بین الملل

اروپا در بیانیه‌ای از اقدامات ایران ابراز نگرانی کرد

سه وزیر خارجه اروپا و آمریکا از اقدام اخیر ایران در غنی سازی 20 درصد و تولید اورانیوم ابراز نگرانی کرده اند. دو وزیر امور خارجه هدف مشترک خود را برای بازگرداندن ایران به ظرفیت کامل خود تأیید کردند.

وزرای خارجه چهار کشور پس از مشورت در موضوعات مختلف از جمله ایران بیانیه ای صادر کردند. آنچه در زیر می آید گزیده ای از متن این بیانیه در مورد ایران است:

در مورد ایران ، سه کشور اروپایی و ایالات متحده منافع مشترک خود را در دفاع دائمی از زرادخانه هسته ای ایران اعلام کرده اند.

سه کشور اروپایی از تمایل ایالات متحده برای بازگشت به دیپلماسی با ایران و ادامه مذاکرات عمیق و معتبر بین سه کشور اروپایی و ایالات متحده استقبال کردند.

وزرای امور خارجه تمایل خود را برای ادامه مشاوره و هماهنگی با طرف های مختلف از جمله چین و روسیه در مورد موضوع اصلی ابراز داشتند و نقش کمیسیون اروپا در هماهنگی کمیسیون مشترک پناهندگان را برجسته کردند.

سه کشور اروپایی و ایالات متحده بار دیگر تعهد خود را برای بازگشت ایران به انطباق کامل با شورای امنیت تأیید کرده اند.

در صورت پایبندی شورای امنیت سازمان ملل به تعهدات خود و آمادگی برای رایزنی با ایران در این زمینه ، ایالات متحده اقدامات مشابهی را انجام خواهد داد.

سه کشور اروپایی و ایالات متحده از ایران خواسته اند که اقدامات ویژه ای را به ویژه با تعلیق اجرای پروتکل های اضافی و محدود کردن فعالیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام دهد.

سه کشور اروپایی و ایالات متحده در مورد خطرات هر تصمیمی برای محدود کردن دسترسی به IAAF توافق کرده اند و از ایران می خواهند که عواقب چنین اقدامی خطرناک را در نظر بگیرد ، به ویژه هنگامی که فرصت جدیدی برای دیپلماسی وجود دارد. وی حمایت کامل خود از آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس انرژی هسته ای بین المللی) و نقش حرفه ای و مستقل مدیرکل آن و همچنین حمایت خود از توافق هسته ای ایران را تأیید کرد.

سه کشور اروپایی و ایالات متحده از تلاش های اخیر ایران برای تولید حداکثر 20 درصد اورانیوم و سنگ آهن ابراز نگرانی کرده اند. این فعالیت ها منطقی نیستند. تولید اورانیوم فلزی گام اساسی در ساخت سلاح هسته ای است.

سه کشور اروپایی ، ایران و ایالات متحده ، توافق کرده اند که به شورای امنیت سازمان ملل برگردند. سه کشور اروپایی و ایالات متحده بار دیگر تعهد خود را برای همکاری با شرکای منطقه ای و جامعه بین المللی برای تقویت برجام و رفع طیف گسترده ای از نگرانی های امنیتی مربوط به برنامه موشکی ایران و فعالیت های منطقه ای تأیید کرده اند. ما متعهد هستیم که برای این اهداف همکاری کنیم.

وزرای امور خارجه همچنین از ایران خواستند تا همه شهروندانی را که به ناحق بازداشت شده اند آزاد کرده و به خانواده های خود بازگرداند. وی همچنین از نقض جدی حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی عمیق کرد.

311311

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا