فرهنگ و هنر

زنگ خطر هوش مصنوعی برای ایران

انقلاب صنعتی چهارم در سال 2030 به دلیل هوش مصنوعی به اوج خود می رسد که برای کشور ما علامت هشدار دهنده ای است و اگر به زودی به این موج نرسیم کشوری عقب مانده خواهیم بود آنها باید توسعه استراتژی های اطلاعاتی را مستند کنند.

به گزارش ESNA سومین کنفرانس ملی “شناخت چالش های رشد اقتصادی در ایران ، تبیین موانع تولید در حضور دکتر منصور ساعی و بهبود استراتژی ها و سیاست ها” ؛ عضو هیئت علمی ، دکتر حمید ضیاء پرور ، مدرس ارتباطات و محقق دکتر خوزه امامی؛ معلم و تحلیلگر شبکه های اجتماعی دکتر مسعود رجبی ؛ مشاور اقتصادی-تجاری برای استارتاپ ها و مشاغل جدید که توسط موسسه مطالعات انسانی و فرهنگی میزبانی می شود.

در ابتدای جلسه ، مجری ، دکتر منصور سی ، کلیات جلسه ، ارائه ها و ارتباط موضوعات مورد بحث در ارائه و اهداف کنفرانس را توضیح داد.

دکتر محمد سلطانفر سخنرانی افتتاحیه خود را با عنوان “چالش های بخش خصوصی با تمرکز بر توسعه اقتصادی در ابتدا” ایراد کرد.

وی گفت توسعه و توسعه مشاغل آنها می تواند فرآیند ایجاد بسیاری از استارتاپ ها در مسائل اقتصادی باشد. متأسفانه ، این موقعیت نمی تواند یک رویداد توسعه ای در کشور ما باشد. بررسی علت شکست برای مبتدیان می تواند آینده روشنی برای این فعالیت باشد.

آثاری که با ورود هوش مصنوعی از بین می روند

سخنران بعدی دکتر ژوزین امامی بود که گفت: “تأثیر هوش مصنوعی بر رشد اقتصادی. فرصت ها و نگرانی ها.

وی تاکید کرد برای دستیابی به رشد اقتصادی و رفع موانع تولید نباید از هوش مصنوعی غافل شد. هوش مصنوعی باعث افزایش رشد اقتصادی ، افزایش بهره وری ، ارائه خدمات بهتر و افزایش بهره وری می شود. در عصر هوش مصنوعی ، اقتصادهای کشورهای در حال توسعه قادر به رقابت با اقتصادهای پیشرفته نخواهند بود و به جامعه ای پیر تبدیل خواهند شد. انقلاب صنعتی چهارم در سال 2030 به دلیل هوش مصنوعی به اوج خود می رسد ، که اگر به زودی به این موج نرسیم ، یکی از کشورهای عقب مانده خواهد بود ، آنها باید توسعه استراتژی های ملی هوش مصنوعی را متمرکز و ثبت کنند. با رشد هوش مصنوعی ، “رشد اقتصادی” و “بهره وری” در حال افزایش است.

امامی گفت نگرانی اصلی او اشتغال و گسترش بیکاری در آینده است. همچنین ، طی چند سال آینده ، با یادگیری هوش مصنوعی ، شاهد کارمندان خصوصی خواهیم بود که هیچ وابستگی شرکتی ندارند اما می توانند همزمان در بسیاری از شرکت ها کار کنند. از سوی دیگر ، هوش مصنوعی بسیاری از کارها را از بین می برد و آثار جدیدی از هوش مصنوعی ظهور می کند. مشاغل باید بتوانند خود را با زمینه و هوش مصنوعی خود تطبیق دهند تا از کار خود پیروی کنند. به نحوی می توانید کار را به ماشین ها بسپارید تا نیازهای شما را برآورده کرده و بیشتر به خلاقیت و نوآوری فکر کنید.

