بین الملل

بازی خطرناک کشورهای عربی با لبنان؛ چرا نقشه تکراری سعودی‌ها محکوم به شکست است؟

مهسا مشحیحی عزادار لبنان درگیر بحران دیپلماتیک با عربستان سعودی است که نتیجه آن مشخص نیست. هفته گذشته الجزیره مصاحبه ای با وزیر اطلاع رسانی دولت میقاتی منتشر کرد که در آن یکی از چهره های سرشناس عرب از سیاست های عربستان سعودی در یمن انتقاد کرد و از مردم این کشور دفاع کرد. این فیلم قبل از قیام سیاسی در لبنان نوشته شده است. اما او خشم سعودی ها را برانگیخت و هر دو سفیر لبنان را اخراج کردند و سفیر خود را از تهران احضار کردند.

در دانا نیوز به گفتگو با احمد دستمالچیان در سفر قبلی خود به بیروت نشستیم.

بازی خطرناک اعراب مقابل لبنان؛  چرا طرح های مکرر سعودی ها شکست خورد؟

انتظار می رود بحران بین لبنان و عربستان سعودی در بیروت بر عربستان سعودی فشار بیاورد. دولت جدید لبنان را زیر یوغ عربستان سعودی هدف قرار دهید. چنین فرضیه ای چقدر درست است؟

قبل از پاسخ به این سوال، مقدمه ای را بیان می کنم. پس از شکست جنگ نیابتی در منطقه، به دنبال سقوط منطقه به دست تکفیری ها، آنها طرح جدیدی را ارائه کردند که تضمین کننده ثبات و امنیت در این کشورهای همسایه نبود. در نتیجه تظاهرات در عراق و لبنان مجبور به کناره گیری از قدرت شد و دولت تشکیل شده با رای پارلمان لبنان سرنگون شد. ما باید از آنجا به این مسائل نگاه کنیم.

در طرح جدید باید سه اصل وجود داشته باشد. هیچ دولت مرکزی قوی نباید وجود داشته باشد. ثبات نباید وجود داشته باشد، بلکه باید درگیری و هرج و مرج وجود داشته باشد. این رویه در عراق و لبنان دنبال می شود. نکته اصلی این است که آنها می خواهند بر مردم فشار بیاورند تا مخالفان لبنان را شکست دهند.

زیرا مقاومت تمام این طراحی ها را کنترل می کند. به همین دلیل به مردم فشار می آورند. بحران نفت در لبنان مستقیماً با همان مسائلی مرتبط است که مستقیماً مردم را تحت تأثیر قرار می دهد.

بهانه عربستان برای حمله دیپلماتیک به لبنان توسط یک چهره شناخته شده در جهان عرب مطرح شد. اما به نظر می رسد هدف ریاض پیچیده تر از حذف یک شغل جدید از دولت میکاتی باشد. سعودی ها چه می خواهند؟

عربستان سعودی برای اقدامات خود بهانه آورده است. وزیر خارجه عربستان سعودی اذعان کرد که عربستان کنترل حزب الله را نمی پذیرد. توقف کمک به بیروت همین هدف را دارد: اول اینکه لبنان قدرت نداشته باشد و دوم اینکه ثبات نداشته باشد و مردم برای تضعیف آن دردسرهای زیادی داشته باشند.

هر زمان که فشار خارجی بر یک کشور و مردم آن وارد می شود، مردم بلافاصله شروع به واکنش به بحران می کنند. این اتفاق در لبنان افتاده و خواهد بود. در این مملکت اپوزیسیون و عوام در یک راستا هستند این گروه از دل مردم می آید.

لبنان البته در شرایط بحرانی است. اگر سعودی ها می خواهند در بیروت مشکل ایجاد کنند، وضعیت بیروت چگونه است؟

عربستان سعودی و جهان عرب می خواهند دولت میقاتی را وارد بحران سیاسی و اقتصادی کنند وگرنه آینده سیاسی روشنی نخواهند داشت و تسلیم می شوند. اما تاریخ نشان داده است که اعتراضات مردم لبنان این توطئه ها را خنثی کرد.

اگر لبنان امن نباشد، بسیاری از مناطق ناامن خواهند بود. آنچه در لبنان اتفاق می افتد بر محیط زیست تأثیر می گذارد. وضعیت امنیتی در این کشور هنوز به پایان نرسیده است. سیاستمداران اروپایی این داستان را تجربه کرده اند.

در حال حاضر لبنان به سرمایه گذاری سایر کشورها نیاز دارد. بیروت ممکن است 19 سال طول بکشد تا بهبود یابد. آیا در این صورت سعودی ها می خواهند حمایت مالی از بیروت را قطع کنند؟

لبنان بدترین وضعیت را در سال های اخیر تجربه کرده است. لبنان در تنگنای جنگ داخلی یا حکومت صهیونیستی بود. اما مردم اعتراض کردند. اوضاع برای آنها چندان بد نیست. فشار عربستان قطعا تاثیر منفی بر زندگی مردم این کشور خواهد گذاشت. اما محبوبیت و اعتبار خود را در بین مردم این کشور و اهل سنت از دست خواهد داد و نتیجه آن شکست خواهد بود. زیرا هیچ فشاری نمی تواند افراد را از هدفشان دور کند. مردم لبنان ضعیف نیستند و اسرائیل را شکست داده و او را از کشور خود بیرون کرده اند. هیچ کشور عربی نتوانسته است این کار را انجام دهد.

عربستان با این اقدام جدید شکست خود در سوریه را تکرار می کند. در آغاز بحران سوریه، عربستان سعودی سفیران خود را منصوب کرد، اما مخالفان سوری درهای خود را به روی گفتگو با اسد باز کردند و به دنبال بازگشت شرمسارانه به دمشق بودند. در لبنان هم همینطور است.

تلاش‌های بن سلمان در منطقه طی سال‌ها شکست خورده است. جنگ‌های خودسرانه و خلع سلاح، تجزیه عراق و سوریه و محاصره قطر به‌ویژه در یمن، در تلاش برای حل این مشکل در عرض دو هفته ناکام مانده است. دلیلش هم این است که فکر می کند از نظر مالی در امان خواهد بود یا در کشورهای اطراف آشوب ایجاد می کند. این سیاست فریبنده که سعودی ها را تحقیر نکرده و بسیاری از حاکمان این کشور با آن مخالفت می کنند، در لبنان نیز در حال شکست است.

همچنین بخوانید:
لبنان در دام بحران های منطقه ای
وزیر خارجه لبنان: عذرخواهی نمی‌کنم. دولت اشتباه نکرد.
تشدید تنش ها بین عربستان و لبنان/ ریاض برای سفیر لبنان وقت می دهد

311312/23

دکمه بازگشت به بالا