بین الملل

توافق بغداد و واشنگتن بر برچیده شدن پایگاه‌های آمریکا و جدول زمانی خروج نظامیان خارجی

مشاور امنیت ملی ایالات متحده می گوید ایالات متحده قول داده است تعداد قابل توجهی از نیروها را از عراق خارج کند.

به گزارش دانا نیوز ، به دنبال سومین دور مذاکرات استراتژیک بین عراق و ایالات متحده ، وزیر امور خارجه عراق و مشاور امنیت ملی یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک برگزار کردند.

فواد حسین ، وزیر امور خارجه عراق به خبرنگاران گفت: این گفتگوها گسترش روابط بین بغداد و واشنگتن و حفظ روابط خوب با ایالات متحده است.

قاسم العراجی ، مشاور امنیت ملی عراق ، به نوبه خود ، گفت كه ایالات متحده قول داده است كه تعداد زیادی از نیروها را از عراق خارج كند.

این گفتگوها بر پیشرفت های صورت گرفته توسط نیروهای عراقی در مبارزه با تروریسم متمرکز بود و دو طرف توافق کردند که وظیفه مبارزه با داعش تنها مسئولیت نیروهای امنیتی عراق خواهد بود.

العراجی گفت که در نقش کمیته صلیب سرخ بین المللی (ICRC) تغییر اساسی ایجاد شده است که به بیشتر نیروهای خود اجازه می دهد عراق را ترک کنند.

وی افزود: دو طرف توافق کردند که هیچ اردوگاه خارجی در عراق وجود نداشته باشد و عراق متعهد به حفظ مأموریت های دیپلماتیک و نگهداری کارگران خارجی در خاک عراق است.

العراجی افزود: هیچ پایگاه نظامی آمریكا در عراق وجود نخواهد داشت و توافق شده است كه نیروهای آمریكایی و خارجی از عراق خارج شوند.

وی بر موفقیت در دور سوم مذاکرات استراتژیک عراق و ایالات متحده با هماهنگی نخست وزیر تأکید کرد.

آنتونی بلین وزیر امور خارجه آمریکا گفت: “ما در زمینه همکاری و مشارکت با عراق پیشرفت آشکاری داشته ایم.”

دور سوم مذاکرات استراتژیک ساعتی پیش با کنفرانس ویدیویی با حضور وزرای خارجه دو کشور برگزار شد.

انتهای پیام

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا