بین الملل

تهدید بولسونارو به کودتا: تنها وقتی مرده باشم قدرت را رها می‌کنم

رئیس جمهور برزیل به حامیان خود گفته است که تنها پس از تهدید نهادهای کشورش و ذکر غیر مستقیم کودتا از قدرت کناره گیری می کند.

خبرگزاری آناتولی روز سه شنبه به نقل از ژائیر بولسونونارو ، رئیس جمهور راست برزیل ، که تحت تحقیقات است و متهم به دروغ است ، در بروکسل پایتخت برزیل نقل قول کرد. سائوپائولو ، بزرگترین شهر برزیل ، شرکت کرد.

بولسونارو در دو سخنرانی آتشین در روز استقلال کشورش ، به طور غیرمستقیم نهادهای کشورش را تهدید کرد و به طور غیرمستقیم گفت که حتی در صورت مرگ نیز از قدرت کناره گیری می کند. در برزیل ، قاضی لوئیس فوز ، رئیس دادگاه عالی ، مستقیماً تهدید کرد.

جیر بولسونارو با اشاره به حکم اخیر قاضی دیوان عالی ، الکساندر دو موراس ، در مورد حامیان دولت در بازداشت یا تحت تحقیقات ، گفت: موراس یا باید دستگیر شود یا آزاد شود.

انتظار می رود رئیس دادگاه عالی برزیل روز چهارشنبه به بولسونارو پاسخ دهد.

در جریان تجمع دیگری در سائوپائولو ، رئیس جمهور برزیل گفت که وکلا به احکام مغایر قانون اساسی موراس احترام نمی گذارند.

وی به حامیانش گفت: “چون من از طرف شما صحبت کردم ، همه زندانیان سیاسی باید آزاد شوند.” این رئیس جمهور دیگر از تصمیمات موراس پیروی نخواهد کرد. مردم ما بی تاب هستند.

وی گفت: “هیچ کس نمی تواند به ما بگوید که این سیستم انتخاباتی امن و عادلانه است.” من نمی توانم با حمایت رئیس دیوان عالی کشور در چنین ساختار غلطی شرکت کنم.

به گفته پلیس محلی ، حدود 125000 نفر در تجمع در سائوپائولو شرکت کردند ، اما تعداد هواداران دو میلیون نفر بود. بسیاری از معترضین پوسترهایی را روی دیوان عالی و قاضی موراس حمل کردند. حدود 200 هزار نفر در برزیل جمع شدند. تظاهرات کوچکی نیز در شهرهای دیگر مانند ریودوژانیرو برگزار شد.

پیش از این ، رهبران جهان هشدار داده بودند که کودتا به “کودتای” برزیل ختم می شود.

150 قانونگذار سابق ، وزیران و روسای جمهور سابق از 26 کشور در مورد “سرقت” در ناآرامی های 7 سپتامبر در مجلس نمایندگان آمریکا هشدار داده اند. (2021).

در هفته های اخیر ، رهبران جهان ، از جمله خوزه لوئیس رودریگز ساپاترو ، نخست وزیر سابق اسپانیا و فرناندو لوگو ، رئیس جمهور سابق پاراگوئه ، به طرق مختلف از نهادهای دموکراتیک غفلت کرده اند.

در نامه آمده است: “در 10 آگوست ، او دستور رژه نظامی بی سابقه ای در پایتخت برزیل را صادر کرد.” در عین حال ، او با شرکای خود در کنگره برای اجرای سیستم انتخاباتی کشور فشار می آورد. انتخابات یکی از معتبرترین و قابل اطمینان ترین سیستم ها در جهان محسوب می شود.

این گروه گفت که در صورت رد این لایحه از سوی کنگره ، بارها تلاش کرده است تا انتخابات ریاست جمهوری 2022 را لغو کند.

وی در پایان گفت که برزیل ده ها سال است که برای ایجاد یک حکومت دموکراتیک تلاش می کند ، نگرانی های رهبران جهان را مجدداً تکرار کرده و از رئیس جمهور می خواهد که این روند را معکوس نکند و اجازه ندهد این کشور به حکومت نظامی بازگردد.

ارنستو سمپر پیتزانو ، رئیس جمهور سابق کلمبیا ، مانون اوبراین ، نامزد ریاست جمهوری فرانسه و نماینده پارلمان اروپا ، نوام چامسکی ، جامعه شناس و زبان شناس آمریکایی و 21 نماینده پارلمان بریتانیا ، از جمله جرمی کوربین ، رهبر سابق کارگران ، از دیگر امضاکنندگان این نامه بودند.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که در انتخابات 2022 ، 60 درصد از رای دهندگان تحت هیچ شرایطی به بولسونارو رای نمی دهند.

بولسونارو پیشتر گفته بود که تنها سه گزینه برای فردا دارد – پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2022 ، دستگیری یا مرگ. با این حال ، نظرسنجی ها نشان می دهد که رئیس جمهور چپ کنونی ، لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا ، کمترین نامزد محبوب در انتخابات کنونی خواهد بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا