بین الملل

اردوغان: راه‌حل دو کشوری تنها گزینه برای قبرس است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفته است كه تنها راه حل اختلافات طولانی مدت در مورد قبرس ایجاد دو كشور در این جزیره است و فدراسیون مورد نظر آتن در دستور كار گفتگوهای آینده نیست.

رویترز گزارش داد ، رهبران یونان و یونان قبرس گفته اند كه آنها فقط توافق صلح را بر اساس قطعنامه های سازمان ملل در روز دوشنبه می پذیرند و راه حل دو كشور مورد حمایت تركیه و قبرس را نمی پذیرند. گفتگوهای تحت حمایت سازمان ملل قرار است ماه آینده برگزار شود.

سازمان ملل از رهبران ترکیه ، قبرس و یونان و همچنین وزرای خارجه سه کشور یونان ، ترکیه و انگلستان دعوت کرده است تا درباره این موضوع گفتگو کنند. این امر منجر به اختلافات بین آنکارا و آتن و پروژه های پیچیده در بخش انرژی در مدیترانه شرقی شده است.

قطعنامه های سازمان ملل متحد خواستار اتحاد مجدد قبرس است تلاش های قبلی برای متحد کردن ترک-یونان و یونان قبرسی در این جزیره ناکام مانده است. به دنبال حمله ترکیه در سال 1974 ، این جزیره به دو قسمت تقسیم شد.

رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه گفته است كه اظهارات دولت های قبرس و یونان نشان می دهد كه آنها توجهی به مقامات قبرس ترك ندارند. بنابراین مذاکره درباره ایده های قبلاً شکست خورده هیچ فایده ای ندارد.

وی به نمایندگان مجلس گفت که راه حل دیگری جز راه حل دو کشور وجود ندارد. چه آنها آن را بپذیرند و چه نپذیرند ، فدراسیون دیگر وجود ندارد. فقط در این موارد می توان نشست و در مورد قبرس صحبت کرد. در غیر این صورت ، هرکس باید راه خودش را طی کند.

ترکیه و یونان ماه گذشته مذاکرات خود را از سر گرفتند ، اما اردوغان گفته است که امروز با نخست وزیر یونان کیریاکوس میتوتاکیس دیدار نخواهد کرد. میتسوتاکیس مرا به چالش کشید. چگونه با شما پشت میز بنشینیم؟ ابتدا محدودیت های خود را بدانید. اگر واقعاً صلح می خواهید ، مرا به چالش نکشید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا