بین الملل

در نشست وزیران خارجه گروه هفت در لندن چه گذشت؟

نشست سه روزه وزرای خارجه G7 که از 4 مه آغاز شد ، ساعاتی پیش در لندن به پایان رسید.

در این جلسه ، آنها درباره بحران کرونا ، واکسیناسیون در فقیرترین کشورهای غرب و تشکیل ائتلاف با تهدیدات به اصطلاح چینی و روسی بحث و تبادل نظر کردند. در روز اول کنفرانس ، بحث هایی پیرامون مسائل مربوط به تحصیل و اشتغال دختران و دختران در کشورهای فقیر انجام شد.

پس از شیوع وبا ، جلسه ای از مقامات انگلیسی با افتخار برای اولین بار در گروه هفت تشکیل شد که با تلاش مثبت دو عضو هیئت هند قطع شد. در جریان انتخابات عمومی 6 مه در انگلیس دو عضو یک هیئت هندی دستگیر شده اند.

به دنبال انتشار این خبر ، همه اعضای هیئت هند به سمت بی طرفی رفتند و از تماس مستقیم با سایر اعضا منع شدند. با این حال ، گفتگوهای رو در رو بین بلیک وزیر امور خارجه هند و هیلاری رادهام کلینتون وزیر خارجه آمریکا نگرانی ها را ایجاد کرده است.

طبق گزارش گاردین ، ​​همه اعضای تیم هند نمره منفی آزمون داشتند ، اما آزمون در انگلیس دو مثبت را تأیید کرد. وزیر کشور انگلیس پاتل عکسی از خود منتشر کرد که در حال تبادل اسناد با وزیر خارجه هند است. پتل که در یک خانواده هندو بزرگ شده است ، روابط نزدیک با دولت فعلی هند و هند افراطی حاکم BJP و نخست وزیر نارندرا مودی دارد. اگرچه هند عضو گروه هفت نیست ، اما او به لندن دعوت شد.

انگلیس پیش از این اعلام کرده بود که این کنفرانس با اقدامات دقیق بهداشتی و مطابقت کامل با پروتکل کرونا برگزار خواهد شد. اکنون ، علی رغم رسوایی ، ممکن است آمریکایی ها در ارسال رئیس جمهور مسن خود به کنفرانس ژوئن تردید داشته باشند.

نتایج جلسات

در اولین روز کنفرانس ، اعضا اعلام کردند که 15 میلیارد دلار برای آموزش و به کارگیری زنان و دختران در کشورهای فقیر در سال آینده اختصاص خواهد یافت. هدف این است که تا سال 2026 تعداد دانشجویان دختر در سراسر جهان 40 میلیون نفر افزایش یابد. دولت انگلیس هفته گذشته اعلام کرد که بودجه صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) را قطع خواهد کرد. در همین راستا ، هفت نفر از اعضای گروه تعهد خود را برای جلوگیری و از بین بردن خشونت جنسی و پایان دادن به آزار جنسی ابراز داشتند.

مقدمات دومین روز کنفرانس در 4 و 5 ژوئن در انگلستان فراهم شد. در همان روز ، دومنیک راب وزیر خارجه انگلیس به همراه وزرای خارجه شرکت کننده گفت که مسائل ژئوپلیتیکی تهدیدی برای دموکراسی ، حقوق بشر و آزادی ها است. روابط با روسیه ، چین ، ایران ، بحران میانمار ، اتیوپی و سوریه ذکر شده است.

وزیر امور خارجه انگلیس سعی کرد با استفاده از این نشست برنامه راهبردی انگلیس را در نزدیکی جنوب شرقی آسیا و اقیانوس آرام اجرا کند. در نتیجه علاوه بر رئیس آ.س.آی.ن ، برخی از کشورهای منطقه به این نشست دعوت شده اند. انگلیس در تلاش است تا با پیوستن به اقیانوس آرام تا حدی به انزوای اتحادیه اروپا بپردازد.

در این نشست همچنین در مورد وضعیت سوریه و لیبی بحث و تبادل نظر شد. در حال حاضر در کشورهای ساحلی اتیوپی ، سومالی و آفریقا و همچنین در بالکان غربی مورد توجه قرار گرفته است. وزرای خارجه شرکت کننده همچنین در مورد مقدمات نظامی روسیه در مرز با اوکراین ، رضایت آلکسی نوالای زندانیان روسی و اوضاع بلاروس گفتگو کردند.

واکسیناسیون کشورهای فقیر انجام نشد

علاوه بر نیاز کشورهای میانه و فقیر ، اعضای G7 در مورد واکسیناسیون نیز بحث کردند. کشورهای غربی به زودی حدود 50 درصد از جمعیت بزرگسال خود را واکسینه می کنند. در جنوب صحرای آفریقا ، این حدود 1 درصد است.

