حوادث

هشدار درباره افزایش مرگ‌های خاموش در نیمه دوم سال/ گازگرفتگی ۹۲۶ نفر در سال گذشته

شرکت داروسازی پزشکی قانونی کشور نسبت به افزایش مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در نیمه دوم سال هشدار داد و بیش از 72 درصد مرگ و میرها در سال گذشته در نیمه دوم سال گزارش شد.

به گزارش ESNA به گفته شرکت پزشکی قانونی کشور ، شمار قربانیان مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در نیمه اول سال به شدت افزایش یافته است. به سال گذشته ، بیشترین تعداد قربانیان نیش ، ژانویه بود ، 169 فوت.

امسال پنج ماه قربانیان کاهش می یابد

بر اساس این گزارش ، تعداد قربانیان گاز در 5 ماه نخست امسال 30.2 درصد کاهش یافته است که از 235 فوت به 164 فوت کاهش یافته است که شامل 118 مرد و 46 زن است. سال در تهران 33 نفر ، 15 نفر در آذربایجان شرقی و 14 نفر در قران رضوی کشته شدند.

زنگ پزشکی قانونی

طبق آمار ، در نیمه دوم سال ، مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در مورد افزایش تلفات هشدار داد ، در حالی که سازمان پزشکی قانونی کشور بر رعایت استانداردهای ایمنی در هنگام برداشت و زمستان و نصب و استفاده از تجهیزات گرمایش تاکید کرد. در پاییز و زمستان به مردم محلی توصیه می کند. هنگام استفاده از وسایلی که در درجه اول به سیستم گاز شهر متصل هستند بسیار مراقب باشید. همه شهروندان هنگام استفاده صحیح از وسایل گرمایشی خود باید به نکات ایمنی در خصوص ایمنی و استفاده صحیح از این وسایل و راه خروج از گاز توجه کنند.

مونوکسید کربن گازی بی رنگ و بی بو است. منبع اصلی این گاز احتراق ناقص سوخت و گاز است ، اما می تواند در درجه اول توسط هر نوع سوختی ، به ویژه در محیط های بسته و بدون اکسیژن تولید شود. آبگرمکن یا بخاری های استفاده شده شایع ترین علل مسمومیت به دلیل مشکلات فنی و عدم وجود دودکش یا عملکرد مناسب در خانه است. از آنجا که اکسیژن این گاز 250 برابر بیشتر از هموگلوبین خون است ، درصد آن را در هوا افزایش می دهد و باعث سموم و اکسیژن سریع به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب می شود. برای این رنگ و بو ، ممکن است تا زمانی که علائم مسمومیت شدید ظاهر نشود ، در محیط تشخیص داده نشود.

علائم مسمومیت حاد با گاز شامل سردرد ، سرگیجه ، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکم و به دنبال آن بیهوشی ، تشنج و کما است. بیماری قلبی شدید ممکن است یک علامت هشداردهنده در بیماران مبتلا به بیماری قلبی باشد.

علائم دیگر شامل سفتی عضلات ، تنگی نفس ، فشار خون پایین و گاهی اوقات تنگی دانش آموز است. لازم به ذکر است که اگر فردی بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ، ممکن است دچار اختلالات عصبی و روانی پیشرفته ای مانند فلج یا آسیب مغزی شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.

چگونه می توان از این مسمومیت با گاز جلوگیری کرد؟

2018-05-01 بدانید که هر وسیله گرمایش قابل احتراق که با سوخت های فسیلی (نفت ، گاز ، زغال سنگ) تعامل داشته باشد می تواند مونوکسید کربن منتشر کند.

2. از بخاری های فرسوده و قدیمی بدون دودکش و یا با دودکش های نامناسب و غیر استاندارد استفاده نکنید.

3. توجه داشته باشید که استفاده از بخاری های خروجی مانع از تولید مونوکسید کربن به هر شکلی نمی شود.

4. در مناطق محدود (مانند اتاق ها ، گاراژها و …) آتش روشن نکنید.

5- هرگز با موتور ماشین عصبانی نشوید.

6. قبل از شروع به کار وسایل گرمایشی ، از سالم بودن دودکش ساختمان و عاری از ترک خوردگی و نشتی اطمینان حاصل کنید و لوله بخاری و آبگرمکن را به درستی به دودکش دیواری وصل کنید.

7. کلیه دودکش ها باید دارای دریچه های هوای مناسب باشند.

8. سلامت دستگاه و سیستم اگزوز را در محل کار و خانه هایی که از اجاق گاز و مشعل استفاده می شود بررسی کنید.

9. هر دستگاه گاز باید دارای یک دودکش مستقل باشد که به منطقه ای جدا منتهی می شود ، بنابراین آبگرمکن های دیواری نباید در فضاهای بسته یا مکانهایی که جریان هوا وجود ندارد استفاده شود.

10. لوله های افقی در واحدها باید عمودی و رو به بالا و ارتفاع لوله بیرونی حداقل سه برابر ارتفاع باشد.

به پس از روشن کردن بخاری ، توجه به گرمای دودکش به جریان گاز کمک می کند. اگر دودکش بخاری شما سرد است ، محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش خارج نمی شود ، در این صورت ، هنگام تعمیر نقص ، باید موقتا در یا پنجره را باز کنید تا هوای محیط ایجاد شود. به

به هنگام ایجاد تهویه مناسب برای آشپزخانه و حمام ، از نصب آبگرمکن در حمام و روشن کردن شعله در آشپزخانه برای گرم کردن محیط داخلی خودداری کنید.

13. اگر خانه خود را با رادیاتور و سیستم گرمایش مرکزی گرم می کنید ، بسته شدن و بستن درها و پنجره ها برای جلوگیری از اتلاف گرما قطع نمی شود ، اما اگر از بخاری های گازی برای گرم کردن منطقه استفاده می کنید ، مطمئن شوید که کمی هوا از طریق آن عبور می کند. در، درب. یا از چاپ و بستن پنجره ها و دریچه ها در محل خودداری کنید.

به اگر در محل مسمومیت دچار سردرد ، سرگیجه و حالت تهوع شدید ، فوراً خارج شوید و در خارج از منزل به دنبال سرپناه باشید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

15. در صورت تداوم علائم فوق به مدت چند روز ، خطر مسمومیت خفیف وجود دارد ، بنابراین بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

16- رانندگان کامیون برای استراحت و خواب جداگانه از روشن کردن گاز خروجی خودرو خودداری کنند.

در صورت بروز مسمومیت با مونوکسید کربن چه باید کرد؟

در صورت آسیب دیدگی ، فوراً آنجا را ترک کرده و با اورژانس تماس بگیرید. علائم حیاتی قربانی را زیر نظر گرفته و از باز بودن مجاری تنفسی اطمینان حاصل کنید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا