بین الملل

مهمترین دستاورد عضویت ایران در شانگهای به روایت رسانه آمریکایی

ایران در ماه سپتامبر به سازمان همکاری شانگهای پیوست ، این نقطه عطفی در روابط تهران با رشد دو قدرت اصلی با چین و روسیه است.

در این مقاله ، مجله اطلاعات آنلاین: ایران از پیوستن به سازمان همکاری شانگهای چه سود می برد؟ با وجود محدودیت ها ، این عضویت مزایای ویژه سیاسی ، دیپلماتیک ، اقتصادی و امنیتی را برای ایران به همراه خواهد داشت.

رهبران سازمان همکاری شانگهای چین ، قزاقستان ، قرقیزستان ، روسیه و تاجیکستان بودند که در سال 1996 به عنوان یک سازمان امنیتی ، سیاسی و اقتصادی مکمل تاسیس شدند. آگهی. هنگامی که وی در سال 2001 به ازبکستان پیوست ، شانگهای پنجمین سازمان همکاری شانگهای ازبکستان شد.

بر اساس این گزارش ، این سازمان چند حزبی با هدف مبارزه با “سه شرارت” تروریسم ، افراط گرایی و جدایی طلبی قصد داشت تحولات منطقه را زیر نظر داشته باشد. امروزه اعضای بزرگترین سازمان منطقه ای جهان یک سوم مساحت زمین و 40 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند. آگهی. در سال 2005 ، ایران عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای شد. آگهی. تلاش ایران برای عضویت کامل در شورای امنیت که از سال 2008 آغاز شد ، با تحریم های سازمان ملل علیه تهران خنثی شد.

به گزارش خبرگزاری آمریکا ، در سال 17-2016 ، امضاکنندگان برنامه اقدام مشترک اعلام کردند که چین و روسیه از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای حمایت خواهند کرد. ایالات متحده حمایت خود را از ورود ایران به اتحادیه اوراسیا حفظ کرده است ، حتی پس از اعمال تحریم های آمریکا علیه تهران ، پکن و مسکو در مه 2018.

تمایل به ایجاد روابط عمیق تر با تهران

واضح است که نه تنها از سوی چین بلکه از روسیه تمایل به ایجاد مشارکت عمیق با تهران وجود دارد و این عضویت چراغ سبز در این دو کشور بوده است.

به گفته بختیار کاکیموف ، نماینده ویژه رئیس جمهور فدراسیون روسیه در سازمان همکاری شانگهای ، اظهارات و تعهدات دولت سابق ایران و سخنرانی ابراهیم رییسی ، رئیس جمهور جدید ایران ، آماده است تا ایران را به طور کامل باز کند. پتانسیل. به سازمان همکاری شانگهای دلایل قانع کننده ای وجود دارد که معتقدیم ایران بسیار مهم خواهد بود.

وی افزود که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای پس از تجزیه و تحلیل دقیق همه دلایل تصمیم آگاهانه گرفته اند. ما در این زمینه با شرکای خود موافقیم.

کاکیموف گفت که ایران از نقش مسکو در مبارزه با تروریسم و ​​قاچاق مواد مخدر و همچنین تلاش های منطقه برای دستیابی به ثبات و امنیت بیشتر خوشحال است.

بر اساس این گزارش ، پیوستن به سازمان همکاری شانگهای به ارتقای جایگاه ایران در تجارت منطقه ای کمک می کند. همانطور که رهبر و رئیس جمهور این کشور خواسته اند ، ایرانیان با تقویت روابط ایران و اعتماد متقابل با همسایگان و دیگر کشورهای آسیایی ، پیشرفت خواهند کرد.

تاثیر این عضویت در برجام

عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای ممکن است فوراً بر فشار اقتصادی واشنگتن بر ایران تأثیر نگذارد. ایران که از سوی ایالات متحده بسیار تحریم شده است ، از نظر اقتصادی ژئوپلیتیک به سمت شرق حرکت می کند و چشم به آینده خود در آسیا به رهبری چین و روسیه دارد.

این عضویت به این معناست که تهران به صف قدرتهای غیر غربی پیوسته است و روشهای جدیدی برای تحول به غرب ارائه کرده است. تهران در حال حاضر کمتر احتمال دارد درخواست ها را بپذیرد و پیشنهاداتی را روی میز مذاکره ارائه دهد ، که پیامدهای قابل توجهی برای قطع مذاکرات احیای بورژوایی خواهد داشت.

پس از بیست و یکمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه ، پایتخت تاجیکستان ، عضویت دائمی ایران در روز جمعه 17 سپتامبر توسط کشورهای عضو تأیید و به تصویب ایران رسید. یکی از معاونان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که آمریکا و کشورهای غربی طرح انزوای ایران را رد کرده اند.

پیش از این ، هیات روسی اعلام کرده بود که مایل است پیشنهاد ایران برای پیوستن به شورای وزیران سازمان همکاری شانگهای (SCO) را تأیید کند. در همین حال ، نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در تهران در بیانیه مطبوعاتی خود در سفارت تهران در 29 ژوئن گفت که عضویت دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای یکی از برنامه های اصلی این سازمان است.

311311

دکمه بازگشت به بالا