بین الملل

پشت پرده وعده‌های مالی امارات به حریری

به نظر می رسد همه دلایل تشکیل دولت لبنان به رهبری سعد حریری دست به دست هم داده اند. این مشکلات جدید نیستند. این مشکلات “معادنی” است که حتی قبل از تشکیل دولت سعد حریری کاشته شده است. اما هفته گذشته سعد حریری از امارات متحده عربی بازدید کرد ، وی در مورد تشکیل دولت لبنان و چالش های پیش روی آن بحث کرد.

الاحبار لبنان گزارش داد که از ابتدا ، دو کشور “حمایت عربی” برای استقرار دولت لبنان در خلیج پریب ، به ویژه عربستان سعودی و امارات متحده عربی و همچنین حریری برای انجام ماموریت خود دریافت کرده اند. آیا او در تلاش است ، آیا او تحویل می دهد یا از محاصره سیاسی و اقتصادی لبنان شکست خواهد خورد؟ گرفتن جواب خیلی طول نمی کشد. کشورهای عربی خلیج فارس ، مانند دولت دونالد ترامپ ، تفاوتی بین لبنان و حزب الله ندارند. آنها همچنین می خواهند حزب الله را سرنگون کنند ، این با منزوی کردن خود و متحدانش است ، به همین دلیل میشل آون و جنبش ملی آزاد از نظر استراتژیک هدف قرار می گیرند. اکنون وقت آن است که در مورد تلاش های اعراب یا غرب برای جلوگیری از سقوط لبنان به جمعیت در حال سقوط صحبت کنیم ، این بازیگران “دشمنان” تمام لبنان هستند و کسی را از تلاش برای نابودی کشور برای رسیدن به اهداف خود باز نمی دارند.

حریری در سفر اخیر خود به امارات متحده عربی ، از مقامات ملاقات خود شنید که آنها در حال کار و آماده سازی برای “تأمین مالی جنبش هراری و نهادهای آن” هستند. اما امارات متحده عربی و عربستان سعودی که از منافع “شخصی” حریری به دور هستند ، به لبنان اهمیتی نمی دهند یا به آن کمک می کنند تا از بحران مالی خارج شود. زیرا این دو کشور در خلیج فارس معتقدند که لبنان منشا درگیری بین دو کشور است. بر این اساس ، تا زمانی که حزب الله در دولت لبنان نفوذ دارد ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیازی به حمایت از دولت لبنان ندارند ، بگذارید حریری یا هر شخص دیگری نخست وزیر باشد. در این سخنرانی ، حریری یک پیام پنهان دارد: “یا شما باید در مقابل ما باشید یا ما نمی خواهیم شما نخست وزیر شوید.”

اكبر حریری گفته است كه مقامات اماراتی را فریب نداده است ، اما به صراحت اعلام كرده است كه هیچ اقدام غیرمعمولی در لبنان در این زمینه انجام نخواهد داد. وی حتی اگر از حمایت مالی لازم برخوردار باشد نیز قادر به انجام این کار نخواهد بود.

در همین زمان ، گزارش های متعددی منتشر شده است که از طرف احزاب عربی و کشورهای عربی در خلیج فارس به حریری اطلاع داده شده است که تحت رهبری او دولتی تشکیل نخواهد داد. دو روز پیش ، سخنرانی رهبر حزب پیشرو اجتماعی ، ولید جمبلات ، و فراخوان کناره گیری حریری در همین زمینه برگزار شد. اما سیاستمداران به دنبال تشکیل دولت در ساعات اخیر با رهبر آینده صحبت کرده و گفته اند که جملت با او صحبت نکرده و نمی خواهد قدرت را کنار بگذارد.

تاکنون ، حریری به اعلام تعهد خود برای تشکیل دولت ادامه داده است. نزدیکان وی همچنین خواستار تعیین 18 تکنوکرات به عنوان وزیر شدند و رئیس جمهور را به دلیل عدم تشکیل دولت مقصر دانستند. منابع نزدیک به هراری نشان می دهند که رئیس جمهور و جنبش ملی مستقل موانع انتصاب وزرای دولت را برطرف می کنند.

رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه گفته است كه این مسئله داخلی است و بیرونی نیست.

به گفته آناتولی ، حریری در مورد روابط سیاسی ، اقتصادی ، تجاری و فرهنگی با اردوغان و راه های همکاری مشترک در مسائل منطقه بحث و گفتگو کرد. اردوغان تأکید کرد که ترکیه به تقویت روابط عمیق خود با لبنان در همه زمینه ها و تقویت نیاز به ثبات سیاسی در لبنان ادامه خواهد داد.

سفر عربستان به ترکیه در حالی صورت می گیرد که به نظر می رسد ترکیه با عربستان سعودی و امارات متحده عربی “چندپاره” است. علاوه بر این ، فرانسه تنها “حامی غربی” در غرب است و رقابت بین ترکیه و فرانسه در مناطق مختلف جهان در حال تشدید است.

به گفته منابع ، سفر حریری به ترکیه تهدیدی برای حمایت مالی از اسیرکنندگان هری نیست و بعید به نظر می رسد سفر ترکیه الهام بخش کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باشد. بدون همکاری امارات و عربستان سعودی شکست نخواهد خورد.

انتهای پیام

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا