان هرمزگان آسیب دیده اند که بنیاد مسکن بلافاصله پس از کمک های اولیه وارد محل شد. برآورد اولیه خسارت در حال حاضر کامل شده است.

وی افزود: در زلزله هرمزگان 2 هزار و 750 واحد مسکونی خسارت دیده است که از این تعداد 2 هزار واحد مسکونی آسیب دیده و 750 واحد مسکونی تعمیر شده است. البته برخی از قسمت های ساختمان به طور کامل تخریب نشده اند، اما کیفیت بالایی ندارند و بازسازی آن هزینه بر نیست و باید بازسازی شوند.

او گفت: «طبق معمول با حساب 100 امام شروع به بازسازی می کنیم، اما امکانات را معطل نمی کنیم. مردم. به محض تصویب وام از سوی دولت، کار بازسازی سرعت می گیرد. در 48 ساعت گذشته ما ستاد خود را به صورت محلی مستقر کرده ایم و در حال انجام برآورد اولیه هستیم. اولین ها شکایت کردند.

به گفته معاون بازسازی بنیاد مسکن، مصالحی را در اختیار مردم قرار می دهیم تا کار ساخت و ساز آغاز شود. از این هفته کار ساخت و ساز و ساخت و ساز را آغاز خواهیم کرد. ما اسکلت و هیزم بتونی وارد می کنیم، آنها را به مردم قرض می دهیم و بعد از گرفتن وام از آنها می خواهیم که به ما پول بدهند.

جودی گفت: ایده ما این است که دولت 150 میلیون تن وام ساخت و ساز، 30 میلیون تن وام مسکن و مبلمان را تصویب کند. 70 میلیون تن کمک در بخش های مختلف. این موضوعات شامل 20 میلیون تن برای سرپناه موقت، 20 میلیون تن برای کمک های زندگی و 30 میلیون تن برای کمک های ساخت و ساز است. یعنی در مجموع 250 میلیون تن وام و وام پرداخت نشده به بخش های ساختمانی پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه 30 میلیون تن خدمات شهری و 20 میلیون تن کمک رایگان برای واحدهای تعمیر و نگهداری در نظر گرفته شده است، گفت:

معاون بازسازی بنیاد مسکن وزیر مسکن در خصوص وضعیت قطعات آسیب دیده گفت: قطعات آسیب دیده کیفیت بسیار پایینی دارند. به عنوان مثال، تیرها دارای دیوارهای سنگی یا بلوک های بدون ساختار فلزی بودند. خوشبختانه با بازسازی واحد هیچ آسیبی به تاسیسات وارد نکردند.

بر اساس این گزارش، زمین لرزه ای به بزرگی 6.4 ریشتر روز یکشنبه 23 آبان ماه 1393 حوالی ساعت 15 منطقه لاهوزگان را لرزاند و زمین لرزه دیگری به بزرگی 6.3 ریشتر این منطقه را لرزاند. 10 کیلومتر عمق، یک کیلومتر از زمین تکان خورده است. در جریان رویدادی که به “رکود بزرگ” معروف شد، یک نفر کشته و دست کم 100 نفر دیگر زخمی شدند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا