بین الملل

لاوروف: برای بازگشت به برجام تلاش می‌کنیم/ واکسن اسپوتنیک در ایران تولید خواهد شد

به گزارش گروه نظارت بین المللی خبرگزاری آنلاین دانا نیوز ، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با حسنی مبارک عبدالله همتای ایرانی خود شرکت کرد.

شاهزاده عبدالله بن لادن ، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ، سه شنبه شب به دعوت لاوروف وارد مسکو شد و با لاوروف دیدار کرد. بیانیه مطبوعاتی

تولید واکسن Sputnik V در ایران

لاوروف در بیانیه ای گفت: “ما توافق کردیم که واکسن روسی Corona ، Sputnik V ، در اسرع وقت در ایران تزریق شود.” ما به رغم تحریم های آمریکا به تقویت روابط تجاری خود با ایران ادامه می دهیم.

وی گفت: ما تلاش می کنیم به توافق هسته ای ایران بازگردیم. همه طرفها باید به تعهدات خود در معاهده منع اشاعه هسته ای عمل کنند.

وی گفت: “ما با ایران در مورد اجرای کامل توافق هسته ای توافق داریم.” ایران آماده است در اسرع وقت مذاکرات وین درباره توافق هسته ای را آغاز کند.

تلاش غربی ها برای درج مسائل دیگر در مذاکرات بی نتیجه است

وی با اشاره به تلاش های غرب برای گنجاندن سایر موضوعات در مذاکرات شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: “برخی کشورها در تلاش هستند که ایران را مجبور به پذیرش یک معاهده جدید کنند و این باید از طریق گفتگو انجام شود.” تلاش های بسیاری از کشورها برای ارتباط حفاظت از توافق هسته ای با ایران در موارد دیگر بی نتیجه بوده است.

مسکو ایران و کشورهای عربی را برای مذاکره دعوت می کند

وی گفت: “ما از کشورهای عربی و ایران می خواهیم در مورد همه مسائل مشترک بحث کنند.” شورای امنیت درخواست کرد علاوه بر بازرسی های جاری آژانس بین المللی انرژی اتمی در روسیه ، بر پایبندی ایران به “مراحل مورد نیاز هیئت آژانس بین المللی انرژی اتمی” نظارت کند. ما از دوستان عرب و ایرانی می خواهیم که نزدیک شوند.

وی گفت که باید کمک های بشردوستانه به افغانستان ارائه شود. ایالات متحده مسئول وضعیت افغانستان است. ایران و روسیه از مقامات جدید افغانستان خواسته اند تا با تروریسم ، قاچاق مواد مخدر و سلاح مبارزه کنند.

تلاش ایران و روسیه برای حل بحران افغانستان

وی با اشاره به شرکت ایران در اجلاس مسکو گفت: “روسیه و ایران می خواهند تلاش های خود را برای حل بحران افغانستان هماهنگ کنند و هر دو کشور برنامه های زیادی دارند.”

وی در مورد تحولات اخیر در قفقاز جنوبی گفت: “نیروهای روسی مطابق توافقنامه برای اطمینان از ثبات و بازگشت زندگی غیرنظامیان به کاراباخ اعزام شده اند.”

مسکو خواهان صلح پایدار و توسعه اقتصادی در سوریه است

وی با اشاره به تلاش ها برای پایان دادن به بحران سوریه گفت: ما به دنبال صلح پایدار در سوریه هستیم. ما تمایل خود را برای ایجاد ثبات پایدار و بهبود وضعیت اقتصادی در سوریه ابراز کردیم.

وزیر امور خارجه ایران در بیانیه ای گفت: “ما در این باره با لاوروف مشورت کرده ایم و به زودی مذاکرات را ادامه می دهیم.” دولت اصلی یک دولت عملی و مولد است و وقتی کارمان تمام شد به طرف مقابل می گوییم که باید تصمیم جدیدی بگیریم. (جزئیات بیشتر)

پایان پیام /


دکمه بازگشت به بالا