بین الملل

سفیر روسیه: طالبان آماده حل و فصل سیاسی در افغانستان است/ صحبت از فروپاشی دولت غنی زود است

ضمیر کابلوف ، فرستاده ویژه روسیه در افغانستان گفته است که ممکن است طالبان نتوانند مناطق وسیعی از افغانستان را کنترل کنند.

به نقل از ضمیر کابلوف ، فرستاده ویژه روسیه در افغانستان ، “تعداد زیادی از استانها و سرزمین ها (در افغانستان) به تازگی توسط نیروهای آمریکایی تخلیه شده اند.”

توازن سیاسی و نظامی در حال تغییر است ، این به معنای سرنگونی دولت نیست. طالبان هنوز مراکز بزرگ اداری را کنترل نمی کنند. اما من نمی دانم که آیا آنها به زودی قادر به کنترل دو یا سه مرکز اداری خواهند بود. اما آنها قدرت کافی برای کنترل و نگهداری استانهای مهم کشور را برای مدت طولانی ندارند.

در همین حال نماینده ویژه روسیه در افغانستان گفت که طالبان علاقه ای به همسایگی افغانستان ندارند و هیچ شبه نظامی از مرزهای تاجیکستان یا ازبکستان عبور نکرده است.

طالبان گفته است که آماده راه حل سیاسی در افغانستان است. بسیاری از رهبران طالبان از جنگ خسته شده اند. من دیده ام که آنها نه تنها در قالب کلمات بلکه در اشکال مختلف برای یک توافق سیاسی آماده هستند ، اما من فکر می کنم که مصالحه سیاسی باید با وقار رفتار شود.

کابلوف گفت: “سقوط دولت رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی هنوز بحث نشده است.”

کابلوف در یک نشست والدین گفت: “طالبان درگیر امور داخلی هستند. آنها فقط مناطق نیروهای دولتی را کنترل می کنند. آنها هیچ علاقه ای به کشورهای همسایه ندارند.”

به گفته یک دیپلمات روسی ، شبه نظامیان طالبان هیچ تلاشی برای ورود به تاجیکستان یا ازبکستان نکردند.

کابلوف گفت: “ما دلیلی نداریم که در دستور کار داخلی آنها شک کنیم.”

روسیه معتقد است که همه شرکا و شرکای ایالات متحده که در این کارزار نافرجام در افغانستان شرکت دارند ، از مسئولیت برابر برخوردار هستند. ما در اینجا در مورد مسئولیت مالی و اقتصادی صحبت می کنیم. همه باید افغانستان را در بازسازی اجتماعی و اقتصادی آن یاری دهند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا