بین الملل

واشنگتن: دولت بایدن تا کنون با ایران تماسی نداشته است

به گزارش خبرگزاری آنلاین دانا نیوز بین الملل ، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه شامگاه سه شنبه گفت که از زمان انتصاب جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هیچ روابطی بین ایران و ایالات متحده آغاز نشده است.

وی به خبرنگاران گفت اگر ایران كاملاً از برنامه جامع اقدام تبعیت كند ، ایالات متحده نیز همین كار را انجام خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه سه شنبه شب به الجزیره گفت که رایزنی با اتحادیه اروپا در مورد چگونگی ادامه اجرای تعهدات ایران در توافق نامه مهم است.

این مقام آمریکایی گفت که گفتگوهای واشنگتن با احزاب اروپایی شامل موارد دیگری است که وی آنها را “جدی” توصیف کرد.

دولت ایالات متحده ، به رهبری دونالد ترامپ ، در ماه مه 2016 ، آن از برنامه جامع اقدام (CJEP) خارج شد و کلیه تحریم های اعمال شده علیه ایران را طبق توافق نامه بازیابی کرد.

یک سال پس از ترک جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده ، به طور کامل به تعهدات خود تحت پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای عمل کرده و اتحادیه اروپا که متعهد شده است هزینه این کار را پرداخت کند ، فرصت انجام تعهدات خود را دارد.

یک سال بعد ، وقتی دولت های اروپایی به تعهدات خود عمل نکردند ، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که تعهدات خود را تحت پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) با چند مرحله کاهش می دهد.

از آن زمان ، ایران با غنی سازی رسوبات و تحریم های سنگ بنای پیشرفته ، از تعهدات خود در قبال هیئت مدیره IAA صرف نظر کرد.

جمهوری اسلامی ایران گفته است که این اقدامات برعکس خواهد شد و اگر واشنگتن به شورای امنیت سازمان ملل برگردد ، ایران این اقدامات را تغییر خواهد داد.

انتهای پیام


دکمه بازگشت به بالا