به گزارش گاردین ، ​​نماینده انگلیس تأکید کرد که بحث درباره واکسیناسیون در کشورهای فقیر تعهدی نیست و اجباری نیست. انگلیس در حال حاضر 570 میلیون دوز واکسن کوکائین خریداری کرده است.

به نظر می رسد تغییری در نگرش آمریکا نسبت به انتشار واکسن های اختصاصی ایجاد شده است. این تغییر پس از آن است که Pfizer انتظار دارد امسال 26 میلیارد دلار از واکسن کرونا بدست آورد. در گذشته شایعاتی مبنی بر اینکه ایالات متحده قصد دارد واکسن ویروس کرونا را به انسان معرفی کند ، وجود داشت.

هنگامی که انگلیس 570 میلیون دوز واکسن را سفارش داد ، تولید کننده هندی واکسن آسترانیکا ، سرم ، مجاز به توزیع حدود 20 میلیون دوز در هند شد.

برخی دیپلمات ها می ترسند که گسترش سریع واکسن توسط چین در قاره آفریقا می تواند چهره “دموکراسی غربی” را مخدوش کند. در همین راستا ، وزیر امور خارجه آلمان هایکو ماس را به “ریا” در دیپلماسی واکسیناسیون در روسیه و چین متهم کرد. وی گفت: غرب باید برنامه های واکسیناسیون جامع را به همه ارائه دهد.

چین و روسیه

روز سه شنبه ، هفت وزیر خارجه بیشتر وقت خود را در گفتگو با چین و روسیه در مورد آنچه وی “اساس همکاری قوی دموکراتیک” خواند ، گذراندند. به گفته وزیر امور خارجه ، همزمان با تقویت اقتصاد جهان ، چین سریعتر بهبود خواهد یافت.

بزرگترین نگرانی در روسیه تبلیغات به اصطلاح روسی است. وزیر خارجه انگلیس از کشورهای عضو خواسته است تا برای مقابله با تبلیغات روسیه و گسترش اطلاعات نادرست با یکدیگر همکاری کنند.

دومینیک راب ، وزیر امور خارجه روسیه گفت: “اکنون وقت آن است که به کشورهایی که با بمباران تبلیغاتی مورد استفاده قرار گرفته اند و برای توجیه مداخله نظامی و سرنگونی دولتها استفاده می شوند ، نگاهی بیندازیم.

چین: سیاستمداران غربی هنوز فکر می کنند تفکر پس از استعمار می تواند در پلیس جهانی نقشی داشته باشد چین زورگویی غربی را متهم می کند

انگلیس روسیه را تهدید بزرگ امنیتی معرفی کرده است ، در حالی که چین “چالش امنیتی بلند مدت” توصیف شده است.

به گزارش رویترز ، وزیر خارجه انگلیس به طور غیرمستقیم مسئول اپیدمی وبا و مرگ 3.2 میلیون نفر در سراسر جهان بود.

گروهی متشکل از هفت نفر تحت فشار هستند تا به کشورهای فقیر کمک کنند تا از این واکسن استفاده کنند ، به ویژه از طرف سازمان بهداشت جهانی. وی گفت مقامات انگلیس هیچ تعهدی در این زمینه ندارند.

در آخرین روز این نشست ، 5 مه درباره راه های آغاز یک سفر بین المللی بحث و گفتگو کرد. در این نشست ، انگلیس خواستار یک سیستم اطلاعات سفر یکپارچه و یکپارچه شد.

این کشور قرار است سفرهای غیرقانونی فعلی بین المللی خود را در 17 مه با اجرای سیستم “نور فاجعه” آزاد کند. در این سیستم ، مقصدهای بین المللی به سه رنگ سبز ، زرد و قرمز تقسیم می شوند و هر سفر با قوانین خاصی اداره می شود.

انگلیس همچنین می خواهد یک سند سفر دیجیتال برای سفرهای بین المللی ایجاد کند. با این حال ، هنوز مخالف اجرای “گذرنامه سلامتی” در انگلیس است. انگلیس قصد دارد نقشی اساسی در ایجاد گذرنامه جهانی بهداشت دیجیتال داشته باشد که تاریخچه پزشکی بشر را ثبت کند.

در آخرین روز اجلاس ، نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون در جلسه ای در لندن ، لندن شرکت کرد. وی در بیانیه ای که روز جمعه صادر شد ، این ادعا را انكار كرد و گفت: “ادعاهای مشابه و بی اساس دیگری علیه هند بیش از یك بار انجام شده است.

311311

دکمه بازگشت به بالا