وی گفت: “برخی مطالعات نشان داده است که برخی مشاغل مانند مخابرات ، داوران ورزشی ، صندوقدار ، پیشخدمت ، راهنمای تور ، نانوایی ، رانندگان اتوبوس ، کارگران ساختمانی و نگهبانان امنیتی.” هلاک خواهند شد.

امامی در مورد تاثیر هوش مصنوعی بر روزنامه نگاری و رسانه ها گفت: بخش نظرات مخاطبان آنها هوش مصنوعی موفق را کنار گذاشته اند.

جایگاه شبکه ملی اطلاعات در سیستم توسعه ایران

در ادامه جلسه مقدماتی ، دکتر حمید زی پرور با عنوان “وضعیت شبکه ملی اطلاعات در نظام توسعه اقتصادی و اجتماعی آینده ایران” سخنرانی کرد.

در مورد شبکه ملی اطلاعات ، “این شبکه زیرساخت ملی سایبری ملی کشور است و از سه لایه اساسی – لایه زیرساخت ، لایه خدمات و لایه محتوا” تشکیل شده است. دو جزء برای لایه زیرساخت وجود دارد – اپراتورهای ارتباطی و مراکز داده که وظیفه اصلی آنها اتصال کاربران اصلی به شبکه است. لایه خدمات به دو لایه خدمات اصلی و خدمات برنامه ای تقسیم می شود. لایه خدمات اولیه شامل نرم افزار سیستم عامل و امنیت شبکه و سرور است و شامل خدمات برنامه ، مرورگرها ، موتورهای جستجو ، پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی ، خدمات نقشه برداری و مکان یابی و میلیون ها برنامه کاربردی خدمات در امور مالی ، بانکداری ، اقتصاد ، آموزش ، فرهنگ و بخشهای فرهنگی از نظر اجتماعی فعال هستند. لایه نهایی که لایه محتوا نامیده می شود ، شامل هرگونه فعالیتی است که محتوای دیجیتالی تولید می کند – محتوای متنی ، تصویری ، صوتی ، تصویری و گرافیکی.

ضیاء پرور ادامه داد: از سال 1389 که دولت به طور رسمی مجبور به ایجاد شبکه ملی اطلاعات در ایران شد ، اقدامات زیادی برای دستیابی به این ایده و برنامه در ایران انجام شده است. با این حال ، این شبکه هنوز به طور کامل در ایران پیاده سازی نشده است.

در بخشی دیگر از ارائه ، وی گفت مجمع عمومی فضای مجازی شبکه ملی اطلاعات (2013) ، شبکه ملی اطلاعات (2016) ، جزئیات طرح جامع و شبکه ملی اطلاعات (2016) و برنامه استفاده از اینترنت. 1400) برای محافظت.

وی افزود: وزارت ارتباطات مسئول اجرای زیرساخت های ارتباطات سایبری ایران است و تاکنون اقدامات تا حد زیادی منفی بوده است.

وی مهمترین ضعف ها ، مانند ضعف قوانین و مقررات (شورای عمومی فضای مجازی) ، اختلاف نظرها با جهان (مانند فیس بوک ، گوگل ، تلگرام) ، تولید محتوا ضعیف و ضعف در اجرای خدمات پیاده سازی را ذکر کرد. گانی می دانست.

در نهایت ، وی راه حل پیشنهادی را فعالیت نرم افزاری و حرکت محتوا توصیف کرد.

دیدگاههای محافظه کارانه میانه

دکتر منصور سای سخنران بعدی این کنفرانس گفت: این “سیاست سنگین” است به دلیل سایه ها و در 40 سال گذشته دولت ایران به دلیل مسائل سیاسی ملی ، قومی و منطقه ای در وضعیت جنگی قرار گرفته است. یکی از راه های موفقیت در جنگ حفظ اسرار و اطلاعات است. در واقع عدم آزادی اطلاعات و شفافیت نتیجه فرهنگ مخفی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران است. محرمانگی شدید افشای حجم زیادی از اطلاعات را مجازات می کند. رسانه ها یکی از مهمترین ابزارهای شفاف سازی و نظارت برای جلوگیری از فساد و قانون گریزی تحت تأثیر قدرت سیاسی است.

ساعی گفت: “در نظر بسیاری از مقامات دولتی ایران ، رسانه ها ابزاری برای کنترل و کنترل افکار عمومی هستند.” مقامات دولتی استدلال کرده اند که دولت تنها بازیگر در اداره کشور است و از رسانه ها به عنوان ابزاری برای ارتقاء خواسته ها و سیاست های دولت و قدرت سیاسی استفاده می شود. در واقع ، دولت و قدرت سیاسی به جامعه مدنی (از جمله رسانه ها) و بخش مدنی و نقش آن در دولت اولویت نمی دهند.

وی با استناد به نتایج مطالعه ای که سالها پیش انجام شده بود ، گفت: “تجربه تلخ برخورد سیاسی رسانه ها و روزنامه نگاران در ایران (مانند هشدارها ، مجوزها ، لغو ، ممنوعیت ها و غیره) دارای رسانه های محافظه کار است و دارد.”

سائه افزود: “در غیاب احزاب قوی ، رسانه ها بیشترین تعهدات سیاسی و حزبی حزب و جناح را به دوش کشیده اند و این باعث شده است که آنها در برابر حوادث سیاسی کمتر بی طرف باشند.” یکی از آفت های رسانه ها در جامعه ایران فعالیت حزب و تبدیل رسانه به حزب است.

وی گفت: “یکی از مشکلات عمده در مبارزه با فساد رسانه ای نگرش تهاجمی دولت نسبت به رسانه های آزاد و منتقد است.” در جریان. ”تأثیر اطلاعات (از آماده سازی تا تهیه و توزیع خبر).

وی گفت که هیچ تردیدی وجود ندارد که نقش رسانه ها در اطلاع رسانی ، انتقاد و نظارت بر فساد و فساد در نهادهای دولتی کم باشد.

وی گفت: نیاز به مجوز چاپ یا پخش برای رسانه ها ، فعالیتهای آزاد و انتقادی رسانه ها را محدود کرده است. در واقع سیستم حقوقی مطبوعات و رسانه ها در ایران یک سیستم دفاعی است. ایجاد روزنامه ها و مجلات در سیستم دفاعی یا راه اندازی رادیو و تلویزیون و ایستگاه های خبری منوط به مجوز و حقوق قبلی است و چنین رسانه هایی اغلب توسط افراد یا گروه هایی که “مورد اعتماد” قدرت سیاسی هستند ، در اختیار گرفته می شوند.

سای به یکی از مهمترین موانع قانونی برای مبارزه با فساد اشاره کرد ، یعنی “اندازه و شدت تفاوتها و خطوط قرمز” و “محدودیت ها ، تفاوتها و خطوط قرمز در قوانین رسانه ای کشور گسترده و نامشخص است و این یک مانع بزرگ ” “مبارزه با فساد در رسانه ها است. در بسیاری از کشورهای موفق ، محدودیت آزادی مطبوعات حداقل است و برعکس ، دسترسی به اطلاعات را افزایش داده است. فهرست کامل استثنائات مربوط به آزادی اطلاعات باید به طور واضح و دقیق توسط قانون (آزادی اطلاعات ، مانند امنیت ملی ، اسرار نظامی و تجاری و غیره) تعریف شود. سازمانهای دولتی باید اطلاعات درخواستی را در اختیار متقاضیان قرار دهند مگر اینکه مطمئن شوند اطلاعات درخواستی در یک سیستم خاص است.

یکی از اعضای هیئت علمی موسسه مطالعات انسانی و فرهنگی تأکید می کند: سازمان های دولتی و دولتی مالک (نه امین) ، اطلاعات و اسناد آنها را حساب می کنند و خود را بدون نیاز به پاسخگویی به شهروندان خود حساب می کنند. مراحل در یک جامعه دموکراتیک ، تمام دولت و اطلاعات متعلق به مردم است و حاکمان و مدیران جامعه به طور مستقیم و غیرمستقیم نماینده مردم هستند و برای مردم بحث می کنند. بر این اساس ، هر مالک می تواند به ملک دسترسی پیدا کرده و به مدیریت اطلاع دهد. اطلاعات نهادهای دولتی عمومی است نه عمومی ، و دولت این اطلاعات را در حوزه عمومی نگه می دارد.

