بین الملل

اقدام تنبیهی آمریکا برای ۷۶ مقام سعودی

طبق گزارش رسانه ها ، محدودیت های ویزا برای برخی مقامات ریاض ، خانواده های آنها و نگهبانان سلطنتی سعودی اعمال می شود و توسط محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان تحریم نخواهد شد.

آنتونی بلین ، وزیر امور خارجه آمریکا ، 76 شهروند سعودی را که مظنون به ایجاد رعب و وحشت در معترضین در خارج از کشور هستند ، ممنوعیت ویزا صادر کرد.

مقامات خزانه داری آمریکا دستور ترور جمال هاشچی را صادر کرده اند اما ولیعهد سعودی گفته است که هیچ تحریمی علیه دولت جدید آمریکا اعمال نخواهد شد.

در گزارشی که دولت آمریکا درباره ترور جمال هاشمی منتقد سعودی منتشر کرد ، آمده است که این ترور به دستور محمد بن سلمان انجام شده است.

گزارشی که توسط آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده منتشر شده حاکی است که “محمد بن سلمان” مجاز به دستگیری و اعدام جمال هاشچی است.

در گزارش ما آمده است: “محمد بن سلمان ، ولیعهد سعودی ، دستگیری یا اعدام روزنامه نگار سعودی را در استانبول ، ترکیه مجاز دانسته است”. بررسی ما بر اساس شاهزاده سعودی است از سال 2017 ، دولت سعودی بر تصمیمات مسلط است.

در این گزارش آمده است كه “كاشكی ، ولیعهد سعودی ، تهدیدی مستقیم علیه دولت سعودی تلقی می شد و از تلاش های وی برای ساكت كردن وی حمایت می كرد.”

جمال خاشقچی در 13 اکتبر 1958 متولد شد. وی پیش از این سردبیر روزنامه الوطن و بعداً مدیر شبکه خبری العرب بود.

کاشگیچی وی در سپتامبر 2017 از عربستان سعودی فرار کرد و بعداً ستون نویس روزنامه واشنگتن پست شد و با انتشار مقالاتی در انتقاد از برخی سیاست های کشورش ، به ویژه محمد بن سلمان ، شاهزاده سعودی.

در یمن ، ائتلاف به رهبری عربستان صریحاً از مداخله نظامی انتقاد کرده است.

311311

دکمه بازگشت به بالا