بین الملل

عراقچی: تا وقتی منافع کشور تامین نشده، مذاکره ادامه پیدا می‌کند

سعید عباس آراگچی ، سخنگوی وزارت امور خارجه فارس گفت: “پنجمین وزیر امور خارجه و رئیس هیئت نمایندگی ایران ، که در مذاکرات در وین شرکت کرد ، پنجمین پس از نشست کمیسیون مشترک برمه در روز سه شنبه است.” “ما با کمیسیون مشترک برجام ، که شامل ایران و کشورهای 1 + 5 است ، شروع کردیم و اولین جلسه کمیسیون خود را برگزار کردیم. کار با رفع تحریم ها در هر دو زمینه اصلی و کارگروه سوم در مورد چگونگی اجرای توافقات

* همه احزاب هنوز جدی هستند

وی افزود: “همه احزاب هنوز جدی هستند و به طور فعال در این بحث ها مشارکت داشته اند. بسیاری از نمایندگان امیدوارند که این دور آخرین دور مذاکرات باشد و ما به یک نتیجه برسیم. ممکن است چنین امیدهایی داشته باشید ، اما باید کمی بیشتر مراقب باشید.

* چند شماره باقیمانده هنوز موضوعات اصلی هستند

معاون وزیر امور خارجه به رادیو آزادی گفت: “باقی مسائل هنوز برای نهایی شدن و تصمیم گیری مهم هستند ، اما تعداد آنها کاهش یافته است و ما برای نوشتن این مقاله مسیری طولانی را طی کرده ایم.” ما می توانیم به جلو حرکت کنیم ، اما هنوز چند موضوع اساسی وجود دارد که باید حل شوند.

رئیس هیئت نمایندگی ایران در مذاکرات وین گفت: “ما باید با دقت در مورد اینکه این دور آخرین دور خواهد بود صحبت کنیم.” ما امیدواریم که بتوانیم این کار را در اسرع وقت انجام دهیم ، اما به توافقی نیاز داریم که پاسخگوی خواسته ها و مواضع واقعی ما باشد.

اراكچی افزود: “ما به طور جدی درگیر این بحث ها هستیم و كارشناسانی كه با من هستند بخشی از تیم خواهند بود و بحث ها را جدی خواهیم گرفت و امیدواریم كه سریعتر از هر زمان دیگری پیشرفت كنیم.”

* ما نمی خواهیم وقت خود را صرف منافع و موقعیت خود کنیم و به دیگران اجازه نمی دهیم

در مورد بقیه موضوعات و مدت زمان مذاکرات چطور؟ او گفت: “هیچ روزی نمی تواند داده شود.” حتی نمی توانم با اطمینان بگویم که این آخرین دور خواهد بود. بقیه مسائل باید به روش خود ما حل شود. این ممکن است دو یا سه روز یا بیشتر باشد ، ما به طور موقت خواسته ها و مکان خود را فدا نمی کنیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: “منافع ملی ایران باید به دقت مورد توجه قرار گیرد و این سوالات باید در مذاکرات و در مقاله ها مورد توجه قرار گیرد.”

وی گفت که ما واقعاً نمی خواهیم وقت تلف کنیم و اجازه دهیم دیگران وقت ما را تلف کنند. اگر بتوانیم کارها را سریعتر انجام دهیم ، می توانیم سریعتر به جلو حرکت کنیم ، اما به خود اجازه نمی دهیم خیلی سریع حرکت کنیم ، خواسته های خود را کاهش دهیم و از منافع خود محافظت کنیم.

* بالاخره هر تصمیمی در تهران گرفته می شود

ما مذاکرات را با دقت و تدبیر انجام خواهیم داد و امیدواریم به لطف خداوند بتوانیم در موارد مختلف نیازها و استانداردهای سیستم را برآورده کنیم. وی گفت: “ما پس از آن به تهران گزارش خواهیم داد.” خودت را راضی کن

وی گفت: “هر تصمیمی در تهران گرفته خواهد شد.” وظیفه کارگزاران سیستم است که امور را در خط اول مذاکره پیش ببرند و سپس نتایج را گزارش دهند. تصمیماتی توسط مقامات مربوطه در تهران گرفته شده است و ما به آنها نحوه رفتار را اطلاع داده ایم.

* ما برای گسترش یا فرسایش عجله نداریم / امیدواریم که به این مرحله برسیم

وی گفت: “ما با دقت و آرامش و خردمندانه پیش می رویم. بدون دلیل سریع پیش نمی رویم و اجازه گسترش و فرسایش آن را نمی دهیم. امیدواریم این دور موفقیت آمیز باشد.” ما نباید این کار را در این مرحله انجام دهیم ، اما باید کاملاً نیازهای خود را برآورده کنیم.

* مذاکرات تا زمان تأمین نیاز کشور ادامه خواهد داشت

به نظر شما ، این دور ممکن است آخرین دور مذاکرات باشد و در پاسخ به این سوال که آیا می توان به توافق رسید؟ من به عنوان یک دیپلمات ، همیشه امید دارم. این وظیفه ما است که به جلو حرکت کنیم ، اما نه با خوش بینی.

اراكچی افزود: “مذاكرات تا زمانی كه لازم باشد ادامه خواهد یافت.” ما برای دقت فدا نمی شویم ، برای سود فوری هزینه نمی کنیم. ما بی دلیل عجله نمی کنیم و در عین حال بدون دلیل و منطق معطل نمی کنیم. مذاکره تا رفع این نیازها ادامه خواهد داشت.

به گزارش پرشین ، عصر سه شنبه در نشست کمیسیون مشترک برجام نمایندگانی از ایران و 1 + 5 (آلمان ، فرانسه ، روسیه ، چین و انگلستان) در هتل بزرگ وین حضور داشتند. حدود یک ساعت و نیم.

این دیدار روز گذشته (3 ژوئن) برگزار شد و توافق ماه مارس بین ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای در مورد تصاویر دوربین ایران برای یک ماه دیگر تمدید شد.

در جلسه امروز ، سران همه هیئت ها از چهار دور گفتگو به ویژه دور چهارم استقبال کرده و بر تعهد و عزم خود برای ادامه همکاری های فنی بین ایران و آژانس انرژی هسته ای تأکید کردند. با تمرکز بر روی موضوعات اصلی باقی مانده.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 4 آوریل برگزار شد و پس از توافق ، تصمیم بر این شد که این گفتگوها سه شنبه ، 6 آوریل و به صورت حضوری برگزار شود. نتیجه بحث و گفتگوهای دو هیئت در جلسه کمیسیون باربام در روز جمعه ، 10 آوریل منعکس شد که طی آن نمایندگان قرار بود به پایتخت ها سفر کنند و دوباره در وین دیدار کنند. چهارشنبه 15 آوریل جلسه یک عضو هیئت اتحادیه اروپا در کرونا روز پنجشنبه 16 آوریل برگزار شد و قرار بود تاخیر یک روزه ادامه یابد.

جلسه بعدی کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 28 آوریل در وین برگزار شد و مشاوره با متخصص و تیم برای چندین روز ادامه داشت. جلسه بعدی روز سه شنبه ، 20 آوریل در وین برگزار شد. نمایندگان موافقت کردند که مذاکرات را از سر بگیرند و به پایتخت برگردند. تصمیم بر این شد که جلسات جدید در روز جمعه 6 مه برگزار شود و کمیسیون توافق کرد که در 29 مه تشکیل جلسه دهد.

پایان پیام /


دکمه بازگشت به بالا