بین الملل

آمریکا می‌خواست خروج اشرف غنی را مدیریت کند، نشد!

اشرف غنی در سفر به کاخ سفید و دیدار با بایدن در 25 ژوئن 2021 ، عمیقا نگران ثبات دولت کابل بود. به نوشته وال استریت ژورنال ، دولت واشنگتن در کابل ممکن است در شش ماه سقوط کند. به برخی از مقامات غربی پیش بینی کرده اند که این روند بیش از سه ماه طول نمی کشد ».

به گزارش سی بی اس نیوز ، اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان هفت هفته قبل از تصرف کابل با جولین برنز در کاخ سفید دیدار کرد. دولت او و کشور افغانستان. دو منبع مطلع از جلسه 24 ژوئن تأیید کردند که دو طرف در مقر سیا در لنگل ، ویرجینیا ، برای بحث انتقال قدرت در افغانستان دیدار کردند.

انتظار می رفت تعداد کمی در این کنوانسیون موفق شوند. دو منبع آگاه از این نشست مذاکرات را “بسیار سیاسی” توصیف کردند زیرا آنها به غنا می آموختند که چگونه ایالات متحده می تواند برای کنترل و مدیریت گذار گام بردارد. این نقشی بود که ویلیام برنز در طول چند دهه به عنوان وزیر خارجه و سفیر با تجربه ایفا کرد.

اما سیا از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده است.

برنز قصد داشت در بهار به افغانستان سفر کند و برای اولین بار از مدیر سیا مخفی شد. در سفر وی در ماه آوریل ، ملاقات ها با رئیس جمهور غنی و شورای امنیت ملی بر دستور کار برنز و همچنین مأموریت گسترده خروج وی از افغانستان ، که ده ها سال با آن کار کرده بود ، متمرکز بود. طالبان از زمان خروج آمریکا از پیشرفت جنگ و توانایی دولت افغانستان در دفاع از آنها نگران بوده اند. رئیس سیا در نامه ای به مقامات سابق سیا در اوایل ماه اوت ، وضعیت طالبان را “اولین باری است که وی برای نشان دادن تعهد خود به ماموریت ضدتروریسم این کشور به افغانستان سفر می کند”. شده است.

غنی و مشاورانش ماه ها نگران بودند. روحیه دولت و ارتش افغانستان از زمان توافق دوحه بین طالبان و ایالات متحده در سال 2020 بدتر شده است. دولت افغانستان در این معامله شرکت نکرد ، اما شامل آزادی 5،000 زندانی طالبان از افغانستان و تصمیم آمریکا برای خروج نیروهای خود از افغانستان شد. لوید آستین ، وزیر دفاع ایالات متحده روز چهارشنبه گفت که این توافقنامه “تأثیر قابل توجهی” بر نیروهای افغان و در حال فرار و متعاقباً فرار داشته است.

چند ساعت قبل از تصمیم گیری برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ، دولت بیندن به گروه ثروتمند اطلاع داد که روحیه افغانستان آسیب بیشتری دیده است. این سیاست تغییر رویکرد بایدن در مبارزات انتخاباتی 2020 است ، که به وضوح قصد دارد نیروهای بیشتری را برای مبارزه با تروریسم در افغانستان نگه دارد. دولت ثروتمند از ادامه حمایت ایالات متحده راضی بود. یک منبع مطلع با موضوع گفت که رئیس جمهور سابق افغانستان احساس می کند که دولت آمریکا کنترل را به طالبان و پاکستان واگذار می کند.

یک مقام سابق کاخ سفید می گوید ژنرال کنت مک کنزی اخیراً 2500 سرباز به دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق و رئیس جمهور فعلی بایدن در افغانستان پیشنهاد کرده است. برای جلوگیری از سقوط دولت و ارتش این کشور. دولت ترامپ موافقت کرد سفارت آمریکا و سیا در کابل در افغانستان به تعداد کم باقی بمانند.

در بیانیه اخیر ، مارک میلی ، فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که با برخی از نیروهای باقی مانده آمریکایی در افغانستان موافق است. با این حال ، بیندن در مصاحبه با ABC News در ماه اوت این اتهامات را رد کرد.

در همین حال ، ارتش آمریکا از غنا و نقش آن در کاهش نیروهای افغان آموزش دیده توسط آمریکا شکایت کرده است. وزیر دفاع آمریکا لوید آستین بعداً شهادت داد که غنی در تلاش برای جلوگیری از پیشروی طالبان در میدان جنگ ، تغییرات موقتی و دائمی را در رهبری ارتش افغانستان ایجاد کرده است. طالبان در میدان نبرد پیشرفت چشمگیری داشته اند و مذاکره کنندگان در دوحه دولت جدیدی را تشکیل داده اند که طالبان در آن نقش اساسی را ایفا خواهند کرد.

این پیام واضح بود که طالبان قدرت خود را در افغانستان دوباره به دست می آورد و دولت بوتان چندین ماه از دولت اشرف غنی به دلیل عدم پذیرش این واقعیت و عدم دستیابی به توافق صلح با طالبان ناامید شده بود.

در همین حال ، زلمی کلیدزاد ، فرستاده ویژه ایالات متحده در افغانستان ، تجربه گسترده ای در زمینه بازیگران سیاسی در افغانستان دارد. روابط با گانی مدتی تیره شده است و طالبان با ترامپ به آتش بس دست یافته اند. این توافقنامه از حمایت اشرف غنی برخوردار نبود ، یا حداقل وی به کسی اعتماد نمی کرد که او را در هر فرایند دیپلماتیک راهنمایی کند.

در ماه آوریل ، آنتونی بلینکن ، وزیر خارجه ایالات متحده ، اولین و آخرین دیدار خود را از کابل انجام داد. غنی روابط نزدیکی با او نداشت و تلاش قبلی سازمان ملل متحد برای تشکیل دولت جدید افغانستان از جمله طالبان شکست خورد. بلینکن در آن زمان در اروپا بود ، بنابراین در کاخ سفید شرکت نکرد.

مایکل موره ، معاون رئیس سابق سیا ، می گوید: “زمانی که رئیس جمهور در آوریل تصمیم گرفت که می دانست طالبان پیروز خواهند شد ، و این اتفاق زمانی افتاد که دولت افغانستان از شکست مطلع شد.” و اگر به آنچه بلافاصله بعد اعلام شد نگاه کنید ، خواهید دید که طالبان بسیاری از پایتخت های منطقه را تصرف کرده اند.

مورل روز پنجشنبه در مراسمی خیالی در دانشگاه جورج تاون گفت: “تعداد سربازانی که نیروهای امنیتی افغانستان را ترک می کنند از زمان اعلام این خبر به شدت افزایش یافته است.” یا به خانه رفتند یا به طالبان روی آوردند. جای تعجب نیست که مقامات ارشد دولت افغانستان در فکر نجات جان خود هستند.

وقتی طالبان وارد کابل شدند ، مشخص نشد که سیا و دولت بایدن چه زمانی متوجه شده اند که اشرف غنی از کاخ ریاست جمهوری افغانستان فرار کرده است. بلینکن بارها اعلام کرد که شخصا از این موضوع اطلاع ندارد و اشرف غنی در 14 اوت با او صحبت کرد اما در مورد مقاصد وی چیزی نگفت. این مذاکرات درست چند ساعت قبل از تسلط طالبان بر کابل در 15 اوت صورت گرفت.

غنی و دهها مشاور و معاون او ابتدا به ازبکستان رفتند و سپس در امارات متحده عربی مستقر شدند.

یک هفته پس از بازگشت برنز به کابل ، وی با ملا برادر رهبر طالبان ملاقات کرد و خواستار زمان بیشتری برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شد ، اما این درخواست رد شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا