اجتماعی

سرشماری “بوکه کانیله” در زیستگاه‌های کردستان

دانا نیوز / کردستان رئیس اداره حفاظت از حیات وحش کردستان گفت: تاکنون 2 گونه سمندر در 10 شهرستان این شهرستان شمارش شده است.

حیدر ویسی با بیان اینکه شمارش سالادها در کردستان از اوایل ژوئن سال جاری آغاز شده و تا پایان ماه جاری ادامه دارد ، گفت: دو گونه سمندر در منطقه شناسایی شده است از جمله سالاد آتشین و کردستان زرد یا کوهستانی.

بیشتر گونه های در معرض خطر در آبراه های مناطق مریوان ، سرباد ، کامیران ، بانه ، ساکز و سانداج یافت می شوند. در منطقه از وضعیت خوبی برخوردار است

به گفته رئیس اداره حفاظت از حیات وحش در کردستان ، تیمی متشکل از سه کارشناس اداره کل در حال شمارش گونه های صلح در منطقه هستند.

وی گفت: “ما از شهروندان می خواهیم که به هیچ وجه خانه های خود را ترک نکنند.” از آنجا که زندگی در استخر و فضای محدود غیرممکن است ، این گونه باید در آب جوش زندگی کند.

با استناد به گزارش ISN و روابط عمومی محیط زیست کردستان؛ حیدر ویسی بر لزوم جلوگیری از ورود صابون و مواد زائد به سالاماندو تأکید کرد و گفت: کمبود آب و خشکسالی و از بین رفتن منابع آب و تغییرات کاربری زمین علت اصلی این گونه است.

سلاماندا تخمهای خود را به برگها و ریشه ها در آب بست و گفت که پوشش یاقوتی چشمه ها تخمهای این گونه را از بین می برد.در پایان ، از مردم خواسته شد تا پوشش یاقوتی دم کوه را بردارند. .

سالاماندر یکی از خانواده سالامندرز است ، که توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) ، یک لیست قرمز از گونه های در معرض خطر است ، دارای چشمه ها ، نهرها و آب شیرین است.

این گونه دارای یک سر پهن ، تقریباً به همان عرض سر ، بینی گرد ، چشم های برجسته ، بدن و دم قوی ، سیاه براق با تاج و لکه های زرد روشن ، قلاب و لکه های نیمه دایره ای و زرد است. در دسترس هستند on

از نظر محلی این حیوان “بوك كانیلا” و “شاهدانه” نام دارد كه به معنای عروس بهاری است و این بدان معناست كه فقط در چشمه های زلال و روان دیده می شود.

تاکنون در کشور ما هفت گونه سمندر به نام های Garzi Salamander ، Mount Lorestani Salamander (امپراطور) ، Mount کردستان Salamander (نقطه زرد) ، Mount آذربایجان Salamander ، Fiery Salamander ، South Salam of South و Salam ایران نامگذاری شده اند.

5000 منطقه حفاظت شده شامل كلكمه چالچمه و سرآل ، 97000 هكتار ، 32000 هكتار در منطقه بيجار ، 43000 هكتار در بدر و پريش وروه و مناطق شاهو و كوسالا وجود دارد. 57،000 هکتار و مناطق اطراف آن عبدالرزاک ساکز 39،000 هکتار و پناهگاه حیات وحش زریوار 3000 هکتار و 2 اثر طبیعی ملی و بسیاری از مناطق شکار ممنوع است ، این منطقه را از نظر تنوع حیوانات و گیاهان به یکی از بی نظیرترین مکانهای کشور تبدیل می کند. جستجو

دکمه بازگشت به بالا