حوادث

پروژه‌ای که با دخالت امریکا استحاله شد/جلوگیری از هدر رفت۲۳۰۰میلیاردی بیت‌المال با ماهواره

طبق آمار ، 34 مورد از 43 بلایای طبیعی در کشور اتفاق افتاده است که ایران از نظر بلایای طبیعی ، زلزله و زلزله در رتبه یازدهم جهان قرار دارد و محققان در آسیا و اقیانوس ها همیشه از فن آوری های فضایی برای پیش بینی بلایا و تأمین به موقع استفاده کرده اند. و هشدارهای با کیفیت بالا. این مزایای زیادی دارد و یکی از مهمترین ابزارها برای نظارت بر حوادث است.

با توجه به ESA طوفان ، طوفان ، رعد و برق ، زمین لرزه ، قحطی ، سیل ، طوفان ، برف ، امواج گرما ، طوفان ، آتشفشان ، سرسره گل ، رانش زمین ، طوفان شن ، طوفان ، سونامی ، خشکسالی ، آتش سوزی جنگل به گفته دکتر علیرضا شهید ، رئیس سازمان زمین شناسی و معدن ، این کشور در معرض خطر فاجعه جهانی است و از 43 فاجعه جهانی 34 مورد در ایران رخ داده است و این کل کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

وی گفت 83 میلیون نفر در کشور در معرض خطر و 705 درصد تولید ناخالص داخلی در معرض خطر هستند.

طبق یک مطالعه جهانی ، بلایایی مانند سیل ، طوفان و آتش سوزی میلیون ها نفر را در سراسر جهان آواره کرده است و سالانه بیش از 20 میلیون نفر را آواره می کند.

دکتر مرتضی براری رئیس آژانس فضایی ایران همچنین تأکید کرد که ایران در بلایای طبیعی و خطر در رتبه یازدهم جهان و در خشکسالی رتبه 22 را دارد. این یک نمودار جهانی است.

علاوه بر این ، 23 منطقه کشور درگیر ذوب گرد و غبار بودند که علاوه بر ریزگردها ، منشأ منطقه ای نیز داشت. بر اساس اطلس گرد و غبار ملی و منطقه ای 2016 ، مراکز گرد و غبار کشور به شرح زیر است:

ردیف نام منطقه ای
1 آذربایجان شرقی
۲ آذربایجان غربی
3 اصفهان
4 البرز
5 ایلام
6 بوشر
7 تهران
8 کران جنوبی
9 چوران رضوی
10 کران شمالی
۱۱ کوزستان
۱۲ باور کنید
13 سیستان و باهاوس
14 هارا
15 شاون
16 کوم
۱۷ کرمان
18 مرکزی
19 هرمزگان
20 صبر کن

محل گرد و غبار منطقه ای در نقشه زیر نشان داده شده است:

محل گرد و غبار در جهان به شرح زیر است:

امروزه بسیاری از کشورهای جهان از فناوری های پیشرفته برای رصد بلایای طبیعی و ارائه هشدارهای به موقع از جمله فناوری فضایی استفاده می کنند. با تدوین و بازرسی تصاویر ماهواره ای ، آتش سوزی جنگل ها و جنگل ها ، سیل ، رانش زمین ، آلودگی هوا ، دمای زمین و دریا ، رطوبت خاک ، خشکسالی و آفات کشاورزی ، سدها آب گرفتگی کرده اند. گزارشات مربوط به بلایای طبیعی تهیه و برای سازمانهای مربوطه مانند مدیریت بحران ارسال شد. این سازمان توسط سازمان محلی ، فرمانداران و فرمانداران ارسال شده است ، كه تصاویر ماهواره ای سیل در آوریل 1998 را تجزیه و تحلیل كرده و 2300 میلیارد خزانه خزانه را نجات داده است.

در همین حال ، دکتر یاسر ابراهیم ، معاون علمی و فناوری رئیس کارگروه هندسی در ستاد حمل و نقل پیشرفته گفت که به همان میزان از فناوری فضایی برای مدیریت مشکلات در کشور استفاده نمی شود. در ملاقات با برخی از نمایندگان ، ما ابزارهایی داشتیم ، آنها نمی دانستند که چنین فناوری هایی در کشور وجود دارد. علاوه بر این ، قانون مدیریت مسئله که سال گذشته توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است ، شامل فناوری های فضایی ، فضایی و هندسی نیست.

توسعه فناوری فضایی در بلایا

در مصاحبه با CSN ، دکتر نعمت حسنی ، استادیار دانشکده مهندسی عمران ، آب و محیط زیست ، گروه سازه ها و زلزله و استادیار پردیس فنی مهندسی شهید آباشپورت ، دانشگاه شهید بهشتی وی در پاسخ به این سال که کدام یک از بلایای طبیعی و فجایع بیشترین آسیب را به کشور وارد کرده است ، گفت: “کشور آسیا-اقیانوسیه دارای تعداد زیادی بلایای طبیعی است و 80 تا 90٪ این بلایا رخ می دهد. “و 80 تا 90 درصد از بلایای طبیعی به دلیل شیوع زیاد در این مناطق در آسیا و اقیانوسیه است

وی با بیان اینکه ایران نیز در منطقه است ، افزود: آسیا و اقیانوسیه هر دو تحت تأثیر سیل و زلزله قرار دارند اما ایران به دلیل بارندگی کم مستعد زلزله است. “

حسنی با بیان اینکه متوسط ​​بارندگی سالانه در این کشور 200 تا 220 میلی متر است ، افزود: “سیل تهدید بزرگی برای کشورهایی مانند ژاپن ، چین و هند و کشورهایی مانند ژاپن ، فیلیپین و بنگلادش است.” در رده سوم قرار دارد. “با این حال ، فقط مناطق سیستان و بلوستان و همچنین خلیج فارس و سواحل عمان تحت تأثیر طوفان در ایران قرار گرفته اند.

این یک متخصص در زمینه زلزله و سازه ها است که تأکید دارد زلزله تهدید بزرگی برای کشور است. وی خاطرنشان کرد که مهمترین نقاط ضعف در مدیریت بحران و بلایای طبیعی کشور “فرهنگ مردم” است. اصولاً توسعه در کشورها ارتباط تنگاتنگی با دو مقوله “فرهنگی” و “اداری” دارد و ما در گروه مدیریت بلایای طبیعی کشور با فرهنگ ناامنی و حرفه ای روبرو هستیم.

وی افزود: “به عنوان یک اصل فرهنگی ، ما نتوانستیم فرهنگ ایمنی را در کودکان نهادینه کنیم و ضعف فرهنگ امنیت به حد بحرانی رسیده است. ناآگاهی از فرهنگ امنیت در اداره کشور درها را باز کرده است که این یکی از نقاط ضعف کشور در مدیریت بحران است.

دانشگاه شهید بهشتی ، استادیار دانشگاه بوتو ، نواقص کشور را از نظر مدیریت مشکلات “عادی” توصیف کرد. در شرایط عادی در یک کشور پیشرفته ، مدیریت مسئله نباید یک شکل رسمی و تدریجی از حکمرانی باشد ، بلکه مدیریت باید مبتنی بر مدیریت ریسک و اصول و اصول ریسک باشد.

وی همچنین اشاره کرد که “مدیریت ریسک و ریسک” از دیگر نقاط ضعف در مدیریت بلایای طبیعی است.

این محقق فناوری فضایی را به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای مدیریت توسعه در جهان معرفی کرده است و اگرچه این فناوری تأثیر بسزایی در مدیریت بلایا و مدیریت بلایا دارد ، می توان از آن قبل ، در حین و بعد از بلایای طبیعی استفاده کرد.

وی تأکید کرد: “سازمان ملل متحد به اهمیت فناوری های فضایی در برنامه های خود متعهد است. یا شامل استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

پروژه ای که در آن تغییرات ایجاد شده است

حسنی با اشاره به استفاده از فناوری های فضایی در مدیریت بلایای طبیعی گفت: در سال 1998 ، پروژه ای به کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه (SCOP) در ایران اعطا شد. تأسیس مرکز منطقه ای برای مدیریت حوادث در آسیا و اقیانوسیه ما به این کمیسیون پیشنهاد داده ایم ، اما با این تغییر توسط ایالات متحده و حامیان شما ، این پروژه یک مرکز آموزش و کنفرانس و یک مرکز ظرفیت سازی در تهران به نام اپیدمید خواهد بود.

رئیس دانشکده آب و محیط پردیس مهندسی شهید آباسپورت دانشگاه شهید بهشیتی ایده اصلی که ما در آن زمان ارائه دادیم شامل یک مرکز مدیریت ریسک شبکه اطلاعات و ارتباطات 24 ساعته بود. یک روز بدون تعطیلی ، 365 روز در سال بر بلایای طبیعی نظارت می کرد.

حسني اظهار داشت: اساس پايش حوادث طبيعي در مركز تكنولوژي هاي فضايي و ماهواره اي است و بايد هشدارهاي لازم به كشورها با تدوين ، تحليل و تحليل داده ها در مركز داده مي شد ، اما متأسفانه با اقدامات انجام شده در اين زمينه. این پروژه به یک پروژه کوچک و مفصل تبدیل شده است و امروز این مرکز تحت نظارت “اپیدمی” سازمان ملل در تهران فعالیت می کند.

وی با تأکید بر نقش فن آوری های فضایی در مدیریت بلایای طبیعی در جهان امروز ، گفت: کارکرد اصلی این فناوری استفاده از ماهواره و ارائه اطلاعاتی در مورد چگونگی نظارت بر بلایای طبیعی از طریق ایستگاه های فضایی است. “

وی با بیان اینکه این فناوری یکی از پرکاربردترین فناوری ها در زمینه بلایای طبیعی است ، گفت: این فناوری می تواند به کشورها در پیش بینی بلایا کمک کند و با دقت بالا هشدارهای لازم را ارائه دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا