حوادث

برآورد پایداری سازه‌ها در برابر حریق در قبل و بعد از زلزله

یافته های محققان بین المللی مهندسی لرزه و لرزه نشان می دهد که سازه های پس از زلزله می توانند در دمای 600 تا 800 درجه فارنهایت به مدت 9 تا 25 دقیقه مقاومت کنند ، که نسبت به قبل از زلزله کمتر است.

با توجه به ESA محققان در انستیتوی بین المللی زلزله و مهندسی زلزله ، تحت نظارت دکتر فریبرز ناتیحی ایلهی ، عضو هیئت علمی این م Instituteسسه ، در حال مطالعه ماهیت سازه های فولادی کوچک و متوسط ​​در هنگام زلزله در دو ایالت هستند. در شرایط آتش سوزی قبل از زلزله ، سازه پر شده در شرایط مختلف آتش سوزی نشان می دهد که حداکثر دما در محدوده 600 تا 700 درجه سانتیگراد است که پس از زلزله پایدار است.

در مورد آتش سوزی های پس از زلزله ، حداکثر درجه حرارت پایدار پس از زلزله های مختلف در محدوده 600 تا 800 درجه سانتیگراد است ، بنابراین مقاومت در برابر آتش برای نجات جان افراد و جلوگیری از آتش سوزی مهم است. . مقاومت در برابر آتش 9 تا 25 دقیقه به روش های مختلفی برای جلوگیری از ریزش سازه تخمین زده می شود

این برآورد بر اساس توسعه روش ها ، مدل سازی و طراحی نرم افزار برای تخمین زمان لازم برای تخلیه ساختمان های فلزی در هنگام زلزله های قبل و بعد از زلزله در شهرها است.

لین زلزله 1994 در آمریکای شمالی و زلزله 1995 جبه کوبه خطوط گاز شهر را مختل کرد ، به خطوط برق آسیب رساند و باعث آتش سوزی و انفجار گسترده در سطح شهر شد. هزاران نفر کشته ، زخمی و بی خانمان شدند. آتش سوزی در ساختمان های قبل از زلزله نیز می تواند به صورت ناخواسته یا عمدی رخ دهد ، مانند مشکلات تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ، ذخیره مواد قابل اشتعال ، بی ثباتی اجتماعی و غیره.

لین شمار کشته شدگان آتش سوزی در ایران در شش ماه نخست سال 2009 به نزدیک 1000 نفر رسیده است که بیشتر آتش سوزی ها مربوط به آتش زدن میلیاردها خانه در تومان ، پایتخت این کشور است. به دلیل توسعه جمعیت های شهری ، توسعه مراکز بزرگ اجتماعات (مراکز تجاری ، سینما ، کتابخانه ها ، مساجد و غیره) ، انبارها و استفاده از تاسیسات مکانیکی و الکتریکی در این شهر با توسعه شهری و صنعتی میزان این آسیب بیشتر می شود. ساختمانها و صنایع. مراکز ، نگهداری مواد قابل احتراق و توسعه نیروگاه ها (برق و گاز) خطرات آتش سوزی بیشتری ایجاد می کنند

مصاحبه با دکتر ناتیح ایلهی ، عضو دانشکده جنبش جهانی و موسسه مهندسی زلزله. بسیاری از ساختمانها در کشور وجود دارند که در اثر آتش سوزی در مناطق مسکونی ، تجاری ، بیمارستانی و صنعتی آسیب دیده اند که تخریب نشده اند و اکنون در حال استفاده هستند. با این حال ، ایران در منطقه ای با ریسک بالا قرار دارد و مستعد زمین لرزه است که اغلب هر 10 سال بیش از شش زمین لرزه دارد. این نگرانی در مورد سازه هایی که پس از زلزله دچار آتش سوزی می شوند نیز وجود دارد ، این س isال مطرح است که آیا سازه قادر به تحمل بارهای گرمایی پس از زلزله است و آیا این سازه دارای درجه حرارت بالا و مدت تخریب در هنگام آتش سوزی است؟

نگاتی ایلهی افزود ، “با توجه به مطالعه قبلی ،” آنها دریافتند كه هیچ مطالعه ای روی سازه های فلزی كه قبل از زلزله در آتش سوزی رخ داده اند انجام نشده است و مطالعات بسیار کمی در این زمینه انجام شده است. بنابراین ، به دلیل کمبود فضا ، مطالعه و اهمیت ویژه آن در این زمینه ، به ویژه در ایران هنگام زلزله ، ارزیابی سازه های فلزی در “خسارت زلزله” و “آتش سوزی زلزله” در دو مورد در دستور کار ما قرار گرفت.