تاثیر نفوذ موبایل بر تولید داخلی

سخنان پایانی دکتر سید مسعود رجبی با موضوع “ارائه اینترنت و زمینه تلفن های همراه سلامت در اقتصاد توسعه اقتصادی” بیان شد و گفت: آنها معتقدند که دریچه جدیدی در جامعه بشری گشوده است. پیشرفت فناوری ارتباطات منجر به افزایش جریان اطلاعات در سطح جهانی شده است ، سطحی که اغلب توسط “مانوئل کاستلز” و “جامعه اطلاعات” به عنوان “جامعه شبکه” شناخته می شود. شکی نیست که میله های حیاتی این جوامع مسیرهای اطلاعاتی هستند و این بزرگراه ها ، یکی از مهمترین نمونه های اینترنت و فناوری تلفن همراه ، فضایی اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جدید برای انسان مدرن ایجاد کرده است ، فضایی با عناصر به مکانی که در آن هیچ مرز جدید ، جغرافیایی یا سیاسی وجود ندارد و در نهایت یک تصویر جهانی از انسان وجود دارد. این بزرگراه ها بر روابط انسانی ، آموزش ، سرگرمی ، امنیت و تجارت تأثیر می گذارد.

رجبی افزود: تاکید زیادی بر نقش مهم فناوری تلفن همراه در بهبود شرایط اجتماعی ، اقتصادی و محیطی بازارهای امروزی شده است. توسعه فناوری های تلفن همراه دارای مزایای اجتماعی و اقتصادی زیادی است و طبق تحقیقات بین نفوذ تلفن همراه و رشد اقتصادی ارتباط مستقیم وجود دارد. در کشورهای در حال توسعه ، هر 10 penet نفوذ تلفن همراه از 0.8 به 1.2 increases افزایش می یابد. پیدا می کند.

وی گفت: تحقیقات جدید نشان می دهد که جایگزینی هر 10 درصد از تلفن های همراه نسل دوم با تلفن های همراه نسل سوم یا نسل سوم ، تولید داخلی را افزایش می دهد. و دو برابر شدن مصرف داده ها در تلفن های همراه نسل سوم منجر به افزایش 0.5 درصدی تولید ناخالص داخلی می شود. سهم اکوسیستم تلفن همراه در تولید ناخالص داخلی و ایجاد شغل یکی از بارزترین مزایای اقتصادی و اجتماعی برای محققان و سیاست گذاران است. در ابتدای سال 2013 ، متوسط ​​نرخ اشتراک تلفن همراه به 96 درصد رسید. در کشورهای پیشرفته امروزه دسترسی به تلفن همراه 128 و در کشورهای در حال توسعه 89 است.

بر اساس اظهارات رجبی ؛ اکوسیستم تلفن همراه در سال 2016 بیش از یک میلیون شغل ایجاد کرد ، از جمله کسانی که مستقیماً در اکوسیستم کار می کردند. بر این اساس ، موسسات مالی متوجه شده اند که جذب مشتریان جدید به آسانی به شبکه های تلفن همراه نوظهور آسان است و گسترش این شبکه ها شامل سایر مزایای اقتصادی مانند سرمایه گذاری خارجی ، اطلاعات بهتر بهداشتی و آموزشی برای خانواده ها ، گواهینامه و درآمد مالیاتی خواهد بود. آن را نیز با آن همراه است. بنابراین ، خدمات تلفن همراه به عنوان بستری برای ایجاد ، توزیع و مصرف راه حل ها و خدمات دیجیتال عمل می کند و این سیستم ها می توانند جایگزین زیرساخت های سنتی شوند.

بر اساس اعلام روابط عمومی موسسه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، در پایان جلسه ، دکتر سای مسائل را جمع بندی کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا