بین الملل

امیرعبداللهیان: نقشه‌ راه بلندمدت همکاری‌های ایران و ترکیه تدوین می‌شود

به گزارش دانا نیوز، حسنی امیرعبدالله در نشست خبری مشترک با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه از همتای ترک خود استقبال کرد. به تهران، آقای اردوغان، می‌توانیم نقشه راه همکاری بلندمدت دو کشور را نهایی کنیم.

وی افزود: ما برای آغاز مذاکرات دیپلماتیک در این زمینه موافقت کرده ایم و امیدواریم این سند در سفر روسای جمهور دو کشور به تهران امضا شود.

امیر عبدالعلیان گفت: در نشست امروز مذاکرات مهمی درباره توسعه روابط دو کشور و همکاری های بلندمدت تهران و آنکارا داشتیم.

وی گفت: در نشست امروز ما در مورد مسائل مختلف بین المللی و منطقه ای با محوریت تغییرات در افغانستان و وضعیت امنیتی غرب آسیا گفت وگوی خوبی داشتیم.

او گفت که تهران و آنکارا هر دو کشور قابل دوام هستند. امیدواریم بتوانیم بر موانع کنونی تجارت غلبه کنیم. در نشست امروز نیز در مورد چگونگی تسریع روابط دوجانبه به اجماع رسیدیم.

وی گفت: موانع تجاری بالقوه زیادی بین دو کشور وجود دارد که تصمیم گرفته شده است اقدامات لازم برای رفع آنها انجام شود.

امیر عبدالله گفت: جلسه امروز بر روی تسهیل ترافیک ترانزیتی و مسائل کنسولی متمرکز خواهد بود و هیچ مانع بزرگی برای تسریع این همکاری ها نخواهیم دید.

وی گفت: می خواهم اعلام کنم که حتی در این شرایط از ادامه رابطه خوشحالیم. “

امیر عبدالله در پاسخ به سوالی درباره همکاری های سه جانبه (با افتتاح کریدور ترازی ترکیه و اتحادیه اروپا در مورد ایران) گفت: همکاری های سه جانبه و چندجانبه را از نظر ظرفیت در منطقه بررسی می کنیم.

وی افزود: در مورد ایران و ترکیه درباره مسائل منطقه اجماع زیادی وجود دارد و ما در مذاکرات امروز به این توافق دست یافتیم.

وزیر امور خارجه در خصوص بحران یمن ابراز امیدواری کرد که جنگ داخلی مرگبار در یمن هر چه زودتر پایان یابد و هر چه زودتر شاهد تحمیل محاصره بشردوستانه بر این کشور مسلمان باشیم.

یک دیپلمات ارشد ایرانی گفت: ما به طور جدی تغییرات لبنان را دنبال می کنیم. ما نگران وضعیت دیپلماتیک و بسته شدن برخی سفارتخانه های عربی در این کشور هستیم و به سیاست خود برای حمایت از لبنان ادامه خواهیم داد.

وی گفت: امروز ما به همراه کپس اوغلو حمله تروریستی به نخست وزیر عراق را محکوم کرده ایم. امیدواریم هر چه زودتر دولت و پارلمان جدید در کشور همسایه تشکیل شود و در سایه انتخابات ثبات در عراق برقرار شود.

کاظمی امروز در سفر خود به کابل گفت: “ما به طور جدی هدف ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان را دنبال می کنیم.”

311311

دکمه بازگشت به بالا