یکی از اعضای دانشکده بین المللی مهندسی زلزله و زلزله در مورد ریزش ساختمان پلاسکو گفت: این پروژه شش ماه پس از ساختمان پلاسکو آغاز شده و نتایج بزرگی را کسب کرده است.

محمد رضا دراودی ، مهندس دانشیار مهندسی زلزله و زلزله با دانا نیوز صحبت کرد. وی با استناد به جزئیات این پروژه تحقیقاتی گفت: مدل پیشنهادی برای آنالیز آتش سوزی و زلزله در این مطالعات متداول ترین قاب فولادی 4 طبقه در تهران است. تهران – این خطر بسیار بالایی در برابر زلزله است و مطابق با ماده 10 ویرایش دهم قانون ملی ساختمان ایران و مطابق با معیارهای 2،800 sections بخش های تیر به شکل I و بخشهای ستون در نظر گرفته شده است. مستطیل هستند ماهیت آتش سوزی به عواقب آتش سوزی و احتمال عود آن بستگی دارد. بنابراین ، طبق استانداردهای اروپا ، 10 صحنه آتش سوزی با استفاده از مدل های عددی شبیه سازی شده و جلوه های آتش سوزی در دهانه ها و کف های مختلف ، به چارچوب اعمال شد.

شرایط آتش تیرها و ستون ها

دکتر دادی خاطرنشان می کند: برای دستیابی به سطح استاندارد عملکرد ایمنی زندگی ، از کنترل جابجایی نسبی (لغزش) در مقررات طراحی ساختمان برای ساخت زمین لرزه (سطح 2800) استفاده می شود. در مورد زمین لرزه در هنگام زلزله ، سازه از نظر 10 خطر آتش سوزی در هر دو شرایط قبل و بعد از زلزله ارزیابی شده است ، و برای جلوگیری از سقوط سقف و آسیب ناشی از افزایش جاذبه کف. طراحی ستون ها ارزیابی شده است برای خطرات مختلف آتش سوزی.

طراحی نقاشی سازه ای در شرایط 1 تا 10 برای خسارت زلزله

نسبت طول متوسط ​​و طول تابش برای خسارت قبل از زلزله ، نمودار ستون های متوسط

طراحی سازه در شرایط زمینی از 1 تا 10 بعد از زلزله

نسبت آتش سوزی آتش سوزی پس از زلزله از طول تابش ، نمودار خطوط متوسط ​​و راست

نتایج مطالعه نشان داد که در صورت آتش سوزی قبل از زلزله ، اگر حداکثر دمای سازه بین 600 تا 700 درجه فارنهایت[60 تا 700 درجه سانتیگراد]باشد ، دما پس از زلزله تثبیت می شود. “در بیشتر موارد ، جریان سازه پس از زلزله در محدوده مجاز است ، بنابراین سازه پس از آتش سوزی و گرما در این محدوده دما مقداری از مقاومت و مقاومت خود را برای مقاومت در برابر بارهای جانبی در دمای محیط به دست آورد.

با استناد به نتایج این مطالعه در مورد آتش سوزی های پس از زلزله ، نتایج نشان می دهد که حداکثر دمای تثبیت پس از زلزله های مختلف در محدوده 600 تا 800 درجه سانتیگراد و سرعت مقاومت است. آتش در شرایط مختلف از 9 تا 25 دقیقه طول می کشد ، اما در بیشتر موارد با اتمام بار گرما جریان سازه از حد مجاز فراتر می رود.

به گفته یکی از محققان موسسه بین المللی زلزله ، پس از این زمین لرزه ، سازه کنار هم حرکت کرده و یک نیروی جاذبه ایجاد شده و به دنبال آن آتش سوزی و کاهش مقاومت عناصر در گرما ، به ویژه در طبقات رخ داده است. نمودارهای نسبت گرما به طول نشان می دهد که در دمای 600 تا 750 درجه سانتیگراد ، مقاومت و مقاومت فلز کاهش می یابد و قطب ها به سرعت بالا می روند. در طولانی مدت ، به دلیل کشش کم ، کمی افزایش دما بیش از چند برابر است.

ناتاتی ایلهیم همچنین تأکید کرد که ، بر اساس نتایج ، برای جلوگیری از ازدحام ستون ها و فروریختن سقف ها ، به کپسول های آتش نشانی ، دهانه کف و شکاف های داخلی طولانی اولویت داده شده است. ترک.

برای کاهش آسیب پذیری شهرهای کشور ، اعضای هیئت علمی انستیتوی بین المللی تحقیقات زلزله گفتند که این پروژه مطابق با اهداف بین المللی مهندسی زلزله و مهندسی انجام شده است. امید است آنها بازرسی شوند و زمان انتشار آنها ساختمان ها بررسی می شوند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا