بین الملل

علاقه‌مندی بخش‌های دولتی و خصوصی ایران برای همکاری با شرکت‌ها و فعالان اقتصادی کرواسی

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری آنلاین دانا نیوز ، ضرقیب ، سفیر جمهوری اسلامی ایران ، امروز (پنجشنبه ، 19 مارس) با رهبر گروه دوستی پارلمانی کرواسی و ایران ، زلاتانکو هاسنگوویچ دیدار کرد.
در دیدار با پارلمان کرواسی ، سفیر ایران از ایجاد گروه دوستی بین پارلمان های دو کشور ابراز خرسندی کرد و گفت که روابط سیاسی و فرهنگی کرواسی و ایران خوب ، عمیق و دوستانه است.
وی با بیان اینکه تمایل زیادی برای همکاری با شرکت های کرواتی و اقتصاد در بخشهای دولتی و خصوصی ایران وجود دارد ، از پتانسیل مبادلات اقتصادی بین دو کشور صحبت کرد. بازیگران گفتند: “علاقه مشابهی در کرواسی برای استفاده از همکاری اقتصادی با ایران نشان داده شده است.”

پرویز اسماعیل گروه های دوستی پارلمانی را بهترین مرجع برای بررسی روابط دو جانبه در زمینه های مختلف ، بررسی و حل مشکلات احتمالی و حمایت عمومی و حقوقی از روابط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی دو کشور می داند.
وی همچنین رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی کرواسی و ایران را به دیدار جمهوری اسلامی ایران دعوت کرد.
زلاتانکو حسنبگوی گفت: “ایران اولین کشور خارج از اتحادیه اروپا است که کرواسی جوان را به رسمیت می شناسد و نقشی اساسی در حمایت از استقلال و تمامیت ارضی کرواسی دارد.”
چند روز پیش (15 مارس) بیست و نهمین سالگرد به رسمیت شناختن کرواسی توسط جمهوری اسلامی ایران بود و وی گفت که ایران در جنگ جنگ دوست و حامی معتبر جمهوری کرواسی بود.
وی علاوه بر روابط فعلی دو کشور ، با اشاره به روابط تاریخی کرواسی و ایران گفت: “منافع دو کشور همکاری اقتصادی بیشتر به نفع ایران و کرواسی است.”

وی بر لزوم همکاری فرهنگی و علمی از جمله مطالعه زبانهای فارسی و کرواتی ، ایجاد گروه فرهنگ زبان و فرهنگ فارسی در بخش ویژه دانشگاه زاگرب و زبان و فرهنگ کرواتی در دانشگاه ایران و همچنین استادان ، دانشجویان تأکید کرد. و بورسیه های تحصیلات تکمیلی. در
دو طرف همچنین در مورد وضعیت فعلی ایرانیان مقیم کرواسی و کروات های مقیم ایران و همچنین توافق نامه های امضا شده بین دو کشور گفتگو کردند.
در پایان این نشست توافق شد که همه اعضای گروه دوستی پارلمانی کرواسی و ایران با سفیر جمهوری اسلامی ایران دیدار کنند تا همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف را بررسی کنند.

پایان پیام /


دکمه بازگشت به بالا